fbpx

Fotowoltaika i ogrzewanie. Czy można zaoszczędzić na rachunkach?

Fotowoltaika i ogrzewanie mogą iść w parze. Co więcej.. Powinny! Wspólne działanie urządzeń stanowi doskonałą alternatywę, która przynosi nie tylko efektywne grzanie, ale i pozawala zaoszczędzić. Ponadto, panele fotowoltaiczne należą do rekomendowanych, ekologicznych rozwiązań pozyskania energii. Dlaczego warto zainteresować się systemem ogrzewania połączonym z panelami fotowoltaicznymi? W artykule przybliżymy ten temat!

fotowoltaika dla domu, montaż paneli słonecznych

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? 

Zależy nam na tym, aby jak najefektywniej dysponować budżetem i nie przepłacać niepotrzebnie. Szukanie optymalnych, energooszczędnych rozwiązań jest jak najbardziej wskazane. Na jakie instalacje więc postawić?

Fotowoltaika i ogrzewanie

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że fotowoltaika służy do ogrzewania. Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi jest możliwe, ale nie w sensie dosłownym. Na rynku obecnie nie ma na tyle zaawansowanej technologii, by umożliwiała bezpośrednie odnawianie ciepła. Jednak instalacja fotowoltaiczna dostarcza darmową, a do tego ekologiczną energię ze słońca. Kluczowe jest jednak właściwe dobranie rozwiązań i oszacowanie zapotrzebowania dla danego budynku. Jakie możliwości możemy rozważać? 

Fotowoltaika + pompa ciepła

Pompa ciepła zapewnia niskie rachunki za ogrzewanie, a zintegrowana z panelami fotowoltaicznymi stanowi świetne źródło ogrzewania. Pompy ciepła opierają swoje działanie na pobieraniu energii z wody, powietrza lub ziemi, którą następnie zmieniana jest w energię cieplną. W zależności od technologii możemy wybrać pompy: gruntowe, powietrzne i hybrydowe. Warto podkreślić, że dla wydajnej pracy systemu z pompą ciepła nie jest wymagane, by instalacja fotowoltaiczna była rozbudowana.

Rezygnacja z ogrzewania prądem i przejście na pompę ciepła

Używając pompy ciepła zapewniamy sobie niższe rachunki za ogrzewanie. Koszt instalacji pompy ciepła jest jednak stosunkowo drogi. System wymaga regularnego serwisowania. Należy też pamiętać o obowiązkowym wymienianiu sprężarki, które powinno wykonywać się co 10 lat.

fotowoltaika dla domu, montaż kolektorów słonecznych

Fotowoltaika + kotły elektryczne

Przeciwieństwem dla wyboru pompy ciepła są kotły elektryczne. Ich cena, a także instalacja są stosunkowo niedrogie, ale utrzymane ich generuje wyższe koszty eksploatacyjne związane z większym poborem energii. Piec elektryczny doskonale współpracuje z różnymi typami instalacji (grzejniki, podłogówka).

Atuty ogrzewania elektrycznego

  • Instalacja nie wymaga gruntownego remontu.
  • Brak konieczności budowania komina, (wystarczy podpiąć instalacje pod istniejące już przyłącze elektryczne).
  • Montaż jest prosty w wykonaniu.
  • Sama obsługa systemu jest nieskomplikowana.
  • Pozyskanie ogrzewania w sposób hybrydowy ( z fotowoltaiką) doskonale sprawdza się zwłaszcza w domach dobrze ocieplonych.

Fotowoltaika i ogrzewanie to zalety

Ogrzewanie domu przy pomocy instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma zaletami.

  • Przemyślana instalacja i dobór odpowiedniego do potrzeb rozwiązania pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem domu.
  • Stawiając na panele fotowoltaiczne wybierasz ekologiczne, przyjazne dla środowiska rozwiązanie.
  • Ogrzewanie zasilane fotowoltaiką może zostać połączone z systemem ogrzewania podłogowego. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale też bardzo estetyczne. W dodatku, zużywa stosunkowo mniej energii. 
  • Samowystarczalność jest dziś nieprzecenioną walutą. A montaż paneli pozwala na efektywne wytwarzanie energii, dzięki czemu można korzystać z dobrodziejstw bez obaw o sytuacje polityczną czy dostępność infrastruktury. 

Kiedy spodziewać się zwrotu inwestycji 

Instalacja fotowoltaiczna dla domu, to rodzaj inwestycji, a jak wiemy, inwestycja potrzebuje czasu, by się zwrócić. Można spodziewać się zwrotu realizacji w ciągu 10-15 lat. Aby skrócić ten czas, warto skorzystać z programów rządowych lub unijnych, które zapewniają dofinansowania w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Okres zwrotu może wynieść ok. 7-8 lat.

fotowoltaika i ogrzewanie

Ważne

Obniżenie kosztów bieżących dla domu będzie możliwe, przede wszystkim, dzięki termoizolacji. Dokładnie przemyślana, precyzyjna, wykonana z dobrej jakości materiałów termoizolacja pozwala na znaczną redukcję kosztów. 

Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Team firmy CARLINE zapewnia najwyższą jakość, a także precyzję montażu. Oferujemy sprawdzone rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort, ale i dbają o środowisko. 🍀 Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…