Carline - klimatyzacja Kraków, serwis klimatyzacji Kraków, wentylacja Kraków > Porady dla domu > Ogrzewanie po sezonie. Zabezpieczyć czy wymienić instalację?
ogrzewanie, serwis, wymiana, montaż
Kategoria: Porady dla domu, Serwis0

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Już wkrótce wyłączymy ogrzewanie na kilka miesięcy. Aby jesienią i zimą zapewnić sobie bezproblemowe ciepło, należy już teraz zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest instalacja grzewcza. Chociaż używamy jej tylko kilka miesięcy, powinniśmy pamiętać, by dbać o nią cały rok. W jaki sposób zabezpieczyć ją po sezonie? 

Sprawdź stan instalacji

Od tego zaczynamy cały proces. Dokładnie sprawdzamy stan instalacji. Być może sytuacja wymaga wymiany grzejników, rur lub jednego i drugiego. W różnych budynkach stan będzie prezentował się inaczej, dlatego musimy się skupić na tym, co dzieje się w naszej instalacji. Nie chcemy bowiem niepotrzebnie wydać pieniędzy lub pominąć wymiany/ naprawy ważnych elementów systemu.

ogrzewanie, instalacja, montaż, serwis
Regulacja systemu ogrzewania

Pierwsze spojrzenie

Zacznijmy od wizualnej oceny naszej instalacji. Nie musimy być fachowcem, by dostrzec korozję na grzejnikach czy rurach. Możemy również zdemontować fragmenty instalacji i sprawdzić stan urządzeń. Czasami stan można ocenić biorąc pod uwagę liczbie opasek, którymi zabezpieczono skorodowane miejsca.

Zdecydowanie trudniej będzie ustalić, czy przekrój rur jest zwężony i czy możliwe będzie udrożnienie ich w sposób chemiczny, stosując odpowiednie preparaty czy wykonując płukanie instalacji. Takie działania najlepiej zlecić specjalistycznej firmie. Warto znaleźć sprawdzony zespół i zapewnić sobie gwarancje rzetelnego wykonania usługi. Taka firma wyreguluje również instalację, co jest niezbędne by działała bezawaryjnie, wydajnie i sprawnie.

Czyszczenie

Bardzo dokładne czyszczenie to klucz serwisu. Wszelkie zanieczyszczenia systemu mogą stanowić główny powód pojawienia się m.in. nieprzyjemnego zapachu. Stalowe grzejniki powinniśmy wyczyścić nie tylko od zewnątrz, lecz także w środku.

Zadbaj o ochronę

Stosowanie środków ochronnych, które zabezpieczą instalację centralnego ogrzewania przed korozją jest ważne. A kiedy doszło już do zanieczyszczenia, możemy wspierać się preparatami chemicznymi. W przypadku niewielkich zanieczyszczeń polecane są środki bazujące na fosforanach. Neutralizują one czynniki korozyjne, a także tłuszcze, kurz i pyłki. Dobrze dobrany środek może ochronić przed poważną awarią, którą mogą wywołać zanieczyszczenia.

Pamiętaj!

Właściwe sprawdzenie oraz przygotowanie instalacji grzewczej po sezonie jest bardzo ważne. Żeby cieszyć się spokojem i bezawaryjną pracą, zadbaj o skrupulatną kontrolę i diagnostykę poszczególnych części składających się na cały system.

Wymiana instalacji

To nie lada wyzwanie, które wymaga przygotowania. Co oczywiste – najlepiej zdecydować się na wymianę instalacji po sezonie.

ogrzewanie. jak zadbać o ogrzewanie

A więc.. od początku

Od czasu instalacji systemu ogrzewania często mija kilka lat, zanim zdecydujemy się na jego wymianę. Powinniśmy zastanowić się jakie inne montaże były wykonywane w budynku np. docieplanie czy wymiana okien/ drzwi. To ważne aspekty, które będą miały wpływ na przyszłą pracę ogrzewania. Zanim więc zlecimy projekt, przygotujmy sobie zbiór informacji o których warto wspomnieć inżynierowi. Wyliczy on potencjalne straty ciepła (tzw. współczynnik przenikania) i dopasuje przyszłą instalację do potrzeb. Oszacuje także jakie parametry będą najbardziej odpowiednie do prawidłowej pracy instalacji.

Wykonanie projektu

Projektant wykona odpowiednie obliczenia wszystkich przepływów i nastaw wstępnych oraz strat ciśnienia, tak aby instalacja pracowała prawidłowo i nie powodowała hałasu. Polećmy tę jakże ważną kwestie profesjonalistom. Cena może być wyższa, jednak w dłuższej perspektywie jest to bardziej korzystne rozwiązanie. W każdej chwili do projektu można wprowadzić zmiany i sprawdzić ich skutek.

Wybór najlepszego rozwiązania

Na podstawie zebranych danych projektant pomoże nam dobrać rozwiązanie idealne do naszych potrzeb, oczekiwań, a także adekwatne do budżetu jakim dysponujemy. Rozwiązań jest naprawdę wiele: pompy ciepła, kotły kondensacyjne zasilane:

  • gazem ziemnym
  • gazem płynnym
  • drewnem
  • ekogroszkiem
  • elektrycznie
  • pelletem

Wybór właściwego rozwiązania, dobrze zaaranżowany projekt oraz profesjonalny montaż i wykonanie go zgodne z planem zaowocuje bezpieczną, wydajną i efektywną instalacją, która posłuży wiele lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług dla osób prywatnych, przedsiębiorców, a także serwisowych.

Informacje na temat naszych projektów, możecie znaleźć Państwo w zakładce Realizacje.

Jeżeli są Państwo zainteresowani nawiązaniem współpracy, zapraszamy do kontaktu!
Jesteśmy dostępni pod nr telefonu +48 12 266 68 88 a także online: carline@carline.com.pl

WYKONUJEMY ZLECENIA NA TERENIE CAŁEJ POLSKI.