Ostatni artykuł przybliżył nam temat wilgoci w pomieszczeniach. Wiemy, że aby utrzymać optimum, poziom musi oscylować w granicy 30-50%. Przekroczenie tej normy skutkuje powstaniem grzybów oraz pleśni, co jest niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych bliskich, a także stanowi zagrożenie dla urządzeń, sprzętów, mebli, a nawet całych budynków. W przypadku wysokiej wilgotności polecamy zastosować osuszacz powietrza. Jak wybrać najlepszy?
Czy wystarczy kupić osuszacz, by pozbyć się wszystkich problemów ze zbyt wysoką wilgocią? Niestety nie. Aby osuszacz spełniał swoje funkcje i był maksymalnie wydajny musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie pracował. Inny model wybierzemy do małego mieszkania, inny do łazienki, a jeszcze inny do garażu.
Aby wybrać najlepsze rozwiązanie najpierw warto poznać rodzaje i kategorie dostępnych na rynku modeli. Znajdziemy:
Wybierając osuszacz możemy zdecydować się na najprostszy model, jak również na taki, który ma zdecydowanie więcej funkcji i mierzy różne parametry jak:
Wydajność musi być adekwatna do kubatury. Przykładowo dla mieszkania nie przekraczającego 50-60 m2, wystarczy wybrać osuszacz, którego wydajność wynosi ok. 15l / 24h. Do mniejszego mieszkania (np. kawalerki) poniżej 40 m2 – 10l / 24h. Urządzenie nie może też zajmować znacznej przestrzeni, więc warto poszukać czegoś z asortymentu oczyszczaczy absorpcyjnych. Poziom hałasu będzie również kluczowym parametrem. Nasze mieszkanie jest blisko innych mieszkań. Zarówno sąsiedzi, jak i my sami potrzebujemy spokoju. Możemy wybrać osuszacz, którego poziom hałasu nie przekroczy 35 dB. W bogatej ofercie rynkowej znajdziemy także małe, domowe osuszacze, które działają cicho, a także wyglądają designersko.
Z racji większej powierzchni, lepiej sprawdzi się tu osuszacz kondensacyjny. Ma większą wydajność, dlatego też zadziała skuteczniej. Wydajność osuszaczy domowych powinna mieścić się w granicach 15-45l / 24h. Pamiętajmy jednak, że dom składa się z wielu pomieszczeń i niemożliwym jest, by jeden osuszacz rozwiązał cały problem. Jeżeli problem wilgoci dotyczy kilku niezależnych pomieszczeń warto rozważyć opcję zakupu kilku mniejszych urządzeń. Rozwiązania dostępne na rynku są bardzo estetyczne, dlatego też nie powinno być problemu z wkomponowaniem osuszacza w aranżację.
To najbardziej problematyczne pod względem poziomu wilgotności pomieszczenia. Często praca osuszacza jest niezbędna przez cały rok. Jak w przypadku mieszkania, kluczowy jest dobór wydajności w stosunku do metrażu. Polecalibyśmy wybór urządzenia wydajności 5l / 24h.
Zwykle to mniejsze pomieszczenie, dlatego też osuszacz nie może zajmować dużo miejsca. (absorpcyjny na pewno sprawdzi się lepiej niż kondensacyjny) Ze względu na ciągle pojawiającą się wilgoć powinniśmy wybrać rozwiązanie o wydajności 8l lub 10l / 24h.
W większości mamy do czynienia z osuszaczami wilgoci elektrycznymi. Wielkość poboru energii będzie tu znacząca – im wyższa, tym więcej prądu zużyje urządzenie. Szukając bardziej ekonomicznego rozwiązania zwróćmy uwagę na osuszacz z granulatem. Eksploatacja urządzenia to ok. 4-6 miesięcy. Po zużyciu wymieniamy stary granulat, na nowy.
Nie zapominajmy, że ogrzewanie zawilgoconego pomieszczenia, usuwanie szkód wywołanych przez pleśń i grzyby, a przede wszystkim zagrożenie dla naszego samopoczucia i zdrowia będzie wymagało od nas wyższych nakładów.
Warto zaplanować odpowiedni system wentylacji, by zapobiegać powstaniu wilgoci.
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! 😉
Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!