Carline - klimatyzacja Kraków, serwis klimatyzacji Kraków, wentylacja Kraków > Aktualności > Polska droga do wolności – 100 lat Niepodległości!
100lat Niepodległości
Kategoria: Aktualności0

11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe, które upamiętnia powrót Państwa Polskiego na mapy polityczne Europy po 123 latach nieobecności.

Historia

Państwo Polskie w XVI w przeżywało wspaniały czas rozwoju. Nie bez powodu ten okres nazywany jest Złotym Wiekiem. Niestety sytuacja z czasem zaczęła ulegać zmianom, które finalnie w wieku XVIII doprowadziły do podziału Polski i utraty niepodległości.

Polska utraciła niepodległość z wielu przyczyn. Jedna z nich sięga czasów dynastii Jagiellonów, a dotyczy przywilejów szlacheckich. Były one szczególnie szkodliwe dla państwa, ponieważ osłabiały władzę oraz autorytet króla. W konsekwencji, król nie mógł sam ustanowić praw czy ustaw, zdając się na decyzję szlachty. Przywileje uniemożliwiały także przeprowadzenie reform królowi Stanisławowi Poniatowskiemu. Nie bez znaczenia był również wzrost potęgi Rosji, Prus i Austrii. Traktat Trzech Czarnych Orłów, który zawarły państwa ościenne mówił o „kontrolowaniu” Polski. Kumulacja wydarzeń doprowadziła do tego, że Rzeczpospolita Obojga Narodów za sprawą Rosji, Prus i Austrii została podzielona podczas 3 rozbiorów:

  • I rozbiór Polski – 1772 (Rosja, Prusy, Austria)
  • II rozbiór Polski – 1793 (Rosja, Prusy)
  • III rozbiór Polski – 1795 (Rosja, Prusy, Austria)

Tym samym zniknęła z map Europy.

..ale nie z serc!
Dzięki wytrwałości oraz zaangażowaniu polskiego społeczeństwa język i kultura narodowa przetrwały. Starsi przekazywali młodszym wartości, ucząc ich miłości i szacunku do Ojczyzny. W tym duchu Polacy przetrwali 123 lata. Przez ten cały czas podejmowali szereg prób mających wyswobodzić nasz kraj, by w końcu stanąć do zwycięskiej walki ze swoimi zaborcami podczas I Wojny Światowej. Chociaż sytuacja Polaków była bardzo ciężka, potrafili pokonać wrogie państwa, a tym samym wyzwolić Polskę.
Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Tę datę przyjmujemy za Dzień Odzyskania Niepodległości. To nowy etap na kartach historii Polski.

Teraz

flaga Polski
Flaga Polski

Dziś, dokładnie 100 lat później, wspominamy wszystkie wydarzenia, a przede wszystkim ludzi, którzy walczyli byśmy mogli żyć we własnym, niezależnym i bezpiecznym państwie. Każdy z nas jest wdzięczny za dar, jakim jest niepodległość.

Ten niezwykle ważny dzień co roku celebrowany jest przez nas Polaków – w kraju i za granicą. Wyjątkowa rocznica 100lecia zasługuje na szczególne obchody, dlatego zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach przygotowywane są specjalne uroczystości upamiętniające odzyskanie Nieodległości.

Wszystkich zachęcamy nie tylko do wzięcia udziału w organizowanych wydarzeniach, ale także do powieszenia flagi naszego kraju na domach, mieszkaniach czy budynkach przedsiębiorstw.

 

Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

Polska Fundacja Narodowa zrealizowała krótki film w języku angielskim, by cały świat mógł z Nami cieszyć się Wolną Polską!