Kominek ekologiczny to doskonała alternatywa dla typowych kominków, które są opalane drewnem. Biokominki cieszą się coraz większą popularnością. Są atrakcyjne ze względu na mały rozmiar, brak przewodów kominowych, ale i możliwości zastosowania ich np. w mieszkaniu, podczas gdy instalacja tradycyjnego kominka jest zabroniona. A – nie ma co ukrywać – trzaskający ogień tworzy niepowtarzalną, klimatyczną atmosferę, a także otula pomieszczenia ciepłem. Dlaczego warto zainteresować się ekologicznym kominkiem? W artykule przybliżymy nieco ten temat!
Kominki
Do 1 stycznia 2022 r. bezwzględnie należy wymienić stare wkłady kominkowe albo zamontować ekofiltr do kominka. Ustawa antysmogowa reguluje tę zasadę ze względu na dobro środowiska, w trosce o jego ochronę. Tym samym działania mają skłonić producentów ogrzewania do aktywnego poszukiwania alternatywnych źródeł oraz udoskonalenia konstrukcji kominków ekologicznych, które w jak najmniejszym stopniu będą oddziaływały na środowisko.
Kominek ekologiczny z odnawialnym źródłem energii
Ekologiczny, bio kominek swoją nazwę zawdzięcza energii, którą pobiera na działanie. Paliwo ekologiczne lub biopaliwo jest produkowane na bazie alkoholu etylowego, czyli etanolu. Zamiennie paliwo to nazywane bywa bioetanolem. Wyróżniamy:
- biopaliwo w postaci płynnej,
- ekopaliwo w postaci żelowej.
W przypadku żelowego biopaliwa, mamy do czynienia z gotowymi wkładami lub kominek może posiadać specjalne palenisko. Wkłady, których używamy, mają formę żelu, zazwyczaj umieszczanego w puszce. Palenisko z kolei jest napełniane zżelowanym płynem. W przypadku kominka na biopaliwo płynne, nasze zadanie polega na uzupełnianiu paliwa. Palenisko jest zamontowane na stałe i wymaga regularnego uzupełniania płynem.
Ważne
W trakcie spalania kominek na bioetanol nie wydziela dymu ani zapachu. Co więcej – na rynku dostępne są środki, które pozwalają wytwarzać przyjemne zapachy i aromaty w zależności od preferencji.
Zalety kominka ekologicznego
Decydując się na biokominek zyskujemy całkiem sporo. Przede wszystkim:
- dbamy o środowisko,
- kominki nie wydzielają gryzącego dymu ani popiołu,
- pozbawione są zapachu, a dzięki specjalnym środkom, mogą wytwarzać dowolny zapach,
- dają możliwość instalacji w mieszkaniach,
- pozbawione są przewodów kominowych,
- nowoczesne wzornictwo pozwala podkreślić aranżację,
- można wybrać modele wolnostojące, a także stylizowane, montowane w jednym miejscu na stałe – wiszące czy ścienne,
- wykonane są ze szkła, kamienia czy betonu – pozwala to dopasować rozwiązania do preferencji i wystroju,
- dodają wnętrzom ciepła, klasy, a także niepowtarzalnej atmosfery,
- istnieje możliwość sterowania kominkiem ręcznie lub przez aplikacje (m.in. zwiększanie płomienia, regulacja ciepła w pomieszczeniu),
- są idealne do domu i mieszkania, ale także doskonale wyglądają w firmie.
Jak widać – zalet jest sporo. 😉 Trzeba jednak wspomnieć, że – jak w każdym rozwiązaniu – istnieją minusy. Najważniejszym jest moc grzewcza – kominek sprawdzi się jako dodatek do ogrzewania, a nie samodzielne źródło ciepła. Temperatura, jaką uzyskuje, nie jest wystarczająca, by biokominek pokrył całe zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym. Podczas spalania z kolei, dochodzi do wytworzenia śladowych ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Musimy zatem pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.
Koszt kominka ekologicznego
Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Koszt zależy bowiem od kilku czynników m.in. rodzaju materiału z jakiego został wykonany, wielkości czy sposobu instalacji, ale i producenta. Najtańszym rozwiązaniem są kominki ekologiczne wolnostojące. Naścienne czy ścienne są już droższe. Warto prześledzić ofertę rynkową, porównać parametry, a przede wszystkim określić nasze oczekiwania i potrzeby zanim zdecydujemy się na konkretny model.
Powyższe kadry pochodzą z jednej z naszych realizacji. W 5*hotelu Rysy w Zakopanem kominek na paliwo stałe zastąpił kominek #ekologiczny z odnawialnym źródłem ciepła.
Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Team firmy CARLINE zapewnia najwyższą jakość, a także precyzję montażu. Oferujemy sprawdzone rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort, ale i dbają o środowisko. 🍀 Zapraszamy do kontaktu!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!