Carline - klimatyzacja Kraków, serwis klimatyzacji Kraków, wentylacja Kraków > Porady dla biznesu > Klimatyzacja: chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie powietrza
Kategoria: Porady dla biznesu, Porady dla domu0

Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie powietrza w pomieszczeniach, kiedy temperatury sięgają zenitu. Dziś oprócz zapewnienia komfortu pracy, wypoczynku dla ludzi czy spełniania wymogów dotyczących korzystania z maszyn, klimatyzację znajdziemy w każdym urządzeniu, które ma w sobie chociaż namiastkę elektroniki. W świecie opartym na technologii warto poznać czym jest klimatyzacja, jakie są jej rodzaje i która będzie odpowiednio spełniać nasze oczekiwania. Zapraszamy na przegląd systemów klimatyzacji, na spokojnie i.. na chłodno. 🙂

Współczesny klimatyzator na pierwszym miejscu zajmuje się komfortem i zdrowiem użytkowników. W standardzie klimatyzatory posiadają autorestat, tryb pracy auto, tryb pracy w nocy oraz automatyczne oczyszczanie. Zaawansowane funkcje pozwalają na sterowanie klimatyzatorem niemal z każdego miejsca na ziemi, a klimatyzator nie tylko chłodzi, ale i grzeje. Dzięki zastosowaniu różnorodnych filtrów oczyszcza i poprawia jakość powierza, ma właściwości antyalergenowe, antygrzybiczne. A jego kształt i design wplata się w trendy i nie burzy koncepcji wystroju wnętrza. W obliczu tylu możliwości warto zapoznać się z tematem nieco bliżej.

Zacznijmy od podstaw. Czym jest klimatyzator?

Klimatyzator to urządzenie dostarczające powietrze o określonej temperaturze, zazwyczaj w celu ochłodzenia. Wykorzystując termodynamiczne właściwości cieczy oraz gazów, następuje zmniejszenie ciśnienia gazu, co z kolei wiąże się ze spadkiem temperatury, a intensywne parowanie obniża temperaturę cieczy.

Do czego służy?

chłodzenie – najbardziej oczywiste zastosowanie, szczególnie przydatne w ciepłe dni. Umożliwia kontrolę i odpowiednie dobranie temperatury do schłodzenia pomieszczeń by zapewnić komfort dla ludzi, ale także regulować temperaturę odpowiednią do wymagań urządzeń i maszyn pracujących na pełnych obrotach.
ogrzewanie – to elastyczna funkcja, która znajdzie zastosowanie przez cały rok. Dzięki niej dostosowujemy temperaturę otoczenia do aktualnej aury. Jest również doskonałym substytutem dla tradycyjnych systemów grzewczych, a przy tym bardziej przyjazna środowisku.
oczyszczanie – bardzo istotna funkcja, która pozwala na pozbycie się nieczystości, wirusów, bakterii oraz kurzu z powietrza. Jej działanie jest możliwe dzięki instalacji w klimatyzatorze odpowiednich filtrów. Szczególnie znaczenie ma dla wszystkich alergików, astmatyków i innych osób mających problemy z górną częścią dróg oddechowych, a także dla miłośników zwierząt, które gubią sierść.
wentylacja – działa na zasadzie cyrkulacji, wciągając z otoczenia wyeksploatowane już powietrze, zastępując je świeżym. Klimatyzacja i wentylacja często są ze sobą zintegrowane, ale mogą również działać niezależnie od siebie.
osuszanie – pomaga pozbyć się z powietrza zbyt dużej wilgotności. Jej wysoki poziom sprzyja rozwojowi m.in. pleśni i grzybów, co jest szkodliwe zarówno dla człowieka jak i dla pomieszczeń czy urządzeń.

Klimatyzatory możemy dzielić biorąc pod uwagę różne kryteria.

Ze względu na budowę wyróżniamy:

Klimatyzatory typu kompakt – monoblokowe to pojedyncze jednostki, w których parownik połączony jest ze skraplaczem. W praktyce oznacza to, że obie funkcje pełni jedno urządzenie, które pracuje w zmiennym cyklu pracy. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie ograniczenie stanowi mała powierzchnia.

