fbpx
loader-logo
badanie skutecznosci wentylacji

Pomiar skuteczności wentylacji

Pomiar skuteczności wentylacji powinien na stałe wpisać się w nasz kalendarz. Współcześnie budynki, a także inne obiekty wyposażone są w systemy klimatyzacji oraz wentylacji o różnym stopniu zaawansowania. Czasem zapominamy, że wentylacja pełni ogromnie ważną rolę, wpływając także na bezpieczeństwo. Dlatego też jej sprawność, jak również prawidłowe działanie musi być regularnie sprawdzana. Przede wszystkim zalecane jest przed rozpoczęciem sezony grzewczego, a więc początkiem jesieni. Najczęściej zimą dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Niestety, niezwykle często powodem jest niewłaściwie działająca wentylacja. Można temu zapobiegać decydując się na badanie szczelności systemu wentylacji!
Dowiedz się więcej

Pomiar skuteczności wentylacji - Kraków

Zespół Carline oferuje najlepsze usługi w zakresie systemów wentylacji. Atutem naszej firmy jest doświadczona, profesjonalna kadra, która przeprowadzi kompleksową usługę począwszy od montażu systemu wentylacji po jej przegląd i serwis. Świadczymy usługi w zakresie konserwacji i serwisu najpopularniejszych na polskim rynku urządzeń dla bezpieczeństwa i komfortu!
W naszej ofercie dostępne są urządzenia wentylacyjne cenionych i popularnych marek oferujących wysokiej jakości sprzęt. Należą do nich: Harmann, Lunos, Vents czy Nilan. Długoletnia praca z urządzeniami renomowanych firm pozwala na dokładne wykonanie przeglądu w firmie. Zapewniamy rzetelny, profesjonalny serwis urządzeń wentylacyjnych. Przeprowadzone przez nas czynności z zakresu serwisu i konserwacji wentylacji pozwolą na uzyskanie najlepszego efektu w postaci czystego powietrza wolnego od czynników alergennych i chorobotwórczych.

Zadbaj o wentylację w firmie

img

Jak wykonujemy pomiar skuteczności wentylacji?

Podczas badania skuteczności wentylacji sprawdzamy
podstawowe parametry czyli:

  • wartość temperatury
  • wartość ciśnienia
  • przepływ układu wentylacyjnego
  • wydajność wentylacji

Niewykonanie badania szczelności wentylacji to zagrożenie!

W przypadku zaniechania regularnego badania szczelności wentylacji narażamy się na:

  • przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem
  • spadek wydajności i funkcjonalności urządzeń wentylacyjnych
  • dodatkowy pobór energii, a co za tym idzie wzrost kosztów
  • brak cyrkulacji powietrza (czyli wymiany powietrza nieświeżego na świeże)
img

Pomiar skuteczności wentylacji – na czym polega?

Aby zbadać skuteczność wentylacji musimy porównać wartości projektowe do tych, które uzyskujemy podczas kontroli. Na tej podstawie możemy ocenić, na jakim poziomie oscyluje wydajność wentylacji i czy wykonany układ działa prawidłowo. Właściwie wykonana wentylacja zapewni najlepsze parametry w pomieszczeniach, doprowadzi odpowiednią ilość powietrza, a tym samym odprowadzi nagromadzone ciepło i usunie nieprzyjemne zapachy. 

Badanie skuteczności wentylacji to obowiązek!

Pomiar skuteczności wentylacji powinno wykonywać się okresowo. Zalecane jest wykonywane co najmniej 2 razy w roku w przypadku zabudowy przekraczającej 2000 m^2, jak również dla obiektów, gdzie powierzchnia dachu wynosi ponad 1000 m^2. Badanie skuteczności wentylacji jest także wymagane podczas odbioru lokalu przez Sanepid czy Nadzór Budowlany. Dlatego też osoba przeprowadzająca pomiar wentylacji zobowiązana jest do wykonania i zgłoszenia pisemnego raportu z przeprowadzonej kontroli. Dopilnowanie, by wykonane zostało badanie skuteczności wentylacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku.

Kontrola przewodów wentylacji,
a przepisy prawa budowlanego

Zgodnie z prawem budowlanym obiekty powinny być regularnie kontrolowane i sprawdzane pod względem stanu technicznego. W przepisach nie ma stricte określonej częstotliwości, jeżeli chodzi o pomiar wentylacji, jednak w prawie budowlanym znajdziemy informację mówiącą o obostrzeniu, które dotyczy budynku jako całości. Zgodnie z tym, budynki należy poddawać kontroli przynajmniej 1 raz w ciągu roku. W ramach sprawdzenia powinny zostać skontrolowane wszystkie elementy obiektu narażone działanie warunków atmosferycznych, czyli np. instalacje gazowe i kominowe (w tym przewody wentylacyjne) czy też instalacje służące do ochrony środowiska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zanieczyszczona klimatyzacja jest obciążona zwiększonym poborem energii, przez co też spada jej wydajność. Klimatyzator pracuje głośniej, co może przeszkadzać w pracy. Przegląd i serwis są także koniecznością wynikającą z przepisów prawnych. Jeśli chcemy zapewnić komfort każdego dnia, a także chronić sprzęt, warto zadbać o regularne czyszczenie klimatyzacji w firmie. A dezynfekcja jest tego nieodłączną częścią. Profesjonalnie wykonany serwis to gwarancja najlepszej jakości powietrza.

Pomiar skuteczności wentylacji. Kiedy?

Szczególnie ważne jest przeprowadzenie badania szczelności wentylacji zanim rozpocznie się sezon grzewczy, co pozwoli nam wyeliminować niebezpieczeństwo.

Montaż Wentylacji

Oferujemy projekt i montaż wentylacji w firmie - restauracja, hotel, biuro, hala przemysłowa, sklep, centrum handlowe

Serwis Wentylacji

Wykonujemy kompletny serwis systemu wentylacji oraz urządzeń - czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekcja

Projekt Klimatyzacji

Realizujemy projekt klimatyzacji w firmie zgodnie z wymaganiami budynku oraz oczekiwaniami Inwestora

Montaż Klimatyzacji

Kompletny montaż systemu klimatyzacji do firmy. Dobrany indywidualnie, na miarę biznesu

Serwis Klimatyzacji

Oferujemy serwis systemu klimatyzacji - odgrzybianie, dezynfekcję, a także czyszczenie urządzeń i instalacji

Gazowe Pompy Ciepła

Dostarczamy energooszczędne, bezpieczne, systemy oparte na gazowych pompach ciepła (GHP)

Oddymianie

Wykonujemy profesjonalne systemy oddymiania dla firm i przedsiębiorstw oraz budynków mieszkalnych

Automatyka Systemów HVAC

Wykonujemy zaawansowane systemy automatyki HVAC dla klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania.
Oferujemy projekt i montaż systemów HVAC dla Klientów - Kraków oraz Małopolska

Chcesz uzyskać więcej informacji
na temat naszej szerokiej oferty?

Skontaktuj się z nami