fbpx

Wentylacja chroni przed koronawirusem? Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo!

Wentylacja chroni przed COVID-19? Badania wskazują, że tak! W przypadku, gdy zapewnimy odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniach, ryzyko zakażenia jest dużo mniejsze. Dlaczego? Otóż brak wentylacji lub jej niska wydajność to najprostsza droga do zaparowanych szyb, dusznego, nieświeżego, a przy tym zanieczyszczonego kurzem, roztoczami i dwutlenkiem węgla powietrza, którym musimy oddychać. W skrajnych przypadkach oznacza także zagrzybienie ścian. To też idealne środowisko do rozprzestrzeniania się koronawirusa! Zużyte powietrze musi wydostać się na zewnątrz. A zamiast niego powinna docierać do nas jego nowa, świeża porcja. 

Wentylacja powietrza w domu i firmie

Wentylacja w pomieszczeniach powinna działać w sposób ciągły, a dzięki temu zapewniać nam regularny dopływ świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Pamiętajmy także, że im więcej zanieczyszczeń wytwarzamy, tym więcej świeżego powietrza powinno trafić do budynku. Wytyczne dotyczą wentylacji zwłaszcza tzw. pomieszczeń „brudnych”. Zaliczymy do nich np. łazienki, toalety, kuchnie, czy kotłownie. Przepisy jasno określają wartości w zakresie świeżego powietrza, które należy doprowadzać.

Wentylacja chroni przed COVID-19

Informacja ta pojawiła się w sieci za sprawą dr Hywela Daviesa, który jest Dyrektorem Technicznym CIBSE (the Chartered Institution of Building Services Engineers). Jego słowa przywołał w swoim artykule reporter BBC David Shukman:

„If you’ve got someone who’s infected in a building, and you’re bringing in plenty of outside air, you’re diluting whatever infectious material they’re giving off. You’re reducing the risk of other people becoming infected.”

co w tłumaczeniu na język polski odczytamy jako:

„Jeśli masz kogoś, kto jest zarażony w budynku i przynosisz dużo powietrza z zewnątrz, rozcieńczasz wszelki zakaźny materiał, który wydziela. Zmniejszasz ryzyko zarażenia innych ludzi”.*

Zgodnie z przepisami oraz wymogami, każdy powinien mieć dostęp do 10 litrów świeżego powietrza na sekundę. W przypadku, gdy COVID-19 wciąż jest bardzo aktywny, ma to teraz niezwykle istotne znaczenie. Jak czytamy w dalszej części, dr Davies wyciąga także kolejne wnioski. Według niego, gdyby w pomieszczeniach zapewniony był odpowiedni (wysoki) dopływ powietrza z zewnątrz, najprawdopodobniej mniej ludzi byłoby zarażonych.

Wentylacja zapewnia optymalne warunki

System wentylacji pozwala na efektywną wymianę powietrza, a ponadto może zostać wyposażony w dodatkowe filtry, które zwiększą bezpieczeństwo. I chociaż nikt nie może kwestionować, że zdrowie jest najważniejsze, to jednak warto wspomnieć, że montaż wentylacji pozwoli nam uzyskać znacznie więcej!

Jakie uzyskamy korzyści dzięki wentylacji?

  • Optymalizuje poziomu wilgoci, 
  • Pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy,
  • Odpowiednio dobrana, a także wykonana instalacja zmniejsza zużycie energii, dzięki czemu obniża koszty,
  • Wentylacja pozwala na odzysk ciepła, a także energii,
  • Pracuje wydajnie niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.

Efektywna wentylacja nie tylko w czasach pandemii

Aby system wentylacji działał wydajnie, a tym samym zapewniał nam bezpieczeństwo i pozwalał chronić zdrowie, musimy pamiętać o regularnym serwisie wentylacji. Czyszczenie wentylacji, odgrzybianie systemu, a także konserwacja urządzeń oraz instalacji są niezbędne! 


Źródło: * David Shukman. Covid-19: Five ways to avoid catching the virus indoors. Publikacja 27.08.2020 (dostęp: 27.09.2020, https://www.bbc.com/news/explainers-53917432)

W Carline wykonamy projekt i montaż systemu wentylacji dobrany indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań, a także przeprowadzimy wszystkie niezbędne prace serwisowe czy pomiar skuteczności instalacji wentylacji zarówno w domu, jak i w firmie

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…