fbpx

Wentylacja łazienki. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo 

Wentylacja łazienki to bardzo ważna kwestia, która należy do problematycznych. Głównym powodem trudności w projektowaniu wentylacji do łazienki jest stosunkowo mała powierzchnia przy jednoczesnej konieczności zapewnienie dobrych warunków wymiany powietrza. Wentylacja ma bowiem zapewnić optymalne warunki, dzięki czemu wilgoć nie będzie zbierała się w pomieszczeniu, a tym samym – bakterie, pleśń i grzyby nie będą się rozwijały. Jak zaplanować wentylację łazienki, by była efektywna i bezpieczna? Podpowiadamy! 

wentylacja do łazienki - matka i córka w łazience

Wentylacja łazienki – dlaczego jest ważna?

Prawidłowy przepływ powietrza w budynku jest ogromnie ważny. Łazienka jest specyficznym miejscem, a jej wentylacja będzie kluczowa dla naszego komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia. Dobrze wykonana posłuży nam lata, co też sprawi, że nie będziemy nadwyrężać budżetu. Jak to możliwe? Prawidłowy ciąg wentylacyjny gwarantuje, efektywne odprowadzanie i wymianę powietrza. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu wilgoci. Jak wiemy, gromadząca się wilgoć z czasem sprawia, że na ścianach powstaje pleśń, rozwijają się grzyby i drobnoustroje. W wilgotnym środowisku para wodna powstała np. w trakcie kąpieli, coraz wolniej paruje. Powietrze jest bardzo ciężkie, a przebywanie w łazience staje się niekomfortowe. Prawidłowa wentylacja zapobiega rozwojowi pleśni – dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo, czujemy się lepiej, a do tego nie musimy przeprowadzać kosztownego odgrzybiania czy robić gruntownego remontu.

Projekt wentylacji do łazienki

Aby dobrze zaprojektować system wentylacji do łazienki, należy poznać potrzeby danego budynku i jego mieszkańców. W zależności od powierzchni, ale też przeznaczenia, trzeba dobrać odpowiednią instalację, urządzenia oraz ich moc. W przypadku małych łazienek rozwiązanie będzie nieco inne, niż w przypadku łazienki, gdzie planujemy np. suszyć pranie. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego zespołu, który dobierze rozwiązania skrojone idealnie dla danego pomieszczenia już na etapie projektowania budynku lub zaproszenie inżyniera, który przeprowadzi wizję lokalną w istniejących pomieszczeniach i zaproponuje korzystne zmiany.

wentylacja do łazienki

Wentylacja do łazienki – sprawdź rozwiązania

Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań dedykowanych wentylacji. Dzięki bogatej ofercie możemy dopasować idealne rozwiązania do każdego typu pomieszczeń. Nasz Zespół stawia przede wszystkim na produkty renomowanych producentów. Dbamy, by nasi Klienci otrzymali prawidłowo zaprojektowane i wykonane instalacje, a do montażu wybieramy niezawodne produkty. Polecamy urządzenia Harmann, Vents, Smay czy Lunos. O wentylatorach Lunos wspominaliśmy w związku z realizacją budynków mieszkalnych w Parku Leśnym Bronowice. gdzie zastosowaliśmy najcichsze na dostępne na rynku wentylatory Silvento. W łazience warto rozważyć wentylator osiowy, który pozwoli na ręczne bądź automatycznie uruchomione pracy urządzenia w przypadku nadmiernej wilgoci. Prawidłowo wykonana i odpowiednio dobrana wentylacja to spora część sukcesu. Profesjonalny montaż jest kolejnym, niezbędnym filarem dobrej wentylacji. Jednak, by cieszyć się najbardziej efektywną pracą systemu wentylacji, należy dbać o przegląd i serwis wentylacji.

lunos - silvento

Co zrobić by zadbać o wentylację i łazienkę?

Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym serwisie wentylacji. Prawo w Polsce wprost mówi o konieczności wykonywania serwisu przynajmniej raz w roku. Polecamy również regularnie czyścić kratki wentylacyjne samodzielnie. Czysta kratka wentylacyjna pozwala na lepszy przepływ powietrza. Dodatkowo, na bieżąco usuwamy zanieczyszczenia. Pamiętajmy, że ważna jest zarówno kratka wentylacyjna w ścianach i suficie, jak i ta w drzwiach. Pod żadnym pozorem nie kratki wentylacyjne nie mogą być zamykane (!), co często obserwujemy, zwłaszcza zimą.

* Pamiętaj, że na powstawanie wilgoci w łazience mają wpływ różne czynniki np. obecność pralki i rozwieszanie prania czy sposób, w jaki dbamy o ręczniki.

serwis wentylacji - protokół odbioru

Zapobiegaj powstawaniu wilgoci

Przede wszystkim:

  • Regularnie wietrz pomieszczenia. Nawet zimą (wystarczy krótko, ale intensywnie!).
  • Nie zatykaj kratek wentylacyjnych.
  • Sprawdź, czy kanały wentylacyjne i rynny są drożne.
  • Dbaj o cyrkulację powietrza (nawiewniki w oknach, rozszczelnianie okien).

O zabezpieczeniu pomieszczeń przed wodą oraz wilgocią trzeba myśleć już na początkowym etapie projektowania i budowy. Właściwe zaplanowanie, a także wykonanie wentylacji, systemów odwadniających w gruncie (drenaż), na którym zamierzamy postawić budynek to sprawa podstawowa. Kolejno pamiętajmy, by podłogi, ściany i strop odpowiednio zabezpieczyć przed gromadzeniem się wilgoci. Należy także właściwie ogrzewać pomieszczenia. Warto wykonać termoizolację (ocieplenie) budynku. Jeśli wnętrze jest nieogrzewane lub ogrzewane w niedostatecznym stopniu, wilgoć wejdzie tam bardzo szybko, przynosząc ze sobą wszystkie negatywne konsekwencje.

Zamów profesjonalny serwis wentylacji z Carline

Gwarantujemy terminowe i rzetelne wykonanie przeglądu wentylacji w budynkach mieszkalnych oraz obiektach usługowych i produkcyjnych. Serwis wentylacji w naszej firmie pozwala zapewnić wydajną, efektywną pracę systemów, a tym samym – zapewnia bezpieczeństwo. Przeprowadzona kontrola wentylacji zakończona jest wydaniem protokołu opatrzonego podpisem naszego pracownika, posiadającego odpowiednie kwalifikacje.

Nasze instalacje oraz montaże, także w zakresie wentylacji, prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…