fbpx

Osuszacz powietrza na miarę potrzeb. Wybierz najlepszy!

Ostatni artykuł przybliżył nam temat wilgoci w pomieszczeniach. Wiemy, że aby utrzymać optimum, poziom musi oscylować w granicy 30-50%. Przekroczenie tej normy skutkuje powstaniem grzybów oraz pleśni, co jest niebezpieczne dla zdrowia naszego i naszych bliskich, a także stanowi zagrożenie dla urządzeń, sprzętów, mebli, a nawet całych budynków. W przypadku wysokiej wilgotności polecamy zastosować osuszacz powietrza. Jak wybrać najlepszy? 

  czyste powietrze w domu, zdrowie powietrze

Osuszacz rozwiązaniem na wilgoć

Czy wystarczy kupić osuszacz, by pozbyć się wszystkich problemów ze zbyt wysoką wilgocią? Niestety nie. Aby osuszacz spełniał swoje funkcje i był maksymalnie wydajny musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie pracował. Inny model wybierzemy do małego mieszkania, inny do łazienki, a jeszcze inny do garażu.

Co da mi osuszacz powietrza? 

 • pozwala pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach,
 • zapobiega występowaniu pleśni, która powoduje alergię i działa rakotwórczo,
 • eliminuje problem skraplania się wody na szybach,
 • przyspiesza schnięcie tynków, gładzi i farb, dlatego często stosuje się go podczas wykonywania prac budowlanych i remontowych (w takim przypadku najczęściej są to osuszacze przemysłowe),
 • osusza wnętrza zalanych domów,
 • nadaje pomieszczeniom świeży zapach.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie najpierw warto poznać rodzaje i kategorie dostępnych na rynku modeli. Znajdziemy:

 • osuszacze absorpcyjne – pobierają wilgoć z powietrza przez element zwany rotorem. Kolejno skrapla i transportuje do zbiornika z wodą. Ten rodzaj osuszaczy ogrzewa powietrze, które później wydostaje się na zewnątrz.  Ich praca jest niezależna od temperatury w pomieszczeniu, zajmuje niedużo miejsca.
 • osuszacze kondensacyjne – system jest bardzo podobny, jak w przypadku osuszaczy absorpcyjnych, jednak tu powietrze nie jest ogrzewane znacząco. Właściwą pracę urządzenia gwarantuje kompresor. Polecane są przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie wilgotność przekracza 75%, a temperatura oscyluje w granicach 20st C.
 • osuszacze chłodnicze – osusza czy chłodzi? W odpowiednim modelu obie opcje są jak najbardziej realne. Praca osuszacza opiera się na oczyszczeniu powietrza poprzez jego schłodzenie. Ten rodzaj urządzeń doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie temperatura w pomieszczeniu jest wysoka.
 • osuszacze powietrza przemysłowe – większy gabaryt idzie w parze z mocą, ale również ceną. To doskonałe rozwiązanie do zastosowania na sporych powierzchniach jak hale produkcyjne, przemysłowe, tereny remontów i budowy.
osuszacz powietrza
Osuszacz dostępny w ofercie sklepu internetowego KlimaOne

Nie tylko osuszacz..

Wybierając osuszacz możemy zdecydować się na najprostszy model, jak również na taki, który ma zdecydowanie więcej funkcji i mierzy różne parametry jak:

 • zakres temperatury  określi w jakich warunkach  możliwa jest praca osuszacza
 • procent wilgotności powietrza – urządzenie sprawdzi się lepiej, gdy zostanie wykorzystane wg podanej skali
 • pobór mocy – to szczególnie ważny parametr, dzięki któremu oszacujemy koszty
 • poziom hałasu – zwłaszcza w pomieszczeniach małych, gdzie przebywają ludzie, tak by dźwięk pracy osuszacza nie był uciążliwy
 • sterowanie – elektryczne, mechaniczne lub automatyczne – zgodnie z zapotrzebowaniem
 • wskaźniki – wskazują na poziom wilgoci powietrza oraz temperatury panującej w powietrzu
 • higrometr – dzięki niemu urządzenie wyłączy się po uzyskaniu optymalnych parametrów

Odpowiednie rozwiązania do różnych potrzeb

Mieszkanie

Wydajność musi być adekwatna do kubatury. Przykładowo dla mieszkania nie przekraczającego 50-60 m2, wystarczy wybrać osuszacz, którego wydajność wynosi ok. 15l / 24h. Do mniejszego mieszkania (np. kawalerki) poniżej 40 m2 – 10l / 24h. Urządzenie nie może też zajmować znacznej przestrzeni, więc warto poszukać czegoś z asortymentu oczyszczaczy absorpcyjnych. Poziom hałasu będzie również kluczowym parametrem. Nasze mieszkanie jest blisko innych mieszkań. Zarówno sąsiedzi, jak i my sami potrzebujemy spokoju. Możemy wybrać osuszacz, którego poziom hałasu nie przekroczy 35 dB. W bogatej ofercie rynkowej znajdziemy także małe, domowe osuszacze, które działają cicho, a także wyglądają designersko.

Dom

Z racji większej powierzchni, lepiej sprawdzi się tu osuszacz kondensacyjny. Ma większą wydajność, dlatego też zadziała skuteczniej. Wydajność osuszaczy domowych powinna mieścić się w granicach 15-45l / 24h. Pamiętajmy jednak, że dom składa się z wielu pomieszczeń i niemożliwym jest, by jeden osuszacz rozwiązał cały problem. Jeżeli problem wilgoci dotyczy kilku niezależnych pomieszczeń warto rozważyć opcję zakupu kilku mniejszych urządzeń. Rozwiązania dostępne na rynku są bardzo estetyczne, dlatego też nie powinno być problemu z wkomponowaniem osuszacza w aranżację.

Piwnica/ Garaż

To najbardziej problematyczne pod względem poziomu wilgotności pomieszczenia.  Często praca osuszacza jest niezbędna przez cały rok. Jak w przypadku mieszkania, kluczowy jest dobór wydajności w stosunku do metrażu. Polecalibyśmy wybór urządzenia wydajności 5l / 24h.

Łazienka 

Zwykle to mniejsze pomieszczenie, dlatego też osuszacz nie może zajmować dużo miejsca. (absorpcyjny na pewno sprawdzi się lepiej niż kondensacyjny) Ze względu na ciągle pojawiającą się wilgoć powinniśmy wybrać rozwiązanie o wydajności 8l lub 10l / 24h.

Koszt utrzymania osuszacza

W większości mamy do czynienia z osuszaczami wilgoci elektrycznymi. Wielkość poboru energii będzie tu znacząca – im wyższa, tym więcej prądu zużyje urządzenie. Szukając bardziej ekonomicznego rozwiązania zwróćmy uwagę na osuszacz z granulatem. Eksploatacja urządzenia to ok. 4-6 miesięcy. Po zużyciu wymieniamy stary granulat, na nowy.

Nie zapominajmy, że ogrzewanie zawilgoconego pomieszczenia, usuwanie szkód wywołanych przez pleśń i grzyby, a przede wszystkim zagrożenie dla naszego samopoczucia i zdrowia będzie wymagało od nas wyższych nakładów.

Warto zaplanować odpowiedni system wentylacji, by zapobiegać powstaniu wilgoci.
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! 😉

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…