fbpx

Badanie skuteczności wentylacji – wszystko co trzeba wiedzieć

Wraz z eksploatowaniem wentylacji zmieniają się jej parametry: przepływ powietrza, wydajność, poziom emitowanego hałasu. Sprawdzenie szczelności wentylacji daje nam informację, czy musimy zmienić coś w instalacji, czy urządzenia mają właściwy poziom regulacji, a przede wszystkim czy zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo. To szczególnie ważne zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. 

Badanie skuteczności wentylacji jest potrzebne

Współcześnie budynki i obiekty wyposażone są w systemy klimatyzacji i wentylacji o różnym stopniu zaawansowania. Czasem zapominamy, że wentylacja pełni ogromnie ważną rolę, wpływając także na bezpieczeństwo. Dlatego też jej sprawność i prawidłowe działanie musi być regularnie sprawdzana. Przede wszystkim zalecane jest przed rozpoczęciem sezony grzewczego, a więc początkiem jesieni. Najczęściej zimą dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Niestety, niezwykle często powodem jest niewłaściwie działająca wentylacja.

badanie skuteczności wentylacji

Pomiar skuteczności wentylacji – na czym polega?

Aby zbadać skuteczność wentylacji musimy porównać wartości projektowe do tych, które uzyskujemy podczas kontroli. Na tej podstawie możemy ocenić, na jakim poziomie oscyluje wydajność wentylacji i czy wykonany układ działa prawidłowo. Właściwie wykonana wentylacja zapewni najlepsze parametry w pomieszczeniach, doprowadzi odpowiednią ilość powietrza, a tym samym odprowadzi nagromadzone ciepło i usunie nieprzyjemne zapachy. 

   

Badanie skuteczności wentylacji to obowiązek!

Pomiar skuteczności wentylacji powinno wykonywać się okresowo. Zalecane jest wykonywane co najmniej 2 razy w roku w przypadku zabudowy przekraczającej 2000 m^2, jak również dla obiektów, gdzie powierzchnia dachu wynosi ponad 1000 m^2. Badanie skuteczności wentylacji jest także wymagane podczas odbioru lokalu przez Sanepid czy Nadzór Budowlany. Dlatego też osoba przeprowadzająca pomiar wentylacji zobowiązana jest do wykonania i zgłoszenia pisemnego raportu z przeprowadzonej kontroli. Dopilnowanie, by wykonane zostało badanie skuteczności wentylacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku.

Kontrola przewodów wentylacji, a przepisy prawa budowlanego

Zgodnie z prawem budowlanym obiekty powinny być regularnie kontrolowane i sprawdzane pod względem stanu technicznego. W przepisach nie ma stricte określonej częstotliwości, jeżeli chodzi o pomiar wentylacji, jednak w prawie budowlanym znajdziemy informację mówiącą o obostrzeniu, które dotyczy budynku jako całości. Zgodnie z tym, budynki należy poddawać kontroli przynajmniej 1 raz w ciągu roku. W ramach sprawdzenia powinny zostać skontrolowane wszystkie elementy obiektu narażone działanie warunków atmosferycznych, czyli np. instalacje gazowe i kominowe (w tym przewody wentylacyjne) czy też instalacje służące do ochrony środowiska.

Kiedy wykonać pomiar skuteczności wentylacji?

Szczególnie ważne jest przeprowadzenie badania szczelności wentylacji zanim rozpocznie się sezon grzewczy, co pozwoli nam wyeliminować niebezpieczeństwo.

wentylacja, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nie wykonanie pomiaru wentylacji to zagrożenie!

W przypadku zaniechania regularnego badania szczelności wentylacji narażamy się na:

  • przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem
  • spadek wydajności i funkcjonalności urządzeń wentylacyjnych
  • dodatkowy pobór energii, a co za tym idzie wzrost kosztów
  • brak cyrkulacji powietrza (czyli wymiany powietrza nieświeżego na świeże)

Gdzie powinniśmy przeprowadzić badanie skuteczności wentylacji?

Wentylacja zarówno w domu i mieszkaniu, jak i firmie wymaga kontroli, ponieważ jakość i poziom powietrza musi być odpowiedni. Dlatego też badanie powinniśmy wykonać zarówno w małej, średniej jak i dużej firmie – centrum handlowe, sklep, zakład fryzjerski, restauracja, hotel, biuro, gabinet, przychodnia, szpital.. a więc wszędzie tam gdzie przebywają ludzie. Szczególnie ważne jest wykonywanie pomiarów w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zwłaszcza gdy na skutek produkcji powstają szkodliwe opary.

Jak wykonujemy pomiar skuteczności wentylacji?

Podczas badania skuteczności wentylacji sprawdzamy
podstawowe parametry czyli:

  • wartość temperatury
  • wartość ciśnienia
  • przepływ układu wentylacyjnego
  • wydajność wentylacji

Pamiętaj!

Wykonując pomiar pracownik powinien korzystać z profesjonalnych narzędzi, by wyniki podać zawsze dokładne. To pomaga także postawić trafną diagnozę. Sprawdzona wentylacja daje nam informację w jakim stanie jest system, jakość powietrza oraz poziomu hałasu, który powoduje. Po wykonanym pomiarze właściciel lub zarządca otrzymuje protokół zawierający kompleksowe informację o stanie wentylacji.

Pamiętajmy, że tylko uprawnione osoby mogą wydać prawomocny protokół z pomiarów skuteczności wentylacji. Dlatego powinniśmy wybrać firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i szkolenia.

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…