fbpx

Rekuperacja jako system do walki ze smogiem!

Wszyscy wiemy, jak istotną rolę odgrywa wentylacja w budynku. Brak odpowiedniego przepływu tlenu utrudnia oddychanie, powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu oraz dyskomfort, a w dłuższej perspektywie problemy zdrowotne. Dzieje się to za sprawą szkodliwych substancji osiadających na meblach, wykładzinach, sprzętach. Dlatego należy zadbać o odpowiedni przepływ powietrza. W przeciwnym razie narażamy siebie i naszych bliskich na problemy zdrowotne, a nasze mieszkanie czy dom skazujemy na bycie siedliskiem grzybów i pleśni. To istotny problem, który dotyczy również firm i przedsiębiorstw. Co zatem zrobić by zadbać o jakość powietrza? Jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać, aby było energooszczędne a jednocześnie bezpieczne, zapewniające maksymalna ochronę i skuteczność?

Rekuperacja? Sposób na czyste powietrze!

Pisaliśmy już o oczyszczaczach powietrza, które świetnie sprawdzają się przy filtrowaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, gdzie są zainstalowane. Często nie mamy świadomości, że to tylko namiastka. Dzięki nim uzyskujemy bowiem poprawę tylko i wyłącznie w niewielkim polu działania oczyszczacza. Nie sprawdza się to w przypadku większych powierzchni.  Kompletny proces oczyszczania zachodzi jednak przy udziale wentylacji  mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja. Bez tego elementu nie sposób o naprawdę energooszczędny budynek, zapewniający bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Jak działa?

Świeże powietrze z zewnątrz przechodzi przez rekuperator (wymiennik ciepła), a kolejno jest ogrzewane powietrzem usuwanym z pomieszczenia (nie mieszając się).
Odzysk ciepła w normalnych warunkach eksploatacyjnych może wynieść wtedy aż 95%!

Jak to rozumieć?

Do budynku dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Usuwane przy tym jest powietrze zużyte, o wysokiej zawartości CO2. Proces ten zachodzi we wszystkich pomieszczeniach, przez cały rok.

  • Bez konieczności otwierania okien
  • Żadnych strat energii
  • Wolność od zanieczyszczeń

badanie skuteczności wentylacji

Sekcja filtracyjna – odpowiedź na zjawisko smogu

Firma Carline zajmuje się projektowaniem oraz wykonaniem systemów wentylacji mechanicznej, których ważnym elementem jest sekcja filtracyjna, w której skład wchodzą filtry usuwające w dużej mierze zanieczyszczenia odpowiadające  za zjawisko smogu. Moduły filtracyjne montowane są na kanałach wentylacyjnych pomiędzy czerpnią powietrza, a centralą wentylacyjną z rekuperatorem. W skład modułu filtracyjnego wchodzą następujące rodzaje filtrów:

  •  G4 redukujący 100% cząsteczek PM10 i jednocześnie 35% cząsteczek PM2.5
  •  G7, który usuwa nawet 95% cząsteczek PM2.5
  •  węglowy oczyszcza powietrze z zapachów pochodzących np. ze spalin samochodowych, dodatkowo wytłumia dźwięk

Efekt?

Oczyszczenie powietrza z kurzu, toksyn, zapachów czy alergenów. Zastosowanie modułów filtracyjnych nie generuje znacznych spadków ciśnienia, obniża hałas w instalacji i nie wymaga doprowadzania zasilania.

Rekuperacja to oszczędność

Zimą straty ciepła w znacznej mierze powoduje wentylacja. Aby uzyskać balans między oszczędzaniem energii, a właściwą wentylacją pomieszczeń warto zainwestować w Rekuperator. Wydatki na ogrzewanie nie są małe, a rekuperacja ciepła z wentylacji może je znacznie ograniczyć. Oszczędność ciepła może wynieść od 70% do 95% ilości jaką zużywa wentylacja. Dlatego podczas planowania i budowy domu czy budynku dla przedsiębiorstwa możemy zredukować ilość grzejników, zamontować okna bez mikrowentylacji. Dodatkową oszczędność zyskamy rezygnując też z budowy szybów i kominów wentylacyjnych.

Jak na dłoni widać, że wydatki poniesione na zaprojektowanie i zainstalowanie rekuperatora szybko się zwrócą.

wentylacja, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

A co zyskujemy przed wszystkim?

Przeliczając to na wydatki budżet znacznie zyska, ale nic nie przyniesie takich korzyści jak lepsze zdrowie i samopoczucie!
Mówiąc najprościej – wpuszczamy do budynków świeże powietrze, usuwając zużyte i jednocześnie pozbywając się grzybów, roztoczy czy alergenów.

 Czyste powietrze jest niezbędne dla każdej i każdego z nas. Zadbajmy by nie brakło go w naszych mieszkaniach i domach, a także miejscach pracy!

Masz więcej pytań? Potrzebujesz porady? A może jesteś zdecydowany na zastosowanie rekuperacji w swoim domu lub firmie?

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…