Tydzień temu zarysowaliśmy ogólne informacje na temat agregatów wody lodowej. Wiemy, że wśród rozwiązań znajdziemy agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub wodą. Dzisiejszy artykuł pokaże charakterystykę tych rozwiązań. Zastanowimy się także, które z nich jest bardziej wydajne, spełni nasze oczekiwania oraz wymagania. Porównamy także koszty eksploatacji, szczególnie ważne, gdy priorytetem są niskie koszty zużycia energii elektrycznej.
Agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem
Instalacja polega na montażu skraplaczy na zewnętrznej części budynku. Znajdują się one razem z innymi elementami agregatu. To rozwiązanie stosujemy najczęściej.
Zalety:
- kompaktowy rozmiar urządzenia
- niski koszt instalacji i montażu
- wysoka wydajność
- możliwość wbudowania modułu hydraulicznego
Wady:
- ograniczony zakres w zakresie temperatury pracy urządzenia
- w zależności od zastosowanego czynnika, występuje różny poziom dopuszczalny powietrza otaczającego urządzenie (standardowo do -15°C),
Na rynku dostępne są także rozwiązania, które pozwalają na rozdzielenie skraplacza z pozostałymi częściami agregatu. Instaluje się je w takim przypadku w maszynowni wewnątrz budynku (jest to wersja ze skraplaczem zdalnym). Do jego zalet zaliczymy przede wszystkim mały rozmiar, jak również wysoką efektywność energetyczną oraz redukcje hałasu. Minusem tego rozwiązania będzie ograniczona odległość pomiędzy skraplaczem a agregatem, a także podwyższona ilość czynnika chłodniczego czy też wyższe koszty instalacji i montażu.
Agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym wodą/ cieczą
Wyposażony jest w skraplacz przystosowany do chłodzenia cieczą. Schładzanie cieczy odbywa się w znajdującym się na zewnątrz budynku wymienniku ciepła, przy udziale powietrza. Wymiennik ten może być wykonany w wersji „suchej” (tzw. „drycooler”) jak również w wersji ze zraszaniem wodnym. Ciecz omywa rurki wymiennika, nadaje intensywności oraz usprawnia proces wymiany ciepła pomiędzy płynem, a wymuszonym ruchem powietrza.
Zalety:
- użycie wody jako czynnika schładzającego
- możliwość odzysku ciepła (nagrzewnica wtórna, CWU);
- nieograniczona odległość pomiędzy agregatem, a wymiennikiem zewnętrznym
- możliwa praca agregatu w dowolnej temperaturze agregatu
- bardzo mała ilość czynnika chłodniczego
- cicha praca urządzenia, a więc redukcja hałasu
- regulacja ciśnienia skraplania oraz jego optymalizacja
Wady:
- potrzeba stosowania dodatkowych elementów (w postaci pomp dystrybucyjnych cieczy chłodzącej skraplacz, wież chłodniczych)
- wyższy koszt instalacji i inwestycji
Jeżeli istnieje możliwość używania wody pobieranej z pobliskiego zbiornika wodnego do chłodzenia albo wody opadowej koszt spada do minimum i taka inwestycja będzie najbardziej korzystna finansowo.
Podsumowanie
W przypadku prostych konstrukcji i układów budowli, w których możliwa jest instalacja agregatów chłodzonych powietrzem, dobrze skorzystać z tego rozwiązania. Dla bardziej wymagających realizacji warto skorzystanie z opcji chłodzenia cieczą wydaje się bardziej odpowiednie. Z informacji powyżej możemy wnioskować, że tańszym rozwiązaniem będzie agregat chłodzony powietrzem. Dlatego w przypadku braku przeciwwskazań do instalacji tego rozwiązania, będzie to najbardziej optymalna opcja, korzystna ekonomicznie.
Biorąc pod uwagę konieczności doprowadzania do agregatów chłodzonych cieczą świeżej wody, nie możemy zapomnieć o dodatkowych wydatkach jakie wygeneruje to rozwiązanie. Koszty eksploatacji wzrosną. Jednak w przypadku, gdy możemy skorzystać z np. wody opadowej rozwiązanie to mimo, że droższe w momencie instalacji, w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści.
Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!