fbpx

Oczyszczacze powietrza – filtry – rodzaje i zastosowanie

Zgodnie z zapowiedzią w artykule o oczyszczaczach powietrza, dziś chcielibyśmy przybliżyć nieco specyfikę tych urządzeń. Ułatwi to wybranie modelu najlepiej odpowiadającemu Państwa oczekiwaniom. W oczyszczaczach mamy dostępne różne filtry i właśnie ten temat przybliżymy Państwu w poniższym wpisie.

Filtry w oczyszczaczach powietrza

Filtry w oczyszczaczu powietrza pełnią najważniejszą role. Decydują o jego skuteczności i przydatności. Przedstawimy 5 różnych rodzajów filtrów. Każdy z nich ma różne parametry i jest lepiej przystosowany do innych zadań.

Filtr Tkaninowy

Powierzchnie filtru stanowi materiał-tkanina, która zatrzymuje większe zanieczyszczania jak sierść zwierząt, pyłki kwiatów czy kłębki kurzu. Filtr ten jest nastawiony na mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń. Czasem wspomagany dodatkowo substancją pomocną w usuwaniu wolnych rodników.

Filtr Węglowy Aktywowany

Jest najbardziej chłonnym filtrem dostępnym obecnie na rynku. Posiada małe pory przy jednocześnie dużej powierzchni chłonnej. Jego ogromną zaletą jest absorbowanie tj. pochłanianie zapachu zarówno tego jaki może dokuczać nam codziennie w domu: dymu papierosowego, środków chemii gospodarczej, jak i formaldehydu czy oparów chemicznych w zakładach przemysłowych. Niestety nie mają zdolności usuwania alergenów i mikroorganizmów.

Filtr Elektrostatyczny – Jonowy

Działa na prostej zasadzie przyciąganie-odpychanie. Dzięki ładunkowi elektrycznemu przyciąga cząsteczki odwrotnie naładowane. Jony w oczyszczaczu są ujemne i z łatwością ściągają do siebie dodatnie w postaci kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu.  Niewątpliwą zaletą tego filtru jest zdolność przyciągania bardzo drobnych cząsteczek. Urządzenie pracuje bardzo cicho, ponieważ nie ma wentylatorów ani silników. Posiada jednak wady – nie usuwa zanieczyszczeń z pomieszczenia, a jedynie z powietrza. Dlatego wymaga częstego czyszczenia, aby w pełni spełniać swoje funkcje. Nie neutralizuje również zapachów.

Filtr Wodny

Zasysa powietrze za pomocą wiatraka, do komory z wodą. Jest wygodny i tani, bowiem zadaniem użytkownika jest wymiana wody oraz dokładne czyszczenie filtra. Mimo tego nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zwiększa wilgotność w pomieszczeniach. Jego niedokładne czyszczenie może doprowadzić do powstania pleśni lub grzyba i powodować nieprzyjemny zapach.

Filtr HEPA

Czyli Wysoko-Sprawny Filtr Powietrza – jest nastawiony na usuwanie większości zanieczyszczeń z powietrza. Przede wszystkim pyłku, pleśni, bakterii, zarodków roztoczy, sierści zwierząt. Ze względu na swoją specyfikę, rekomendowany jest przez lekarzy i alergologów. W połączeniu z filtrem węglowym będzie stanowił świetne rozwiązanie do oczyszczenia powietrza na każdej płaszczyźnie!

czyste powietrze w domu, zdrowie powietrze

Jak wybrać oczyszczacz powietrza ze względu na filtry?

Znając już rodzaje filtrów musimy przemyśleć kwestię: Jakiego rodzaju zanieczyszczenia chcemy usunąć z powietrza? Co najlepiej spełni nasze oczekiwania? (pyłki, pleśń, kurz i roztocza, bakterie, wirusy, dym tytoniowy, substancje zapachowe inne opary zawieszone w powietrzu..). Odpowiadając sobie na te pytania łatwo odkryjemy jakiego urządzenia nam potrzeba. Czy powinien to być filtr kilkustopniowy (kilka filtrów w jednym urządzeniu, oczyszczających powietrze etapami) czy jednostopniowy.

Gdzie chcemy go postawić? 

Musimy mieć na uwadze, że nawet największy dostępny na rynku oczyszczacz zadziała miejscowo i przy wielkiej powierzchni nie będzie w stanie wymienić powietrza. Dlatego warto zastanowić się czy jeden o większej mocy zaspokoi nasze potrzeby, czy może lepiej zainwestować w dwa lub trzy mniejsze.
Zaleca się, by oczyszczacz znalazł się w pomieszczeniu, gdzie przebywamy najwięcej.

Zwróćmy uwagę na prace oczyszczaczaCzy jest głośny? Czy to natężenie hałasu będzie dla nas odpowiednie? Nie będzie nam przeszkadzało? Czy nawiew powietrza nie będzie dla nas uciążliwy?

Ważne! 

Decydując się na zakup oczyszczacza, musimy pamiętać jak ogromnie istotne jest dbanie o urządzenie – szczególnie czyszczenie filtra. Istnieją modele, które możemy wyczyścić samodzielnie. Część stanowią jednak te, których konserwację najlepiej zlecić specjaliście. Po jakimś czasie użytkowania będziemy musieli wymienić filtr na nowy, gdyż niektóre z zanieczyszczeń trwale przywierają do filtra i niemożliwe jest ich dokładne wyczyszczenie.

Oczyszczacze powietrza dostępne są w ofercie sklepu KlimaOne
Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…