Od 2025 roku zgodnie z regulacjami wprowadzonymi przez UE obowiązywać będzie zakaz używania czynników chłodniczych większych lub równych 750 w urządzeniach, które zawierają do 3kg czynnika. Dobrze znany i powszechnie używany czynnik R410A znajdzie się na liście zakazanej. W jego zastępstwie możemy użyć czynnika R32, który zdecydowanie lepiej wpływa na środowisko. W stosunku do R410A aż dwukrotnie spada czynnik GWP*. Co oznaczają zmiany i jakie informacje warto poznać o nowym czynniku?
Czynnik chłodniczy
Do czego służy?
W Wikipedii znajdziemy prostą definicję czynnika chłodniczego, która mówi:
Czynnik chłodniczy to czynnik ziębniczy, ziębnik – czynnik termodynamiczny uczestniczący w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym lub pompie ciepła. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze.
Gdzie jest instalowany?
Czynnik chłodniczy jest niezbędnym elementem systemów zarówno w domowych, jak i w przemysłowych urządzeniach służących do klimatyzacji pomieszczeń. Wykorzystuje się go w klimatyzatorach Split, Multisplit, agregatach wody lodowej czy pompach ciepła.
Aspekt prawny. Skąd zmiany?
Parlament Europejski ustanowił, że ze względu na mniejszą szkodliwość dla środowiska czynnika R32, producenci pomp ciepła, a także układów chłodniczych mają zmienić czynnik R410A i R290 na R32. Tym samym R410A ma zostać całkowicie wycofany do 2025 r. (rozp. nr 517/2014)
Czynnik R410A
Jest gazem skroplonym pod ciśnieniem. Znajdziemy go zarówno w domowych, jak i przemysłowych urządzeniach służących do klimatyzacji pomieszczeń. Może być wykorzystany w układach niskotemperaturowych. Charakteryzuje się małym poślizgiem temperatury i może być stosowany w urządzeniach chłodniczych z parownikami zalanymi. Jego zasoby są obecnie ubogie, a koszt ich pozyskania wysoki. Dlatego też ceny czynnika stale rosną.
Czynnik R32
Jest to gaz skroplony pod ciśnieniem, zaliczany do grupy czynników jednorodnych. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako czynnik chłodniczy w urządzeniach klimatyzacyjnych nowej generacji. W porównaniu do innych jest tańszą oraz łatwiejszą w pozyskaniu alternatywą do systemów klimatyzacji. Co warto podkreślić – jest także bardziej przyjazny dla środowiska. Eksperci sklasyfikowali go do grupy A2L tzn. o niskim stopniu palności.
Korzyści:
- bezpieczniejszy dla środowiska w porównaniu do dotychczasowo używanych – potencjał niszczenia warstwy ozonowej wynosi 1/3 współczynnika GWP w stosunku do R410A
- łatwiejszy do pozyskania
- ładowanie w stanie ciekłym i gazowym (nie ma takiej opcji w przypadku R410A – dostępne rozwiązanie jest możliwe do zastosowania tylko w stanie ciekłym)
- łatwiejszy do odzysku i ponownego wykorzystania
- klasyfikacja zapalności grupa A2L wg normy ISO 817 – oznacza niski stopień palności tzn. R32 został sklasyfikowany jako czynnik chłodniczy o niższej zapalności, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany w klimatyzacji
- poprawia efektywność energetyczną urządzenia, w którym się znajduje
Porównanie – R32 kontra R410A
Zmiana czynnika a wydajność
Wymiana czynnika chłodniczego na nowy zwiększa efektywność nawet o 10%. Dodatkowo możemy zmniejszyć wielkość wymiennika (co wpływa na wielkość całego urządzenia), ponieważ napełnienie czynnikiem R32 w stosunku do R410A jest 30% mniejsze. Prosto mówiąc w ogólnym rozrachunku zyskujemy powierzchnie zachowując tę samą wydajność. Wyraźnie dostrzegalną różnice obserwujemy także wg wskaźnika GWP*, który dotyczy powstawania efektu cieplarnianego. Dla R32 wynosi on 675, natomiast dla A410A aż 2088!
Podsumowanie
Niewątpliwie czynnik R32 jest najlepszym obecnie na rynku rozwiązaniem. Jeżeli Planują Państwo montaż systemu klimatyzacji w swoim domu, mieszkaniu, biurze, salonie, firmie czy przedsiębiorstwie warto inwestować w urządzenie obsługujące R32. W przypadku istniejących systemów dobrze sprawdzić, jak można przejść na nowy czynnik chłodniczy. Pamiętajmy, że dzięki temu zwiększymy efektywność, obniżymy koszt, a także przyczynimy się do poprawy środowiska.
*GWP – Global Warming Potential – Światowy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego
źródła:
- Daikin. R-32 Czynnik chłodniczy następnej generacji do klimatyzatorów i pomp ciepła. Artykuł [dostęp: 09.05.2019]
- Chłodnictwo i Klimatyzacja. Nowe czynniki chłodnicze w świetle rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. 06.08.2016 [dostęp: 09.05.2019]
- Ustawa z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 1567)
- Wikipedia. Czynnik chłodniczy. https://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_ch%C5%82odniczy. [dostęp 09.05.2019]
Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!