Wentylacja zapewnia nam optymalne parametry powietrza. Jest niezbędna zarówno w domu, jak i w biurze. Aby działała prawidłowo, z maksymalną wydajnością, zapewniając bezpieczeństwo i nie generując nadmiernych kosztów musi być systematycznie i profesjonalnie serwisowana. Czyszczenie wentylacji, odgrzybianie, dezynfekcja oraz kontrola daje nam mnóstwo korzyści. Z kolei zaniedbanie tych czynności może skończyć się źle. Warto zapoznać się z tematem bliżej!
Niewykonany serwis wentylacji to niebezpieczeństwo!
Szczególne zagrożenie stanowi niewyczyszczona wentylacja. W trakcie działania rozprowadza brudne, pełne kurzu i zanieczyszczeń powietrze, którym później oddychamy. Naraża to nasze zdrowie, a w konsekwencji może doprowadzić do powstawania chorób. Zagrożony jest m.in. układ oddechowy, nasza skóra, wzrok.
Nieserwisowana wentylacja pracuje nieprawidłowo: wydajność spada, urządzenie zwalnia, nie jest w stanie utrzymać właściwej temperatury w pomieszczeniu, wymaga więcej energii, a co za tym idzie rosną koszty utrzymania. A przecież nie o to chodzi, prawda?
Poza tym utrzymanie systemu wentylacji jest obowiązkiem, który wynika wprost z przepisów prawnych zgodnie z zapisami:
- Prawo Budowlane (Dz. U. 2000 nr 106 poz. 1126), Art. 62.1 instalacje gazowe oraz przewody kominowe – dymowe, spalinowe i wentylacyjne powinny być poddawane okresowej kontroli nie rzadziej nić raz do roku.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99) określa warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi instalacjami i urządzeniami technicznymi
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z dn. 15.06.2002, poz. 690)
Na czym polega serwis i czyszczenie wentylacji?
Należy wymienić kilka najważniejszych czynników, bez których nie ma mowy o prawidłowym serwisie systemu wentylacji. Podczas czyszczenia i przeglądu do ekipy specjalistów należy:
- ocena stanu kanałów i central wentylacyjnych
- zdemontowanie klap rewizyjnych (jeżeli zostały zamontowane)
- zbadanie poziomu zanieczyszczenia
- sprawdzenie drożności i szczelności przewodów oraz urządzeń
- czyszczenie np. poprzez szczotkowanie lub „odsysanie” zanieczyszczeń
- dezynfekcja oraz odgrzybianie kanałów wentylacyjnych oraz innych elementów wentylacji
- weryfikacja i inspekcja wykonanej pracy
Metody czyszczenia wentylacji
Czyszczenie przy wykorzystaniu sprężonego powietrza
Technologia ta wymaga stosowania sprężarek powietrza o wysokiej wydajności. Niewątpliwą zaletą czyszczenia sprężonym powietrzem jest szybkość wykonania prac. Jak mówią nam najnowsze badania techniczne, metoda ta jest jednak mniej skuteczna w porównaniu do klasycznego szczotkowania mechanicznego. Zalecana jest więc do urządzeń, które nie są bardzo mocno zanieczyszczone.
Metoda czyszczenia wentylacji na sucho
Odkurzanie kanałów sprawdza się świetnie w przypadku czyszczenia wentylacji na sucho. Wymagany jest jednak pełny dostęp do każdego zakamarka przewodów wentylacyjnych, co często jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. To niezwykle efektywna metoda w przypadku kanałów bardzo dużych średnicach.
Odciąg zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych
Za pomocą odciągów nie jesteśmy w stanie w 100% usunąć zanieczyszczeń z powietrza. Chwytamy je jednak, sprawiając, że zanieczyszczenia są znacznie mniejsze. Wszystkie elementy odciągu miejscowego, tj. ssawki odciągowe o różnej konstrukcji, wentylator lub ejektor, urządzenia oczyszczające powietrze oraz wyrzutnie powietrza do atmosfery, mają wpływ na skuteczność instalacji odpylającej. Urządzenia odciągowe poza wydajnym wentylatorem muszą być wyposażone w specjalne zestawy filtracyjne, składające się z kilku stopni filtracji.
Czyszczenie i dezynfekcja przewodów wentylacyjnych na mokro
Metody czyszczenia wentylacji na mokro stosowane są w przypadku niezwykle mocno zabrudzonych przewodów wentylacyjnych, a zwłaszcza w przypadku zanieczyszczeń tłuszczowych lub przemysłowych. Silne zabrudzenia są bowiem odporne na szczotkowanie mechaniczne, jak również to z użyciem sprężonego powietrza. Skuteczna jest wtedy metoda usuwania zanieczyszczeń przy użyciu wody lub pary wprowadzanej do przewodów pod wysokim ciśnieniem.
Często też używane są specjalistyczne środki chemiczne. Bywa, że urządzenia czyszczone są ręczne.
Korzyści z serwisu wentylacji
Utrzymanie prawidłowego stanu wentylacji, dbałość o jego czystość i dezynfekcje daje nam ogrom korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- czyste i zdrowe powietrze wewnątrz budynku, które zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo
- zmniejszenie ryzyka powstawania chorób oraz dolegliwości jak: alergie, bóle głowy, zmęczenie, katar, podrażnienie oczu, nudności
- zmniejszenie zagrożenia pożarowego oraz awarii
- zwiększenie wydajności, a także żywotności instalacji
Warto zainwestować w profesjonalny serwis, który kompleksowo zajmie się kontrolą stanu i czyszczeniem wentylacji, jak również odgrzybianiem czy dezynfekcją.
Źródła:
- Prawo Budowlane (Dz. U. 2000 nr 106 poz. 1126)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75 z dn. 15.06.2002, poz. 690)
Nasz zespół zadba o system wentylacji w domu i biurze zarówno pod kątem funkcjonowania, jak i zachowania standardu czystości instalacji.
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!