fbpx

Ogrzewanie po sezonie. Zabezpieczyć czy wymienić instalację?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Już wkrótce wyłączymy ogrzewanie na kilka miesięcy. Aby jesienią i zimą zapewnić sobie bezproblemowe ciepło, należy już teraz zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest instalacja grzewcza. Chociaż używamy jej tylko kilka miesięcy, powinniśmy pamiętać, by dbać o nią cały rok. W jaki sposób zabezpieczyć ją po sezonie? 

ogrzewanie, serwis ogrzewania

Sprawdź stan instalacji

Od tego zaczynamy cały proces. Dokładnie sprawdzamy stan instalacji. Być może sytuacja wymaga wymiany grzejników, rur lub jednego i drugiego. W różnych budynkach stan będzie prezentował się inaczej, dlatego musimy się skupić na tym, co dzieje się w naszej instalacji. Nie chcemy bowiem niepotrzebnie wydać pieniędzy lub pominąć wymiany/ naprawy ważnych elementów systemu.

Pierwsze spojrzenie

Zacznijmy od wizualnej oceny naszej instalacji. Nie musimy być fachowcem, by dostrzec korozję na grzejnikach czy rurach. Możemy również zdemontować fragmenty instalacji i sprawdzić stan urządzeń. Czasami stan można ocenić biorąc pod uwagę liczbie opasek, którymi zabezpieczono skorodowane miejsca.Pierwsze spojrzenie

Zdecydowanie trudniej będzie ustalić, czy przekrój rur jest zwężony i czy możliwe będzie udrożnienie ich w sposób chemiczny, stosując odpowiednie preparaty czy wykonując płukanie instalacji. Takie działania najlepiej zlecić specjalistycznej firmie. Warto znaleźć sprawdzony zespół i zapewnić sobie gwarancje rzetelnego wykonania usługi. Taka firma wyreguluje również instalację, co jest niezbędne by działała bezawaryjnie, wydajnie i sprawnie.

Czyszczenie

Bardzo dokładne czyszczenie to klucz serwisu. Wszelkie zanieczyszczenia systemu mogą stanowić główny powód pojawienia się m.in. nieprzyjemnego zapachu. Stalowe grzejniki powinniśmy wyczyścić nie tylko od zewnątrz, lecz także w środku.

Zadbaj o ochronę

Stosowanie środków ochronnych, które zabezpieczą instalację centralnego ogrzewania przed korozją jest ważne. A kiedy doszło już do zanieczyszczenia, możemy wspierać się preparatami chemicznymi. W przypadku niewielkich zanieczyszczeń polecane są środki bazujące na fosforanach. Neutralizują one czynniki korozyjne, a także tłuszcze, kurz i pyłki. Dobrze dobrany środek może ochronić przed poważną awarią, którą mogą wywołać zanieczyszczenia.

Pamiętaj!

Właściwe sprawdzenie oraz przygotowanie instalacji grzewczej po sezonie jest bardzo ważne. Żeby cieszyć się spokojem i bezawaryjną pracą, zadbaj o skrupulatną kontrolę i diagnostykę poszczególnych części składających się na cały system.

przypomnienie - grafika dot. ogrzewania

Wymiana instalacji

To nie lada wyzwanie, które wymaga przygotowania. Co oczywiste – najlepiej zdecydować się na wymianę instalacji po sezonie.

A więc.. od początku

Od czasu instalacji systemu ogrzewania często mija kilka lat, zanim zdecydujemy się na jego wymianę. Powinniśmy zastanowić się jakie inne montaże były wykonywane w budynku np. docieplanie czy wymiana okien/ drzwi. To ważne aspekty, które będą miały wpływ na przyszłą pracę ogrzewania. Zanim więc zlecimy projekt, przygotujmy sobie zbiór informacji o których warto wspomnieć inżynierowi. Wyliczy on potencjalne straty ciepła (tzw. współczynnik przenikania) i dopasuje przyszłą instalację do potrzeb. Oszacuje także jakie parametry będą najbardziej odpowiednie do prawidłowej pracy instalacji.

Wykonanie projektu

Projektant wykona odpowiednie obliczenia wszystkich przepływów i nastaw wstępnych oraz strat ciśnienia, tak aby instalacja pracowała prawidłowo i nie powodowała hałasu. Polećmy tę jakże ważną kwestie profesjonalistom. Cena może być wyższa, jednak w dłuższej perspektywie jest to bardziej korzystne rozwiązanie. W każdej chwili do projektu można wprowadzić zmiany i sprawdzić ich skutek.

Wybór najlepszego rozwiązania

Na podstawie zebranych danych projektant pomoże nam dobrać rozwiązanie idealne do naszych potrzeb, oczekiwań, a także adekwatne do budżetu jakim dysponujemy. Rozwiązań jest naprawdę wiele: pompy ciepła, kotły kondensacyjne zasilane:

  • gazem ziemnym
  • gazem płynnym
  • drewnem
  • ekogroszkiem
  • elektrycznie
  • pelletem

 

Wybór właściwego rozwiązania, dobrze zaaranżowany projekt oraz profesjonalny montaż i wykonanie go zgodne z planem zaowocuje bezpieczną, wydajną i efektywną instalacją, która posłuży wiele lat.

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…