Ogrzewanie nadmuchowe oraz klimatyzacja, czyli wygodne i praktyczne rozwiązanie, które latem zapewni przyjemny chłód, a zimą zadba o ciepło w pomieszczeniach. Szczęśliwie, technologia pozwala nam w prosty, a przy tym ekologiczny sposób stworzyć doskonały klimat. Systemy HVAC gwarantują nie tylko optymalną temperaturę, właściwy poziom wilgoci, ale i czyste, świeże powietrze. Instalacje są dyskretne, wydajne, a ich design oraz forma doskonale wpisują się we współczesne trendy projektowania i aranżacji pomieszczeń czy budynków. Dlaczego warto zamontować klimatyzację oraz ogrzewanie nadmuchowe? Sprawdźmy!
Ogrzewanie nadmuchowe
Aby dostosować, a także utrzymać optymalny poziom temperatury, wilgotności, jak również zadbać o jakość powietrza, warto rozważyć montaż ogrzewania nadmuchowego. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza w takiej ilości, która pozwoli zmieszać się z powietrzem już wcześniej ogrzanym.
Rolę pieca w ogrzewaniu nadmuchowym może pełnić zarówno piec gazowy, olejowy, jak i elektryczny. Doskonale sprawdzi się także pompa ciepła. Ogrzewanie powietrza odbywa się w wymienniku, a jego rozprowadzenie odbywa się przy użyciu kanałów wentylacyjnych.
Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?
Ciepłą wodę w rurkach i kaloryferach, zastąpiono ciepłym powietrzem rozprowadzanym za pomocą kanałów, po całym budynku. Ogrzane powietrze krąży w obiegu zamkniętym z kontrolowanym dopływem z zewnątrz. Kaloryfery, które nie zawsze komponują się najlepiej z wystrojem wnętrza, zastąpiono kratkami nawiewnymi.
Charakterystyka
Ogrzewanie nadmuchowe pozbawione jest czynników pośrednich. Powietrze jest więc podgrzewane bezpośrednio, a następnie poprzez wymuszoną cyrkulację i system kanałów wentylacyjnych, zostaje równomiernie rozproszone po całym ogrzewanym obiekcie. Według specjalistów ogrzewanie nadmuchowe jest najbardziej efektywnym sposobem oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania pomieszczeń skraca się nawet do kilkunastu minut.
Aby zwiększyć efektywność, a tym samym uzyskać pożądany efekt, instalacja powinna być wykonana z materiałów o dobrej ochronie akustycznej i termicznej. Dobór materiału powinien uwzględniać:
- Rodzaj budynku – dom jednorodzinny, wielorodzinny, lub obiekt przemysłowy.
- Parametry powietrza tj. poziom wilgoci, ciśnienia czy prędkość przepływu.
- Sposób montażu.
- Stopień czystości, jak również zapylenia powietrza (tj. określenie, czy kanały wymagają częstego czyszczenia mechanicznego).
Dobrze wykonany projekt, a także prawidłowy montaż, zapewniają bezawaryjną pracę przez wiele lat. W przypadku niedociągnięć musimy liczyć się ze wzrostem hałasu, szybszym starzeniem się przewodów, a także możliwością tworzenia się grzybów i pleśni.
Dobrze wykonać montaż w budynku w stanie surowym. Przeróbki istniejących instalacji C.O. na ogrzewanie powietrzne mogą okazać się bardzo drogie, a w konsekwencji nieopłacalne. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z profesjonalistą, który sprawdzi możliwości oraz oszacuje koszty.
Korzyści ogrzewania nadmuchowego
- Wysoka sprawność ogrzewania.
- Brak grzejników pozwala na swobodę w urządzaniu pomieszczeń.
- Niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.
- Wykorzystanie wody do rozprowadzania ciepła (różnica w kosztach eksploatacji z ogrzewaniem centralnym może sięgać 30-40% –> brak strat energii (wynikających z zastosowania wody),
- Niższe zapotrzebowanie instalacji na energię oraz szybsze ogrzewanie pomieszczeń.
- Istnieje możliwość rozbudowy instalacji o dodatkowe elementy (np. klimatyzację), co pozwala na rozłożenie wydatków w czasie.
- System można wyłączyć na dłuższy okres, nawet zimą, bez obawy, że zamarznie. W przypadku instalacji z wodnymi systemami grzewczymi nie jest możliwe.
- Brak ryzyka zalania pomieszczeń przez wodę w przypadku rozszczelnienia instalacji.
