fbpx

Wycena – kosztorys wykonania systemów HVAC

Wycena, czyli kosztorys wykonania systemów HVAC często jest jednym z najważniejszych czynników, na podstawie którego decydujemy się na instalację systemu. Na koszt wpływa wiele składników. Niejednokrotnie zdarza się, że przedział cenowy w różnych firmach znacznie się różni? Dlaczego tak jest? Co wpływa na cenę montażu klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania? Dziś kilka słów o wycenie i kosztach montażu. 

Wycena

Często jednym z pierwszych pytań, jakie pada przed wykonaniem instalacji, jest: – Ile będzie to kosztować? – na co ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. 😉 Wszystko dlatego, że każdy budynek, obiekt czy pomieszczenie są inne (powierzchnia/metraż, ilość okien, drzwi, charakter i przeznaczenie np. biuro, zakład produkcyjny, hotel, dom prywatny itp.), a przez to nastawione są na różne oczekiwania, a także potrzeby. Mając plan obiektu, jego wymiary i charakterystykę, jak również znając przeznaczenie, a najlepiej – po wykonaniu wizji lokalnej – można oszacować koszty montażu.
wizja lokalna w domu, wizja lokalna na budowie

Koszt montażu – dobrze wiedzieć wcześniej

Wizję lokalną przeprowadza się z kilku powodów. Zdecydowanie warto się na nią zdecydować. Dlaczego?

 • Weryfikacja informacji o obiekcie i sprawdzenie jego stanu faktycznego,
 • Określenie potrzeb, a także wymagań obiektu,
 • Dobór możliwości oraz rozwiązań z maksymalnym wykorzystaniem potencjału przestrzeni,
 • Możliwość określenia precyzyjnego kosztorysu,
 • Sprawdzenie obecnych instalacji (jeżeli są) oraz określenie ich przydatności/ użyteczności w kontekście nowego projektu,
 • Zapoznanie się z ewentualnymi niedogodnościami budynku oraz przeszkodami w instalacji, a także możliwość wcześniejszego zaplanowania rozwiązań.

Sterowanie klimatyzacją dzięki WiFi

Wycena – czyli za co płacę?

Na koszt montażu składa się kilkanaście istotnych czynników, a wszystko zależy od zakresu prac. Kompleksowy montaż instalacji zawierał będzie:

 • wizja lokalna*
 • projekt
 • koszt instalacji, zużytych materiałów (np. okablowanie),
 • stopień skomplikowania instalacji (jej długość, przeszkody pojawiające się na linii montażu, konieczność użycia np. podnośników)
 • ceny urządzeń oraz ich ilość + wydajność i moc (klimatyzator, wentylator, pompa ciepła itp.)
 • koszt pracy zespołu monterów i instalatorów
 • nadzór kierownika robót
 • uruchomienie instalacji wraz z regulacjami systemów, próby szczelności
 • komplet dokumentacji powykonawczej

Oczywiście czynników determinujących cenę może być więcej – jednak te uznaje się za najbardziej podstawowe, które bierze się pod uwagę w przypadku wyceny oraz tworzenia kosztorysu. Dodatkowym kosztem mogą być życzenia specjalne klientów np. kolor urządzeń, wykonanie prac remontowych po zakończeniu pracy (np. malowanie ścian po instalacji). Wszystkim koszty powinny być jednak przedstawione przed wykonaniem pracy tak, by uniknąć zaskoczenia oraz niespodziewanych płatności.

*W przypadku wizji lokalnej – wszystko zależy od firmy. W Carline gwarantujemy bezpłatną wizję lokalną.

Koszty montażu – skąd biorą się różnice?

Tak naprawdę każdy czynnik może być rozpatrywany indywidualnie. Cena urządzeń będzie różna w zależności od wydajności, efektywności elektrycznej, mocy, a także producenta. Koszt pracy montera, instalatora, inżyniera czy kierownika robót zależy od jego doświadczenia, stażu pracy, a także indywidualnych warunków panujących w firmie. Wzrost kosztów zauważymy także, gdy obiekt – a co za tym idzie – instalacja, będą wymagały większego nakładu pracy przez np. skomplikowany układ (użycie nietypowych rozwiązań, podnośników itp.) Każda inwestycja powinna zostać przemyślana i precyzyjnie zaplanowana. Ponadto, ważne jest dobranie najkorzystniejszego, wydajnego rozwiązania, a jednocześnie optymalizacja kosztów wykonania instalacji.

Zespół Carline poleca swoje usługi w zakresie wykonania systemów HVAC dla domu i firmy. Oferujemy montaż klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, jak również automatykę instalacji. W naszej firmie wizja lokalna jest całkowicie bezpłatna. Zaproponujemy najlepsze rozwiązanie, dobierzemy urządzenia, a także zrobimy kalkulację kosztów, określając jednocześnie termin wykonania prac. Sprawdź, jak działamy! Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje.

Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…