W poprzednim artykule przybliżyliśmy tematykę klimatyzatorów. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń klimatyzacyjnych, co dla osób niezwiązanych z branżą może stanowić nie lada wyzwanie. W momencie, gdy chcemy zrealizować instalację w domu, mieszkaniu czy biurze stajemy przed całą gamą rozwiązań. W głowie rodzą się setki pytań: Jaki? Po co? Czy na pewno? A może jednak..? Dlatego dziś chcemy omówić, jak dokonać wyboru tak, aby klimatyzator spełniał najlepiej nasze oczekiwania.
Po co ta klimatyzacja?
Na początku warto uświadomić sobie możliwości i atuty instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu. Obecnie urządzenia klimatyzacyjne potrafią nie tylko doskonale chłodzić czy ogrzewać. Producenci prześcigają się w umieszczaniu dodatkowych funkcji wewnątrz urządzeń. To bardzo istotne, by poznać je przed zakupem. Każdy z elementów klimatyzacji decyduje o naszym przyszłym komforcie lub jego braku, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.
W dobie szybko rozwijającej się techniki dostępna stała się klimatyzacja dobrej jakości idąca w parze z przystępną ceną. Jeszcze do niedawna uważana za symbol prestiżu czy luksusu, dziś zakorzeniła się na dobre i weszła do standardów zarówno w biurowcach, halach produkcyjnych, blokach mieszkalnych czy domach. Kiedy weźmiemy pod uwagę względy ekonomiczne, klimatyzacja stanie się dla nas mówiąc najprościej – opłacalna. Tym bardziej przed zakupem powinniśmy dobrze przeanalizować nasze potrzeby i dostępne rozwiązania.
Efektywne rozwiązanie
Aby przekonać się jak energooszczędny jest klimatyzator, który nas interesuje możemy sprawdzić dwa parametry:
- SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia. Najlepiej by współczynnik wahał się pomiędzy 6 a 7.
- SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), to Współczynnik Sezonowej Efektywności. Jego poziom powinien kształtować się w granicach 4.
Często bagatelizujemy poziom hałasu jaki wywołuje urządzenie. Ważne, by klimatyzator pracował cicho i spełniał PL normy dotyczące hałasu. Niedawno wspominaliśmy o tym w artykule dotyczącym Wentylatora SILVENTO. Takie same prawa tyczą się klimatyzacji – nie może stwarzać dyskomfortu, utrudniać funkcjonowania, a finalnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Nie bez znaczenia jest też wygląd klimatyzatora. Na szczęście producenci oferują różnorodną gamę produktów. Dzięki temu możemy dobrać urządzenie, które idealnie wkomponuje się w aranżację pomieszczenia, nie zaburzając jego estetyki.
Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne (czyli monoblokowe) oraz klimatyzatory stacjonarne typu Split (złożone są z dwóch jednostek – część wewnętrzna tj parownik i zewnętrzna – sprężarka) lub Multi Split (do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych)
Artykuł opisuje podstawowe parametry determinujące wybór klimatyzacji. Obecnie klimatyzator wyposażony jest w szereg dodatkowych funkcji i usług dzięki którym jego możliwości ciągle rosną.
Co zatem możemy znaleźć w klimatyzatorach? Czym zaskakują nas producenci, a co już przeszło niemalże do standardu wyposażenia? Możliwości i rozwiązania przybliży nam kolejny artykuł!
Pamiętaj!
Wykonując pomiar pracownik powinien korzystać z profesjonalnych narzędzi, by wyniki podać zawsze dokładne. To pomaga także postawić trafną diagnozę. Sprawdzona wentylacja daje nam informację w jakim stanie jest system, jakość powietrza oraz poziomu hałasu, który powoduje. Po wykonanym pomiarze właściciel lub zarządca otrzymuje protokół zawierający kompleksowe informację o stanie wentylacji.
Pamiętajmy, że tylko uprawnione osoby mogą wydać prawomocny protokół z pomiarów skuteczności wentylacji. Dlatego powinniśmy wybrać firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i szkolenia.
Jesteś zainteresowany instalacją klimatyzacji?
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!