fbpx

Wentylacja w domu, która sprzyja środowisku

Wentylacja to nic innego, jak wymiana powietrza w pomieszczeniach. W przypadku domu odpowiednia wentylacja i efektywny jej przebieg mają szczególne znaczenie. Dlaczego? Otóż całkowity brak wentylacji lub jej niska wydajność to najprostsza droga do zaparowanych szyb, dusznego, nieświeżego, zanieczyszczonego kurzem, roztoczami i dwutlenkiem węgla powietrza, którym musimy oddychać, a w skrajnych przypadkach także zagrzybionych ścian. Zużyte w domu powietrze po prostu musi wydostać się na zewnątrz, skąd powinna docierać do nas jego nowa, świeża porcja.

Wentylacja w domu

Wentylacja w domu powinna działać w sposób ciągły i zapewniać nam regularny dopływ świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. Pamiętajmy także, że im więcej zanieczyszczeń wytwarzamy, tym więcej świeżego powietrza powinno trafić do naszego domu. Wytyczne w zakresie wentylacji, zwłaszcza tzw. pomieszczeń „brudnych” tj. łazienki, toalety, kuchni, czy spiżarni, a także kotłowni, czy pralni, jasno określają wartości w zakresie świeżego powietrza, które należy doprowadzać.

Skuteczna wentylacja w domu

Do wentylacji domowych pomieszczeń służą różnego typu systemy. Najprostszym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna. W tym przypadku powietrze dochodzi do pomieszczeń poprzez nawiewniki, a usuwane jest z kolei przez kanały wywiewne. Mimo iż system ten sam w sobie jest tani w wykonaniu, to ekonomiczność takiego rozwiązania jest zdecydowanie niska. Chodzi tutaj oczywiście o stosunkowo wysokie koszty ogrzewania, jakie musimy ponosić w związku ze sporym napływem zimnego powietrza z zewnątrz. W konsekwencji jest to również rozwiązanie nieefektywne z ekologicznego punktu widzenia.

Wentylacja mechaniczna domowa to system, w którym przepływ powietrza wymusza wentylator. W tym wypadku możemy precyzyjnie kontrolować ilość świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń w domu. Jeśli dodatkowo wybierzemy rozwiązanie pozwalające także na ogrzanie tego powietrza, system okaże się nie tylko wygodny i energooszczędny, ale i przyjazny środowisku.

Energooszczędna wentylacja w domu przyjazna dla środowiska

Wybierając konkretny system wentylacji domu, warto wziąć pod uwagę zarówno koszt inwestycyjny, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne danego rozwiązania. Pamiętajmy, że w tym przypadku koszt ponosimy zarówno my, jak i środowisko naturalne, w którym żyjemy. Jeśli poszukujemy rozwiązań ekonomicznych i generujących wymierne oszczędności w zakresie zużywania energii, warto rozważyć nowoczesne urządzenia wentylacyjne marki Lunos, które wykorzystaliśmy m.in. podczas realizacji budynków mieszkalnych Park Leśny Bronowice.

Tego typu innowacyjne rozwiązania pozwalają przede wszystkim na odzysk ciepła. Specjalna konstrukcja wywiewnika pozwala tutaj na efektywne przekazywanie do świeżego powietrza ciepła odzyskanego uprzednio z powietrza wywiewanego.

Co jeszcze wyróżnia tego typu nowoczesne urządzenia wentylacyjne?

  • niski poziom emitowanego dźwięku (wartości leżące wyraźnie poniżej poziomów dopuszczalnych przez normę DIN dla pomieszczeń mieszkalnych i sypialni),
  • energooszczędność – jednostkowe zapotrzebowanie mocy utrzymuje się tutaj na poziomie 0,09 W/m3/h – to zdecydowanie przyjazne rozwiązanie zarówno dla środowiska, jak i dla naszych budżetów domowych,
  • nowoczesny silnik,
  • nowoczesne filtry powietrza – idealnie sprawdzające się w przypadku domowników z alergią na pyłki,
  • efektywność klasy E,
  • możliwość zastosowania zarówno w nowo powstających, jak i już istniejących, w tym starych, a jedynie modernizowanych budynkach.

Ekologiczna wentylacja w domu. To możliwe?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować szkodliwych czynników, ani zrezygnować z technologii. Możemy jednak wprowadzić ekologiczne rozwiązania do naszej codzienności w trosce o środowisko, a także przyszłość naszą i naszych dzieci. Nasz poprzedni artykuł przybliży temat innych, ekologicznych systemów HVAC – klimatyzacji czy ogrzewania.

Wykonamy projekt i montaż systemu wentylacji dobrany indywidualnie do potrzeb i oczekiwań.

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…