fbpx

Woda lodowa w systemach klimatyzacji

Ostatnie dni zachwycają piękną pogodą, ale też zaskakują wysokimi temperaturami. W głowie słońce, ciepło, a w powietrzu wyczuwa się lato! Teraz jedyny lód o jakim myślimy jest na patyku, albo chłodzi nasze drinki w szklance. 😉 Przyjemne perspektywy zbliżających się wakacji, a także błogiego odpoczynku przewijają nam się przez myśli. Aby czuć pełen komfort warto zadbać o odpowiednią klimatyzację. Dziś przedstawiamy rozwiązanie oparte o agregaty wody lodowej. 

Ostatnie dni zachwycają piękną pogodą, ale też zaskakują wysokimi temperaturami. W głowie słońce, ciepło, a w powietrzu wyczuwa się lato! Teraz jedyny lód o jakim myślimy jest na patyku, albo chłodzi nasze drinki w szklance. 😉 Przyjemne perspektywy zbliżających się wakacji, a także błogiego odpoczynku przewijają nam się przez myśli. Aby czuć pełen komfort warto zadbać o odpowiednią klimatyzację. Dziś przedstawiamy rozwiązanie oparte o agregaty wody lodowej. 

Co kryje się pod określeniem  „woda lodowa”?

„Woda lodowa” to potoczne określenie na medium do transportu ciepła. W praktycznych rozwiązaniach czynnikiem chłodzącym jest woda lub wodny roztwór glikolu etylowego metylowego lub polimerowego, który zabezpiecza przed krzepnięciem. 
Agregaty wody lodowej zwane chillerami schładzają wodę lodową w wymiennikach ciepła (płytowych, rurowych bądź innych). Temperatura zamarzania wody lodowej ustalana jest na około -20-30 °C, tak aby uniknąć gromadzenia się lodu w wymienniku, a tym samym rozsadzenia go. Standardowo chillery posiadają moce chłodnicze nawet do 1500kW. Można też stosować jednostki o niewielkich mocach. (20kW)

chiller, woda lodowa w klimatyzacji

Jak działa woda lodowa?


System klimatyzacji oparty na wodzie lodowej to rozwiązanie bardzo podobne do instalacji CO. Różnica polega na tym, że zamiast wody gorącej rozprowadzana jest po układzie woda lodowa, natomiast grzejniki zastępują tu klimakonwektory.

Obieg wody lodowej zawdzięczamy instalacji pomp oraz zaworów regulujących. Po pobraniu ciepła z powietrza, zostaje ogrzana do temperatury 10-16 stopni Celsjusza. Kolejno woda wraca do umieszczonego na zewnątrz (tj. poza klimatyzowanymi pomieszczeniami) agregatu wody lodowej, gdzie jest ponownie schładzana (przy użyciu freonu) do temperatury ok. 6 stopni Celsjusza.

   

Rodzaje agregatów wody lodowej ze skraplaczem:

  • chłodzonym powietrzem
  • chłodzonym wodą
  • natryskowo-wyparnym


Agregat wody lodowej składa się z wydajnej sprężarki z automatyczną rotacją, trwałego skraplacza o dużej powierzchni wymiany oraz parownika. Sterownik regulujący zapewnia efektywność, a także wydajność elementów urządzenia.

Urządzenia mogą być montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Agregaty wody lodowej mają też wiele zalet. Ich niewątpliwym atutem jest mały rozmiar. Jest to ważne, ponieważ podczas instalacji często ogranicza nas przestrzeń. Tablica elektryczna pozwoli nam na bieżąco monitorować pracę agregatów. Dodatkowe wyposażenie, w postaci pompy ciepła, pomoże znacznie obniżyć koszt eksploatacji budynków. To warta przemyślenia inwestycja, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów. Urządzenia dobieramy według indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Najlepiej więc skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą i pomogą dokonać najbardziej odpowiedniego do naszych potrzeb wyboru.

lenoxx agregat wody lodowej, woda lodowa w klimatyzacji

Podsumowanie

Co zyskamy wybierając klimatyzację z użyciem wody lodowej?

  • niski koszt – po instalacji, ponosimy koszty energii elektrycznej
  • efektywne chłodzenie
  • swoboda w rozplanowaniu elementów sieci – brak ograniczeń co do odległości od jednostki wewnętrznej czy różnicy poziomów
  • nieskomplikowana konstrukcja umożliwiająca prostą instalację
  • łatwość naprawy i serwisu
  • system przyjazny dla środowiska
  • wysoka elastyczność w przypadku późniejszych modyfikacji

W kolejnym artykule przybliżymy tematykę agregatów wody lodowej, jak również przedstawimy bardziej szczegółowe zagadnienia.

Pamiętaj!

Wykonując pomiar pracownik powinien korzystać z profesjonalnych narzędzi, by wyniki podać zawsze dokładne. To pomaga także postawić trafną diagnozę. Sprawdzona wentylacja daje nam informację w jakim stanie jest system, jakość powietrza oraz poziomu hałasu, który powoduje. Po wykonanym pomiarze właściciel lub zarządca otrzymuje protokół zawierający kompleksowe informację o stanie wentylacji.

Pamiętajmy, że tylko uprawnione osoby mogą wydać prawomocny protokół z pomiarów skuteczności wentylacji. Dlatego powinniśmy wybrać firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i szkolenia.

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…