fbpx

Serwis pomp ciepła – jak zadbać o urządzenia i instalacje?

Serwis pomp ciepła jest konieczny, gdy chcemy utrzymać urządzenia i instalacje w doskonałym stanie, a tym samym zapewnić efektywną pracę pompy oraz najwyższą wydajność. Pompy ciepła należą do niezwykle nowoczesnych, a przy tym zaawansowanych technicznie urządzeń grzewczych. Bezawaryjną eksploatację zapewni odpowiednio wykonany, częsty serwis pomp ciepła. Dowiedź się, jak wygląda serwis pomp ciepła oraz kiedy wykonać serwis pomp ciepła.

pompa ciepła w domu, pompa ciepła w firmie, serwis pomp ciepła

Pompy ciepła

Ogrzewanie, w którym wykorzystuje się pompy ciepła, oparte jest na prostym mechanizmie. Urządzenie pobiera ciepłą energię ze źródła dolnego, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które chcemy ogrzać. Kolejno następuje przetworzenie ciepła tak, by miało ono wyższą temperaturę niż początkowo.

Warto wspomnieć, że instalacja pompy ciepła jest stosunkowo tania w eksploatacji, ponieważ dostarcza więcej ciepła, niż zużywa energii elektrycznej. Większość ciepła, które dostarczane jest do budynku, zaczerpnięte jest z otoczenia. Dlatego też pompy ciepła wskazują wysoki współczynnik wydajności.

Serwis pomp ciepła

Standardowo serwis pomp ciepła powinno wykonywać się regularnie – nie rzadziej niż raz w roku. Rekomendujemy, by wykonać czynności przed sezonem grzewczym, a do serwisu zamówić profesjonalną firmę, która posiada stosowne uprawnienia. Pamiętajmy, że również producenci zalecają przegląd urządzeń. Coroczny przegląd pomp ciepła jest wymogiem gwarancyjnym producentów pomp ciepła. 

Nieserwisowana instalacja pomp ciepła oraz urządzenia grzewcze pracują nieprawidłowo: wydajność spada, urządzenie zwalnia, nie jest w stanie utrzymać właściwej temperatury w pomieszczeniu, wymaga więcej energii, a co za tym idzie, rosną koszty utrzymania. A wystarczy zadbać o okresowy serwis, by uniknąć wszystkich tych nieprawidłowości. 

serwis pomp ciepła, montaż pomp ciepła

Na czym polega serwis pomp ciepła?

Należy wymienić kilka najważniejszych czynników, bez których nie ma mowy o prawidłowym serwisie pomp ciepła. Podczas czyszczenia i przeglądu do ekipy specjalistów należy:

 • pomiar i sprawdzenie parametrów pracy sprężarki (stanowi ona podstawowy element pompy ciepła, który określa warunki pracy całego urządzenia i decyduje o jego trwałości), 
 • kontrola szczelności, a także ciśnienia układu chłodniczego PC
 • sprawdzenie stanu filtrów, a także pozostałych elementów pompy ciepła
 • pomiar stanu oraz poziomu czynnika chłodniczego,
 • kontrola ciśnienia w instalacji,
 • sprawdzenie działania zaworów bezpieczeństwa,
 • analiza i kontrola prawidłowości osadzenia przyłączy elektrycznych, kontrola działania czujników i bezpieczników, sprawdzenie instalacji elektrycznej 
 • czyszczenie parownika, który odpowiada za pobór ciepła z powietrza atmosferycznego (dot. powietrznych pomp ciepła typu powietrze-woda).

Po wykonaniu serwisu pomp ciepła serwisant sporządza raport (protokół). Zapisuje się w nim wszelkie informacje dot. nieprawidłowości, jak również wymagany (rekomendowany) zakres napraw, które powinny zostać przeprowadzone, by pompa ciepła działała sprawnie i efektywnie.

instalacja pompy ciepła, montaż pomp ciepła

Co zyskujemy?

czyli korzyści z serwisu pomp ciepła

Utrzymanie prawidłowego stanu pomp ciepła oraz instalacji gwarantuje nam korzyści. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • wysoką wydajność oraz efektywną, niezawodną pracę urządzeń, 
 • doskonałą temperaturę – ogrzewanie zgodne z potrzebami użytkowników,
 • zmniejszenie kosztów ogrzewania,
 • zwiększenie żywotności instalacji,
 • utrzymanie gwarancji na pompy ciepła,
 • regularny serwis pomp ciepła zapewnia komfort i bezpieczeństwo.

 

Warto zainwestować w profesjonalny serwis, który kompleksowo zajmie się kontrolą stanu pomp ciepła, jak również całą instalacją grzewczą.

Nasz Zespół, nie tylko wykona montaż pomp ciepła, ale także zadba o systemy oparte na pompach ciepła w domu i biurze zarówno pod kątem funkcjonowania, jak i zachowania standardu czystości instalacji.

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…