- Wysokiej klasy urządzenia zapewniają efektywną wentylację, odpowiednie nawilżenie powietrza, a nawet oczyszczenie z kurzu, alergenów, a także wirusów oraz bakterii.
- Najnowsze, inteligentne systemy ogrzewania pozwalają na zdalne sterowanie.
- Sterowanie ogrzewaniem pozwala na uzyskanie różnych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach, jak również ścisłe ich doprecyzowanie co do pory dnia lub dnia tygodnia. Umożliwia to funkcja programowania strefowego.
Klimatyzacja
Chłodzenie
Klimatyzacja Split działa zwykle w obrębie jednego pomieszczenia. W systemie ogrzewania nadmuchowego z klimatyzacją, chłodzenie działa efektywnie w całym obiekcie. Odpowiednio dobrany klimatyzator współpracuje z kanałową chłodnicą umieszczoną na nagrzewnicy. Blok wentylatorowy wraz z systemem kanałów wykorzystywany zostaje do rozprowadzenia chłodnego lub ciepłego powietrza. Koszty instalacji wystarczy ponieść raz, na początku. Przy późniejszym montażu wystarczy wpiąć klimatyzację w istniejące kanały.
Nie tylko ogrzewanie nadmuchowe
Wentylacja
Nowoczesne budynki posiadają bardzo szczelne drzwi oraz okna, które niemal nie przepuszczają powietrza. Wentylacja w takich obiektach jest szczególnie ważna. W przypadku wentylacji w systemie nadmuchowym, otrzymujemy pewność swobodnej regulacji ilości świeżego powietrza. Nie wymaga to otwierania okien, a dzięki temu – utraty nagromadzonego ciepła. Dopuszczane do obiegu, świeże powietrze może być czerpane:
- bezpośrednio z zewnątrz – czerpnia ścienna lub dachowa;
- poprzez wymiennik odzyskujący ciepło z powietrza wyrzucanego;
- z gruntowego wymiennika GWC.
Odzysk ciepła z powietrza jest możliwy z pomieszczeń typu łazienka/ kuchnia. Powietrze jest z nich usuwane bezpośrednio do atmosfery. Korzystając z rekuperatora, możemy wykorzystać ciepło do podgrzewania świeżego powietrza zewnętrznego, zasysanego przez piec nadmuchowy. Zimą możemy zaobserwować znaczną oszczędność energii. Badania wykazały, że wentylacja posiadająca wysoki odzysk ciepła, należy do najbardziej ekonomicznych, oszczędnych form wietrzenia domu. Warto zauważyć, że centralę wentylacyjną możemy zainstalować w późniejszym okresie. Dzięki temu wydatki związane z wentylacją rozłożą się w czasie.
Filtrowanie
Powietrze w systemie nadmuchowym przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane. Warto podkreślić, że dopracowana technologia pozwala wychwycić nawet drobne zanieczyszczenia. Doskonale poradzi sobie z roztoczami, kurzem, pyłkami, a także bakteriami czy wirusami. Usuwa nawet dym papierosowy. Filtracja powietrza jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych, dzieci, czy osób cierpiących na choroby alergiczne. Bogata oferta pozwala dopasować filtr precyzyjnie do potrzeb. Dostępne są filtry m.in. mechaniczne, tkaninowe, elektrostatyczne, a także jonizujące.
Jonizacja
Na rynku dostępne są także filtry, które dodatkowo mogą zostać poddane procesowi jonizacji. Tańszym rozwiązaniem dla filtrów jonizujących jest filtr z lampą UV. Montuje się go w kanale powrotnym. Emitowane promieniowanie ulrafioletowe działa bakteriobójczo, a także ujemnie jonizuje powietrze, co pozwala uzyskać efekt świeżości.
Nawilżanie
W głównym kanale systemu ogrzewania nadmuchowego można zainstalować bezobsługowy nawilżacz. Powietrze zostaje wtedy delikatnie nawilżone przez mgiełkę pochodzącą z pary wodnej. Dzięki automatycznej kontroli wilgoci, którą możemy dopasować indywidualnie do potrzeb, chronimy skórę oraz drogi oddechowe, przed skutkami suchego powietrza. Dla lepszego samopoczucia powinno się utrzymywać w powietrzu optymalną wilgoć.
Chcesz więcej? Sprawdź pełną ofertę klimatyzacji dla biznesu i domu.
Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Zapraszamy do kontaktu!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!