fbpx

Jak wybrać urządzenie klimatyzacyjne?

W poprzednim artykule przybliżyliśmy tematykę klimatyzatorów. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń klimatyzacyjnych, co dla osób niezwiązanych z branżą może stanowić nie lada wyzwanie. W momencie, gdy chcemy zrealizować instalację w domu, mieszkaniu czy biurze stajemy przed całą gamą rozwiązań. W głowie rodzą się setki pytań: Jaki? Po co? Czy na pewno? A może jednak..? Dlatego dziś chcemy omówić, jak dokonać wyboru tak, aby klimatyzator spełniał najlepiej nasze oczekiwania.

Po co ta klimatyzacja?

Na początku warto uświadomić sobie możliwości i atuty instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu. Obecnie urządzenia klimatyzacyjne potrafią nie tylko doskonale chłodzić czy ogrzewać. Producenci prześcigają się w umieszczaniu dodatkowych funkcji wewnątrz urządzeń. To bardzo istotne, by poznać je przed zakupem. Każdy z elementów klimatyzacji decyduje o naszym przyszłym komforcie lub jego braku, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

W dobie szybko rozwijającej się techniki dostępna stała się klimatyzacja dobrej jakości idąca w parze z  przystępną ceną. Jeszcze do niedawna uważana za symbol prestiżu czy luksusu, dziś zakorzeniła się na dobre i weszła do standardów zarówno w biurowcach, halach produkcyjnych, blokach mieszkalnych czy domach.  Kiedy weźmiemy pod uwagę względy ekonomiczne, klimatyzacja stanie się dla nas mówiąc najprościej – opłacalna. Tym bardziej przed zakupem powinniśmy dobrze przeanalizować nasze potrzeby i dostępne rozwiązania.

klimatyzacja, montaż klimatyzacji, system klimatyzacji, klimatyzator

Dobór klimatyzatora

Przede wszystkim zdecydujmy do jakich celów i w jakie miejsce potrzebujemy klimatyzacji. Nasz wybór będzie inny dla wielkogabarytowego obiektu niż do małego mieszkania czy domku jednorodzinnego. Zastanówmy się najpierw nad pomieszczeniem, jego funkcja, ilością sprzętu elektronicznego oraz tym, ile osób będzie w nim przebywało.

Najważniejszym kryterium podczas doboru urządzenia klimatyzacyjnego jest wybór mocy jaką posiada. Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić który produkt odpowiada naszym potrzebom i spełni swoje zadanie. W przypadku dużych realizacji zaleca się, by skorzystać z pomocy inżynierów. Jednak do mniejszych projektów jak w przypadku mieszkania czy biura możemy posłużyć uproszczonym schematem:

0,1 kW mocy chłodniczej / 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia

To oczywiście niedokładny sposób, pod uwagę należy wziąć też inne czynniki jak powierzchnia okien czy lokalizacja.. Jednak daje nam pewne wyobrażenie co do naszych potrzeb.

Kolejną bardzo istotną kwestia jest sprawa ekonomiczna. Ważne, by nasze urządzenie nie tylko było energooszczędne i nie generowało nam dodatkowo ogromnych kosztów, ale także aby było przyjazne dla środowiska.

klimatyzacja typu split, klimatyzator split

Efektywne rozwiązanie

Aby przekonać się jak energooszczędny jest klimatyzator, który nas interesuje możemy sprawdzić dwa parametry:

  •  SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia. Najlepiej by współczynnik wahał się pomiędzy 6 a 7.
  •  SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), to Współczynnik Sezonowej Efektywności. Jego poziom powinien kształtować się w granicach 4.

Często bagatelizujemy poziom hałasu jaki wywołuje urządzenie. Ważne, by klimatyzator pracował cicho i spełniał PL normy dotyczące hałasu. Niedawno wspominaliśmy o tym w artykule dotyczącym Wentylatora SILVENTO. Takie same prawa tyczą się klimatyzacji – nie może stwarzać dyskomfortu, utrudniać funkcjonowania, a finalnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Nie bez znaczenia jest też wygląd klimatyzatora. Na szczęście producenci oferują różnorodną gamę produktów. Dzięki temu możemy dobrać urządzenie, które idealnie wkomponuje się w aranżację pomieszczenia, nie zaburzając jego estetyki.

Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne (czyli monoblokowe) oraz klimatyzatory stacjonarne typu Split (złożone są z dwóch jednostek – część wewnętrzna tj parownik i zewnętrzna – sprężarka) lub Multi Split (do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych)

Artykuł opisuje podstawowe parametry determinujące wybór klimatyzacji. Obecnie klimatyzator wyposażony jest w szereg dodatkowych funkcji i usług dzięki którym jego możliwości ciągle rosną.

Co zatem możemy znaleźć w klimatyzatorach? Czym zaskakują nas producenci, a co już przeszło niemalże do standardu wyposażenia? Możliwości i rozwiązania przybliży nam kolejny artykuł!

Pamiętaj!

Wykonując pomiar pracownik powinien korzystać z profesjonalnych narzędzi, by wyniki podać zawsze dokładne. To pomaga także postawić trafną diagnozę. Sprawdzona wentylacja daje nam informację w jakim stanie jest system, jakość powietrza oraz poziomu hałasu, który powoduje. Po wykonanym pomiarze właściciel lub zarządca otrzymuje protokół zawierający kompleksowe informację o stanie wentylacji.

Pamiętajmy, że tylko uprawnione osoby mogą wydać prawomocny protokół z pomiarów skuteczności wentylacji. Dlatego powinniśmy wybrać firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty i szkolenia.

Jesteś zainteresowany instalacją klimatyzacji?


Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…