fbpx

Jak przygotować klimatyzację, wentylację i ogrzewanie w domu na sezon grzewczy?

Wejście w sezon grzewczy w domu czy mieszkaniu bez niespodzianek jest możliwe pod jednym warunkiem. Musimy zadbać o przygotowanie się do niego z wyprzedzeniem. W artykule zaprezentujemy kilka wskazówek, które ułatwią nam ten proces.

Kiedy w Polsce zaczyna się sezon grzewczy?

Rozporządzenie z 2007 roku mówi:

„Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.”

W praktyce oznacza to, że ogrzewanie pomieszczeń ma zacząć się w momencie ochłodzenia temperatury powietrza. Dla budynków mieszkalnych jest to 20 st. Celsjusza w pokojach oraz 24 st. Celsjusza w łazienkach.

Pierwszym sygnałem do tego, by zainteresować się systemami klimatyzacyjnymi, wentylacyjnym czy układem ogrzewania powinny być pierwsze chłodniejsze wieczory. Wraz z nadchodzącą jesienią czas na sprawdzenie, na jakim etapie są poszczególne układy. Uwagę trzeba zwrócić nawet na detale – szczegóły mają bowiem duże znaczenie dla komfortu domowników podczas chłodnych dni jesienno-zimowych.

czyszczenie kaloryfera zimą

Oczyszczanie kaloryfera przed zimą

Dotyczy to m.in. ogrzewania. Kaloryfery – niezależnie od typu: zarówno starsze, jak i nowoczesne – po lecie bywają zakurzone. Po włączeniu ogrzewania ciepłe powietrze unosi zanieczyszczenia, które w efekcie trafiają do układu oddechowego mieszkańców. Przed zimą należy więc bezwzględnie i dokładnie oczyścić kaloryfery tak, by ich używanie nie wiązało się z drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu. Oczywiście niezbędne jest oczyszczanie kaloryfera przez cały sezon grzewczy. By było ono skuteczne, warto zadbać o prawidłowy sprzęt. Kaloryfery, które są lakierowane, mogą zostać uszkodzone przez szczotki o nadmiernej sztywności włosia. Oczyszczanie grzejników przed zimą należy przeprowadzić miękkimi materiałami, które nie naruszają struktury zewnętrznej.

Przegląd ogrzewania przed zimą nie może jednak oczywiście ograniczać się tylko do czyszczenia. W przypadku automatycznie napełnianych grzejników podstawową czynnością jest ich prawidłowe odpowietrzenie – tak, aby gorąca woda rozprowadzana była we wnętrzu równomiernie. Nieco innych rozwiązań wymagają piece gazowe. Tu oczywisty jest coroczny obowiązkowy przegląd serwisowy – również w kontekście wentylacji. Obieg powietrza musi być całkowicie swobodny.

Testy pod kątem szczelności

Niezależnie od typu ogrzewania, przed jego uruchomieniem należy wykonać próbne uruchomienie urządzeń. Pozwoli to sprawdzić np. możliwości regulacyjne zaworów. Test będzie również okazją do tego, by zweryfikować grzejniki pod kątem szczelności. Wszelkie wycieki pojawiające się poniżej świadczą o nieprawidłowościach, które należy wyeliminować.

Odrębną kwestią jest przygotowanie wnętrza domu, czy mieszkania pod kątem wentylacji. Mitem jest bowiem stwierdzenie (niestety bardzo popularne), że przed zimą należy maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza do środka pomieszczenia. Nadmierne uszczelnienie np. kratek wentylacyjnych powoduje nie tylko zaduch i uczucie nieświeżości, ale i niebezpieczeństwo tam, gdzie do ogrzewania używa się piecyków gazowych. Niezależnie rodzaju paliwa, piec musi mieć zagwarantowany prawidłowy odpływ spalin. Przed sezonem grzewczym należy zamówić wizytę specjalisty zajmującego się m.in. oczyszczaniem przewodów kominowych i wentylacyjnych. To zdecydowanie usprawni działanie instalacji zimą.

Obowiązkowy czujnik do pieca

Jeszcze latem lub jesienią warto zainwestować w czujnik do pieca gazowego. Jeśli go nie ma, w sezon grzewczy należy wejść już z prawidłowym wyposażeniem. Czujnik wykrywający obecność bezwonnego dla człowieka czadu daje pewność bezpieczeństwa i może uratować życie.

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym łączy się z hemoglobiną szybciej niż tlen, co z kolei blokuje dopływ tlenu do organizmu. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.

Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał, a nawet śmierć.

kontrola ogrzewania, kontrola grzejników

! Warto wiedzieć

Objawy zatrucia czadem

Duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, senność, nudności, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony i nieregularny – to alarmujące objawy, które mogą być sygnałem podtrucia czadem.

Osoba zaczadzona czuje się osłabiona, znużona. Zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest bierna i nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny i traci przytomność. Jeśli nikt nie przyjdzie z pomocą, może umrzeć.

Większość spraw możemy załatwić i sprawdzić samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteśmy czegoś pewni najlepiej zwrócić się do profesjonalisty.

Wykonamy projekt i montaż systemu wentylacji dobrany indywidualnie do potrzeb i oczekiwań.

 

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…