Carline - klimatyzacja Kraków, serwis klimatyzacji Kraków, wentylacja Kraków > Porady dla biznesu > Agregaty wody lodowej: chłodzone powietrzem czy cieczą?
hala produkcyjna
Kategoria: Porady dla biznesu0

Tydzień temu zarysowaliśmy ogólne informacje na temat agregatów wody lodowej. Wiemy, że wśród rozwiązań znajdziemy  agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem lub wodą. Dzisiejszy artykuł pokaże charakterystykę tych rozwiązań. Zastanowimy się także, które z nich jest bardziej wydajne, spełni nasze oczekiwania oraz wymagania. Porównamy także koszty eksploatacji, szczególnie ważne, gdy priorytetem są niskie koszty zużycia energii elektrycznej.

Agregat wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem 

agregat chłodzony powietrzem
rys. 1 Agregat wody lodowej chłodzony powietrzem marki EMICON

Instalacja polega na montażu skraplaczy na zewnętrznej części budynku. Znajdują się one razem z innymi elementami agregatu. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej.

Zalety:

– kompaktowy rozmiar urządzenia
– niski koszt instalacji i montażu
– wysoka wydajność
– możliwość wbudowania modułu hydraulicznego

Wady:

– ograniczony zakres w zakresie temperatury pracy urządzenia
– w zależności od zastosowanego czynnika, występuje różny poziom dopuszczalny powietrza otaczającego urządzenie (standardowo do -15°C),

Na rynku dostępne są także rozwiązania, które pozwalają na rozdzielenie skraplacza z pozostałymi częściami agregatu. Instaluje się je w takim przypadku w maszynowni wewnątrz budynku (jest to wersja ze skraplaczem zdalnym). Do jego zalet zaliczymy przede wszystkim mały rozmiar, wysoką efektywność energetyczną oraz redukcje hałasu. Minusem tego rozwiązania będzie ograniczona odległość pomiędzy skraplaczem a agregatem, podwyższona ilość czynnika chłodniczego oraz wyższe koszty instalacji i montażu.

Agregat wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym wodą/ cieczą 

agregat wody lodowej chłodzony cieczą
rys. 2 Agregat wody lodowej chłodzony cieczą marki EMICON

Wyposażony jest w skraplacz przystosowany do chłodzenia cieczą. Schładzanie cieczy odbywa się w znajdującym się na zewnątrz budynku wymienniku ciepła, przy udziale powietrza. Wymiennik ten może być wykonany w wersji „suchej” (tzw. „drycooler”) lub w wersji ze zraszaniem wodnym. Ciecz omywająca rurki wymiennika nadaje intensywności i usprawnia proces wymiany ciepła pomiędzy płynem a wymuszonym ruchem powietrza.

Zalety:

– użycie wody jako czynnika schładzającego
– możliwość odzysku ciepła (nagrzewnica wtórna, CWU);
– nieograniczona odległość pomiędzy agregatem, a wymiennikiem zewnętrznym
– możliwa praca agregatu w dowolnej temperaturze agregatu
– bardzo mała ilość czynnika chłodniczego
– cicha praca urządzenia, a więc redukcja hałasu
– regulacja ciśnienia skraplania oraz jego optymalizacja

Wady:

– potrzeba stosowania dodatkowych elementów (w postaci pomp dystrybucyjnych cieczy chłodzącej skraplacz, wież chłodniczych)
– wyższy koszt instalacji i inwestycji

Jeżeli istnieje możliwość używania wody pobieranej z pobliskiego zbiornika wodnego do chłodzenia albo wody opadowej koszt spada do minimum i taka inwestycja będzie najbardziej korzystna finansowo.

Podsumowując:

W przypadku prostych konstrukcji i układów budowli, które umożliwiają instalacje agregatów chłodzonych powietrzem, dobrze skorzystać z tego rozwiązania. Dla bardziej wymagających realizacji warto skorzystać z opcji chłodzenia cieczą.
Z informacji powyżej możemy wnioskować, że tańszym rozwiązaniem będzie agregat chłodzony powietrzem. Dlatego w przypadku braku przeciwwskazań do instalacji tego rozwiązania, będzie to najbardziej optymalna opcja, korzystna ekonomicznie.
Biorąc pod uwagę konieczność doprowadzania do agregatów chłodzonych cieczą świeżej wody, nie możemy zapomnieć o dodatkowych wydatkach jakie wygeneruje to rozwiązanie.  Zwiększy to koszty eksploatacji.  Jednak w przypadku, gdy możemy skorzystać z np. wody opadowej rozwiązanie to mimo, że droższe w momencie instalacji, w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści.

 

Jesteś zainteresowany instalacją agregatu wody lodowej?

Masz więcej pytań? Szukasz porady?
Jesteśmy dostępni dla Was pod nr telefonu +48 12 266 68 88 lub online: carline@carline.com.pl

 Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!