Klimatyzatory typu split – dwuczęściowe, dzielone złożone są z dwóch jednostek – część wewnętrzna tj parownik i zewnętrzna – sprężarka. Połączone są ze sobą:

  • systemem hydraulicznym – linią chłodniczą (freonową) – zbudowaną z rurek pozwalających na transport czynnika chłodzącego i jego skroplin;
  • układem elektronicznym – sterowanie

Klimatyzatory typu multi-split  zbudowane są na podobnej zasadzie jak klimatyzatory split.  W tym systemie jednak z jednej jednostki zewnętrznej odprowadza się więcej jednostek wewnętrznych (np. dla każdego pomieszczenia). Wewnętrzne jednostki mogą być urządzeniami różnego typu: podstropowymi, naściennymi czy kasetonowymi – jest to zależne od przystosowania jednostki zewnętrznej do systemu multisplit.

Ze względu na sposób montażu w pomieszczeniu:

Klimatyzatory ścienne – charakteryzują się dużą wydajnością, ergonomią oraz cichą pracą. Są zautomatyzowane, możliwe jest też sterowanie zdalne (np. pilot). Ponieważ mogą być instalowane w niemalże każdym pomieszczeniu stanowią popularne rozwiązanie, a co za tym idzie na rynku znajdziemy ich rozbudowaną ofertę.

Klimatyzatory przysufitowe –ich montaż odbywa się bezpośrednio do konstrukcji stropowej, dlatego najlepiej sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, które wymagają chłodzenia zwłaszcza przy podłodze. Dzięki budowie klimatyzatora powietrze przesuwa się z szybko pod sufitem, a następnie zwalnia i jego przepływ w pomieszczeniu jest równomierny

Klimatyzatory przypodłogowe – wbrew temu co mówi nazwa mogą być instalowane w różnych miejscach, dlatego stanowią uniwersalne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia. Przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik

Klimatyzatory kanałowe –umożliwiają jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach. Proces zachodzi przy użyciu przewodów wentylacyjnych (zakończonych kratkami nawiewnymi zlokalizowanych na ścianie lub suficie). Temperatura nawiewanego powietrza jest średnią. Dzięki jednakowym parametrom powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w dużych obiektach użytkowych, przemysłowych czy w halach handlowych.

Klimatyzatory kasetonowe – instalowane w konstrukcji sufitu podwieszanego, zakończone panelem dekoracyjnym. Ta lokalizacja umożliwia rozprowadzenie chłodnego powietrza z kasetonu (tj centralnego punktu pomieszczenia) równomierne w całym pomieszczeniu. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół, wzdłuż ścian. Dzięki temu mamy dużą dowolność przy wyborze lokalizacji jednostki wewnętrznej. Te klimatyzatory najczęściej wybierane są do pomieszczeń biurowych, sklepów, punktów usługowych, salonów czy gabinetów – a więc wszędzie tam gdzie istotna jest estetyka.

Klimatyzatory okienne (okienno-ścienne) – montowane są w otworze okiennym lub murze. Umożliwiają swobodną i równomierną dystrybucję powietrza. Istotna jest prostota montażu i obsługi. Są też atrakcyjne cenowo. Niestety ich praca jest stosunkowo głośna.

Najbardziej złożone i zaawansowane technologicznie systemy klimatyzacji to układy z centralami klimatyzacyjnymi.  Umożliwiają one skuteczną kontrolę temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza. Centrale są przeznaczone do pracy wewnątrz, ale także na zewnątrz obiektu. Składają się one z odpowiednich sekcji:
filtracyjnej, nagrzewnicy pierwotnej oraz nagrzewnicy wtórnej, chłodnicy, komory mieszania, wymiennika odzysku ciepła, nawilżacza, a także wentylatora nawiewnego oraz wywiewnego.

ze względu na tryb pracy rozróżniamy:

  • klimatyzatory tylko z opcją chłodzenia
  • klimatyzatory grzewczo-chłodzące (pracujące jednocześnie jako pompa ciepła lub posiadające nagrzewnicę elektryczną)

Oprócz tego na rynku dostępny jest system VRV. To inteligentny system klimatyzacyjny, gdzie do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Uzyskujemy przy jego pomocy możliwość precyzyjnej kontroli temperatury przy równoczesnej wysokiej efektywności energetycznej. W ramach tego systemu mogą pracować jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła, co dodatkowo zwiększa energooszczędność układu VRV. Wersje grzewczo-chłodzące mogą występować jako jedyne źródła ciepła. To ogromna konkurencja finansowa dla ogrzewania gazowego.

 

Masz więcej pytań? Szukasz porady?
Jesteśmy dostępni dla Was pod nr telefonu +48 12 266 68 88 lub online: carline@carline.com.pl

 Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!