fbpx

Zakaz palenia węglem, kalkulator smogu i sposoby na małe-duże zmiany

Ostatni Szczyt Klimatyzacyjny ONZ przypomniał, że ciągle jest nad czym pracować. A już od kilku lat przyjście jesieni oznacza powrót smogu. Polska znajduje się w czołówce najbardziej emisyjnych krajów Europy. Aby zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza w Krakowie od 1.09.2019 r. wprowadzono zakaz palenia węglem. To dobry krok, który ma prowadzić do zmian. Dziś zastanawiamy się w Carline – co z tym smogiem.

zakaz palenia węglem, smog

 

Smog i inne zjawiska szkodliwe

Zanieczyszczenia wydobywające się z fabryk i przedsiębiorstw. Spalanie węgla, ropy, gazu i emisja spalin. Nadmierna produkcja. Morze plastiku. Zero recyklingu. Wycinanie lasu. Wymieniać (niestety!) można długo. Wraz z przyjściem jesieni coraz częściej mówi się o smogu i na tym chcielibyśmy się pochylić.

Smog – zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Zanieczyszczenie powietrza, jakim jest smog, powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, czyli pyły zawieszone.**

Więcej o smogu i zagrożeniach z niego wynikających w naszym artykule –> Smog. Czy tak naprawdę wiesz czym oddychasz?

Zanieczyszczony (nie tylko) Kraków

Ile papierosów dziennie wypalasz? Nie ważne czy palisz. Jeżeli mieszkasz w Krakowie to przynajmniej 7.* Chociaż o Krakowie mówi się jako stolicy Polskiego smogu, ten problem nie zostaje tylko w jednym mieście. W całej Polsce sprawa nie prezentuje się najlepiej. Na sytuację zwracają uwagę politycy, gwiazdy – aktorzy, muzycy, artyści. Co rusz powstają nowe kampanie, które przybliżają nas do problemu zanieczyszczeń, edukują o smogu i zachęcają do zmian.

Też jesteś zagrożony. Sprawdź, nie wierz na słowo

Jeżeli ktoś jeszcze jest nie przekonany do inicjatywy, może skalę problemu smogowego uświadomi kalkulator. Nie byle jaki – smogowy. Ten ciekawy projekt stworzyła grupa Omni wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym. Na stronie Omni znajdziemy Kalkulator Smogu, który pozwoli nam obliczyć ile papierosów wypalamy.. nie paląc.

 

Zakaz palenia węglem

Od 1 września 2019 r. w Krakowie obowiązuje bezwzględny zakaz palenia węglem. Do zmian Kraków powoli był przygotowywany, a mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z dotacji, grantów i wsparcia na zakup nowych urządzeń grzewczych. Dla wszystkich niepokornych przewidziana jest kara za palenie węglem – nawet do 5 tys. złotych.

Nieoficjalnie mówi się także o innych miastach, które planują wprowadzenie zakazu palenia węglem. Najczęściej wspomina się o stolicy – Warszawie.

Sprawdzaj klasę energetyczna 

Bez technologii ciężko byłoby funkcjonować. Wystarczy wybierać mądrze. Sprawdzanie klasy energetycznej pomoże. Nie tylko środowisku, ale też zredukuje koszty eksploatacji. O tym jak czytać etykiety energetyczne pisaliśmy w Strefie Wiedzy.

Pilnuj temperatury 

Optymalna temperatura w pomieszczeniach zimą waha się między 21 °C., a 23 °C. Nadmierna praca urządzeń grzewczych to obciążenie finansowe i energetyczne. I nie pomaga ziemi.

Inteligentnie korzystaj

Nie używam – wyłączam. Wyciągam wtyczkę z gniazdka. Proste. Tyczy się ładowarek do telefonu, tabletu i laptopa. Telewizji. Mikrofalówki i blendera.  I wszystkiego co nie wymaga „czuwania”. A jak to przenieść na urządzenia HVAC? Weźmy klimatyzator. Możemy go przełączyć w tryb niskiego zużycia energii gdy wychodzimy, lub wyłączyć, kiedy nie ma nas dłużej (np. weekend, wakacje, urlop). Klimatyzatory działają błyskawicznie, a jeżeli chcemy mieć komfortowe warunki zaraz po powrocie nowoczesne urządzenia pozwalają sterować pracą klimatyzacji przez WiFi i aplikację.

Wybieraj EKOlogiczne rozwiązania

..istnieją! Również w systemach klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania możemy znaleźć eko-instalacje. Nowoczesne rozwiązania projektowane są z myślą o naszym komforcie, ale też w trosce o planetę. Co najważniejsze pomagamy nie tylko sobie, bliskim i Ziemi, ale też oszczędzamy w dłuższej perspektywie.

I jako bonus – nasza ulubiona rada, chociaż nie bezpośrednio związana z systemami klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania – Myśl zielono!
Rośliny w pokoju i biurze, salonie usługowym – zielonenaturalne dekoracje które pomagają! Zwykła paprotka czy np. rapis wyniosły (roślina-palma) są łatwe w utrzymaniu, a w bardziej kolorowym wydaniu poleca się storczyk. 😉


Źródło:
* Dane zaczerpnięte ze strony https://krakowskialarmsmogowy.pl/ [dostęp: 25.09.2019r.]
** Wikipedia – smog [dostęp: 25.09.2019r.]

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…