fbpx

Ogrzewanie do nowego domu. Optymalne rozwiązania grzewcze

Ogrzewanie do nowego domu to poważna decyzja, ale i nie małe wyzwanie. Inwestycja w nowy dom jest przede wszystkim kosztowna, niejednokrotnie wymaga zaciągnięcia kredytu. Planując budowę domu szukamy opłacalnych rozwiązań, które będą także ekonomiczne w eksploatacji, a dodatkowo zapewnią wydajną, możliwie bezawaryjną pracę przez wiele lat. Jaki system warto wybrać budując nowy dom? Na co zwrócić uwagę? Które systemy są wydajne, ekonomiczne, a przy tym ekologiczne? Sprawdźmy!

Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja, wentylacja i więcej!

Ogrzewanie do nowego domu wymaga przemyślanych działań

Podczas wyboru instalacji grzewczej dla nowego domu powinniśmy określić własne preferencje oraz oczekiwania wobec systemu grzewczego. Kluczowe będą również ograniczenia wynikające m.in. z posiadanego budżetu, metrażu działki, możliwości zbudowania (bądź nie) osobnego pomieszczenia na kotłownie.

Wymagania Techniczne dla nowego domu

Bardzo istotne dla inwestorów są wymagania dot. warunków technicznych, które określają m. in., jakie może być maksymalne, roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię służącą do ogrzewania czy też do przygotowania ciepłej wody użytkowej, jak również chłodzenia czy wentylacji. Zgodnie z warunkami technicznymi nowy dom musi być dobrze zaizolowany. Ponadto wymagane jest, by był zasilany energią, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne – najlepiej energią odnawialną. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą nie tylko dobrać ekologiczne rozwiązanie, ale także zachować wysoka wydajność, a jednocześnie obniżyć koszty eksploatacji, przynosząc realne oszczędności.

Kocioł grzewczy

Gazowy kocioł kondensacyjny jest częstym wyborem. Do głównych atutów kotła jednofunkcyjnego zaliczymy wygodę w obsłudze. W wersji dwufunkcyjnej jest stosunkowo mały, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Nie wymaga osobnego pomieszczenia, może być np. elementem kuchni. Gaz to stosunkowo tanie i ekologiczne źródło dla ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Jednak jeśli planowana jest budowa np. sporego domu z dwiema łazienkami, lepszym wyborem będzie kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz c.w.u. To rozwiązanie zapewni wyższy komfort korzystania z ciepłej wody, bo dzięki zasobnikowi można podgrzać jej duży zapas.

Kocioł z pompą ciepła

Chcąc korzystać z odnawialnych źródeł energii, można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe – połączenie kotła z pompą ciepła. Odpowiednio skonfigurowany regulator zapewni takie załączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń w systemie, aby ich praca była jak najbardziej ekonomiczna.

pompa ciepła w domu, pompa ciepła w firmie, serwis pomp ciepła

Pompa ciepła

Pompy ciepła są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań w przypadku nowych domów. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji, choć nakłady, jakie trzeba ponieść na początku, są wyższe niż w przypadku zastosowania jedynie kotła gazowego. Aby zainstalować gruntową pompę ciepła z kolektorami poziomymi, inwestor musi dysponować ogrodem o powierzchni przekraczającej powierzchnię domu, który ma zostać ogrzany. Można również zdecydować się na kolektor pionowy i przeprowadzić niezbędne odwierty. Pompa powietrzna będzie dużo łatwiejsza i tańsza w instalacji. Może być nieco mniej efektywna od pompy gruntowej, w miesiącach, gdy temperatura powietrza jest niska. W takich przypadkach pompa będzie wspomagać się grzałką elektryczną. Pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają inwestorom cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem i wysokim komfortem ciepłej wody użytkowej.

fotowoltaika dla domu, montaż paneli słonecznych

Kolektory słoneczne

Instalacja kolektorów słonecznych stanowi dobrą alternatywę, która pozawala wykorzystać odnawialne źródła energii. Najlepiej jednak połączyć je z kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Instalacja solarna będzie mogła wytwarzać nawet 60% energii na potrzeby c.w.u. Pozostałe 40% będzie za to pochodziło z innego źródła. Biorąc pod uwagę kolektory słoneczne, konieczne jest oszacowanie dziennego zapotrzebowania na c.w.u. To pozwoli na  dobór kolektorów, a także objętości podgrzewacza adekwatnie do potrzeb.

Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…