fbpx

Smog. Czy tak naprawdę wiesz czym oddychasz?

Każdego dnia zostajemy zasypani różnymi informacjami na temat zanieczyszczeń powietrza, jego wysokiego stężenia, szkodliwości, wpływu na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Wszędzie słyszymy „smog jest zły, smog szkodzi, smog nas truje, smog zabija..” Ok. Smog. Ale co to tak naprawdę jest?

Smog

Smog, inaczej mówiąc dymomgła, to zjawiska atmosferyczne występujące wskutek działalności człowieka (np. pyły i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, spaliny samochodowe) oraz zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody oraz dużej wilgotności powietrza.

Rodzaje smogu

Wyróżniamy dwa rodzaje smogu, które rozróżniamy ze względu na miejsce i warunki powstania oraz skład chemiczny:

1. Smog Londyński – tworzy się ze spalin samochodowych, z gazów powstałych i przedostających się do atmosfery z  fabryk i domów
2. Smog typu Los Angeles – powstaje w wyniku natężonego ruchu ulicznego i dużej ilości światła

Należy uświadomić sobie, że tak naprawdę, mimo wszechobecnego szumu medialnego, nie jest to zjawisko nowe. Smog towarzyszy nam od lat. Występuje nie tylko u nas, ale także w innych częściach świata. Najbardziej tragiczny w skutkach miał miejsce w Londynie w roku 1952. W czasie zaledwie kilku dni na skutek smogu (pośrednio bądź bezpośrednio) zmarło 4 tys. osób! To może zwizualizować nam jak ogromnie ważne jest, by minimalizować jego obecność w naszej codzienności. Wedle raportu Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2016, 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce.

Kiedy możemy mówić o zagrażającym działaniu smogu?

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE (European Study of Cohorts for Air Pollution Effects) w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2,5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7%.
Istotne, kiedy mówmy o smogu, jest pojecie Pyłu zawieszonego (PM). Jego nadmierne stężenie jest dla nas zagrożeniem.

PM2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka.

PM10 z kolei jest pyłem zawieszonym o średnicy poniżej 10 mikrometrów

Jak się bronić?

Działania anty-smogowe coraz szerzej promowane są w mediach, co zwiększa naszą świadomość o zagrożeniu. Sama świadomość jednak nie pomoże w poprawie jakości powietrza. Musimy działać! Powietrze zanieczyszczone drobinkami pyłu, których rozmiar podaje się w mikrometrach sprawia, że przedostają się one przez nieszczelności budynków. Więc chcąc-nie chcąc, nawet we własnym domu będziemy je wdychać.
Nie jesteśmy jednak skazani na oddychanie zatrutym powietrzem! Kiedy w atmosferze unosi się smog, najlepiej jest nie wietrzyć mieszkań i nie otwierać okien.  Potrzebujemy jednak świeżego powietrza. Wspominaliśmy już o oczyszczaczach powietrza, które są dobrym rozwiązaniem przy filtrowaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, gdzie są zainstalowane. Nie oczyszczają jednak tego, które napływa do budynku z zewnątrz. Kompletny proces oczyszczania zachodzi przy udziale rekuperatora. Jak działa rekuperator? Co zyskujemy przy takim rozwiązaniu? Te i inne kwestie przybliżymy Państwu w kolejnym artykule – Rekuperacja jako system do walki ze smogiem!

 

Zapraszamy do kontaktu z nami!

 

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…