fbpx

Polska droga do wolności – 100 lat Niepodległości!

11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe, które upamiętnia powrót Państwa Polskiego na mapy polityczne Europy po 123 latach nieobecności.

Historia

Państwo Polskie w XVI w przeżywało wspaniały czas rozwoju. Nie bez powodu ten okres nazywany jest Złotym Wiekiem. Niestety sytuacja z czasem zaczęła ulegać zmianom, które finalnie w wieku XVIII doprowadziły do podziału Polski i utraty niepodległości.

Polska utraciła niepodległość z wielu przyczyn. Jedna z nich sięga czasów dynastii Jagiellonów, a dotyczy przywilejów szlacheckich. Były one szczególnie szkodliwe dla państwa, ponieważ osłabiały władzę oraz autorytet króla. W konsekwencji, król nie mógł sam ustanowić praw czy ustaw, zdając się na decyzję szlachty. Przywileje uniemożliwiały także przeprowadzenie reform królowi Stanisławowi Poniatowskiemu. Nie bez znaczenia był również wzrost potęgi Rosji, Prus i Austrii. Traktat Trzech Czarnych Orłów, który zawarły państwa ościenne mówił o „kontrolowaniu” Polski. Kumulacja wydarzeń doprowadziła do tego, że Rzeczpospolita Obojga Narodów za sprawą Rosji, Prus i Austrii została podzielona podczas 3 rozbiorów:

  • I rozbiór Polski – 1772 (Rosja, Prusy, Austria)
  • II rozbiór Polski – 1793 (Rosja, Prusy)
  • III rozbiór Polski – 1795 (Rosja, Prusy, Austria)

Tym samym zniknęła z map Europy.

flaga Polski

..ale nie z serc!


Dzięki wytrwałości oraz zaangażowaniu polskiego społeczeństwa język i kultura narodowa przetrwały. Starsi przekazywali młodszym wartości, ucząc ich miłości i szacunku do Ojczyzny. W tym duchu Polacy przetrwali 123 lata. Przez ten cały czas podejmowali szereg prób mających wyswobodzić nasz kraj, by w końcu stanąć do zwycięskiej walki ze swoimi zaborcami podczas I Wojny Światowej. Chociaż sytuacja Polaków była bardzo ciężka, potrafili pokonać wrogie państwa, a tym samym wyzwolić Polskę.
Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Tę datę przyjmujemy za Dzień Odzyskania Niepodległości. To nowy etap na kartach historii Polski.

Dziś, dokładnie 100 lat później, wspominamy wszystkie wydarzenia, a przede wszystkim ludzi, którzy walczyli byśmy mogli żyć we własnym, niezależnym i bezpiecznym państwie. Każdy z nas jest wdzięczny za dar, jakim jest niepodległość.

Ten niezwykle ważny dzień co roku celebrowany jest przez nas Polaków – w kraju i za granicą. Wyjątkowa rocznica 100lecia zasługuje na szczególne obchody, dlatego zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach przygotowywane są specjalne uroczystości upamiętniające odzyskanie Nieodległości.

Wszystkich zachęcamy nie tylko do wzięcia udziału w organizowanych wydarzeniach, ale także do powieszenia flagi naszego kraju na domach, mieszkaniach czy budynkach przedsiębiorstw.

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

Polska Fundacja Narodowa zrealizowała krótki film w języku angielskim, by cały świat mógł z Nami cieszyć się Wolną Polską!

https://www.youtube.com/watch?v=98n8BGu8uRA&feature=youtu.be

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…