fbpx

O Projekcie

Budynek ABM w Krakowie przeznaczony jest na działalność ekspozycyjno-biurowo-magazynową firmy. Zlokalizowany przy ul. Dobry Początek 6 w Krakowie

Realizacja Carline

W zakresie naszych prac znalazły się instalacje:

  • wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej do kotłowni
  • wody lodowej do agregatów chłodniczych,
  • wody lodowej do chłodnic w centralach
  • chłodzenia do klimakonwektorów
  • ogrzewania do klimakonwektorów
  • ciepła technologicznego do central wentylacyjnych

Montaż wentylacji mechanicznej

Budynek ABM w Krakowie zaopatrzyliśmy w 8 central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych firmy Klimor, które umieściliśmy na dachu budynku wraz z 6 wentylatorami wyciągowymi dachowymi firmy Harmann. Wszystkie centrale wyposażone są wymiennik odzysku ciepła. Poszczególne centrale posiadają nagrzewnicę i chłodnicę wodną, a także komplet tłumików akustycznych firmy Trox. Powietrze od central wentylacyjnych rozprowadziliśmy za pomocą sieci kanałów uzbrojonych w przepustnicę ręczne i zakończone kratkami wentylacyjnymi, nawiewnikami wirowymi oraz nawiewnikami szczelinowymi, jak również zaworami wentylacyjnymi. Instalacja wyciągowa oraz nawiewna wyposażona jest z kolei regulatory stałego przepływu powietrza typu VFL firmy Trox.

Montaż klimatyzacji i instalacja ogrzewania

Instalacja chłodnicza i grzewcza dla pomieszczeń biurowych oparta została na 4-rurowych klimakonwektorach kanałowych i kasetonowych firmy Daikin (60szt. urządzeń), które sterowane są indywidualnie z każdego pomieszczenia. Wykonaliśmy również klimatyzację do serwerowni używając dwóch klimatyzacji Split o mocy 6,8kW firmy Daikin. Źródłem chłodu dla potrzeb klimakonwektorow jest wspólny agregat chłodniczy zlokalizowany na dachu o mocy 130kW firmy Daikin wyposażony w moduł hydrauliczny, a także zawór bezpieczeństwa, naczynie zbiorcze oraz zbiornik buforowy. Z kolei źródłem chłodu dla 6 central wentylacyjnych są 3 agregaty chłodnicze (2szt. po 40kW i 1szt. 11kW). Czynnik chłodniczy jaki wykorzystaliśmy w realizacji to roztwór glikolu etylonowego 30% (dach). Skorzystaliśmy także z wody lodowej (wewnątrz budynku).

Źródłem ciepła dla budynku jest kotłownia gazowa zlokalizowana na parterze w osobnym pomieszczeniu. Pomieszczenia ogrzewane są za pomocą klimakonwektorów, central wentylacyjnych, a także aparatów grzewczych oraz grzejników. Przy każdym klimakonwektorze zamontowaliśmy zawór odcinający, zawór regulacyjny (Stromax), zawór trójdrogowy, zarówno na instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Na instalacjach grzewczych i chłodniczych oprócz armatury regulacyjnej i odcinającej wykonaliśmy także odpowietrzniki i zawory spustowe. Całość instalacji poddaliśmy izolacji o odpowiedniej grubości zgodnie z średnicą i przeznaczeniem, która chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia (Armaflex ACE Plus- chłód, Termasmart Pro- grzanie). Do rozprowadzenia rurociągów wykorzystaliśmy rury ze stali węglowej w systemie zaciskowym Geberit Mapress C-Stahl ocynkowane zewnętrznie. Pompy na instalacji grzewczej do klimakonwektorów i central wentylacyjnych umieściliśmy w kotłowni. W centralach wentylacyjnych wraz z armaturą regulacyjną i odcinającą zainstalowaliśmy pompy (krótki obieg nagrzewnicy) firmy Wilo typu Yonos ECO 25/1-5. Przy instalacji chłodniczej wbudowaliśmy natomiast wymiennik płytowy firmy Tranter typ GXD-042-M-4 na 2 piętrze. Na układzie wymiennik – klimakonwektory zamontowaliśmy pompę firmy Wilo typu Stratos Giga  50/1-20. Klimakonwektory zasysają powietrze przez wspólne anemostaty z puszkami rozprężnymi instalacji wyciągowej od central oraz nawiewają ciepłym lub zimnym powietrzem przez nawiewniki szczelinowe firmy Halton.










Realizujesz podobny projekt?

Oferujemy projekt i montaż systemów HVAC (Kraków i Małopolska)
Zapytaj o Wycenę

Również interesujące…