fbpx

Pompy ciepła – sekret efektywnego i ekonomicznego ogrzewania

Nadchodzi zima, a więc czeka nas ogrzewanie domu i firmy. Poszukując efektywnych rozwiązań grzewczych proponujemy szczególną uwagę zwrócić na pompy ciepła. W tym momencie pompy ciepła należą do najbardziej niezawodnych, energooszczędnych oraz ekologicznych rozwiązań. Ogrzewanie to sprawdzi się w domu i firmie. W systemie pomp ciepła widać przyszłość ogrzewania. Szwajcarzy docenili już pompy – 1 na 3 domy wyposażony jest w pompę ciepła. W Polsce obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? 

Na zdjęciu pompa ciepła Daikin, źródło Daikin

Pompa Ciepła

Pompy ciepła są w pełni automatyczne, dlatego też nie wymagają, by każdego dnia ustawiać je na nowo i ich pilnować. Ponieważ stały się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym, ceny samych urządzeń znacznie zmalały. Co istotne – koszty eksploatacji również wypadają bardzo korzystnie.

Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła umożliwiają pobranie ciepła z naturalnych pokładów – ziemi, wody lub powietrza. Następnie przekształcają je na postać, którą można wykorzystać do ogrzewania budynku. Działanie oparte jest na 4 typowych przemianach fizycznych zachodzących w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu skraplaniu oraz rozprężaniu. Aby pompa działała prawidłowo, wymaga tylko nieznacznej ilości energii elektrycznej, która dostarczana będzie do napędu sprężarki. W pompie znajdziemy 3 zasadnicze części:

 1. źródło dolne – ziemia, woda lub powietrze, czyli źródło pobrania ciepła. Umieszczane są tu kolektory płaskie, spiralne lub sondy
 2. pompa – odpowiada za wzrost temperatury czynnika grzewczego oraz zamienia źródło ciepła
 3. źródło górne – to instalacja grzewcza w pomieszczeniach. Może to być ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne, ew. grzejniki. Istnieją także systemy, gdzie pompa zasila tzw. klimakonwektory

Elementy pompy tworzą układ zamknięty. Wewnątrz niego krąży ekologiczny czynnik, który odpowiada za przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

ghp,pompa ciepła

Rodzaje

 • woda/woda – parownik pompy jest ogrzewany wodą. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania
 • powietrze/woda – parownik pompy jest ogrzewany powietrzem. Ciepło tak jak w przypadku woda/woda ogrzewa wodę zasilającą c.o.
 • powietrze/powietrze – parownik pompy jest ogrzewany powietrzem. Ciepło ze skraplacza w tym przypadku ogrzewa powietrze nawiewane do pomieszczeń
 • woda/powietrze – jak w przypadku powietrze/powietrze
 • solanka/woda – odbierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego, wewnątrz systemu przepływa trudno zamarzający roztwór glikolu (inaczej solanka). Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację c.o.
 • bezpośrednie parowanie/woda – gruntowy wymiennik ciepła jest jednocześnie parownikiem pompy. Eliminacja roztworu glikolu i dodatkowego wymiennika pośredniczącego w wymianie ciepła skutkuje uzyskaniem wyższej sprawności systemu. Ciepło ze skraplacza ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania
 • bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie – gruntowy wymiennik ciepła jest także parownikiem pompy, a instalacja grzewcza (wodne ogrzewanie podłogowe) jest skraplaczem. W wymienniku gruntowym oraz instalacji grzewczej nie ma płynu pośredniczącego w wymianie ciepła, dzięki temu efektywność systemu jest największa

Zastosowanie pompy ciepła

Przede wszystkim pompy ciepła służą do ogrzewania pomieszczeń. Doskonale współgrają z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym. Co ważne – pompa ciepła może współgrać w istniejącymi instalacjami np. kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe.

Pompa ciepła – opłaca się i warto

Pompy ciepła wykorzystuje się do ogrzewania domów oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię radzą sobie szczególnie dobrze. Przy ocieplanym budynku pompy ciepła doskonale sprawdzą się także w firmie. Takie rozwiązanie to dla nas nie tylko gwarancja komfortu, ale także niskie koszty utrzymania. Dodatkowo to rozwiązanie jest dużo bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu do innych.

Cena pompy ciepła

Zarówno dla rodziny, jak i inwestora w firmie najważniejszą zaletą pompy ciepła jest niski koszt eksploatacji. Nawet jeżeli inwestycja będzie kosztowała nas nieco więcej, oszczędzimy na wydatkach za ogrzewanie.

Ogrzewanie.. i nie tylko!

Ważne jest to, że pompa ciepła nie służy tylko i wyłącznie do ogrzewania. Możemy użyć ją także do efektywnego chłodzenia w sposób:

 • aktywny – gdzie pracuje sprężarka pompy ciepła
 • pasywny – w którym nadmiar ciepła jest usuwany z budynku tylko przez działanie obiegowych pomp

W przypadku chłodzenia pasywnego możemy stosować tylko systemy połączone z gruntem i wodą gruntową. Przy aktywnym chłodzeniu niezbędne będzie, by obieg czynnika chłodniczego pompy ciepła był odwracalny. To uniwersalne rozwiązanie, możliwe dla wszystkich źródeł ciepła.

Gazowe Pompy Ciepła (GHP)

Do rodziny pomp ciepła zaliczamy także inne rozwiązania np. gazowe pompy ciepła (GHP) o których więcej już niedługo na naszej stronie! 😉

Ogrzewanie dla domu? Ogrzewanie do firmy? Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb oraz oczekiwań! 😉

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…