fbpx

Montaż klimatyzacji. Jak wygląda i ile trwa? Praktyczne porady!

Montaż klimatyzacji najlepiej wykonać w oparciu o dobrej jakości urządzenia, a jego realizację powierzyć profesjonalnej, doświadczonej ekipie instalatorów. W końcu system klimatyzacji ma nam posłużyć całe lata. Tak więc, krok po kroku, omówimy etapy montażu klimatyzatora. Podpowiemy na co zwrócić uwagę i ile powinna trwać instalacja. 

zepól carline, monter klimatyzacji

Decyzja zapadła – potrzebujemy klimatyzatora. Aby cieszyć się prawidłową pracą, dobrą wydajnością i efektywnością energetyczną trzeba zadbać o prawidłowy montaż klimatyzacji. Ważny jest dobór urządzenia oraz miejsca, proces instalacji, a także późniejszy serwis klimatyzacji i konserwacja.

Jak dobrać klimatyzator do wielkości pomieszczenia?

Dobór mocy klimatyzatora zależy od kubatury lub powierzchni pomieszczenia, w którym chcemy zamontować urządzenie.

  • uwzględniając powierzchnię

Najczęściej stosuje się prosty wzór: m² x 100 = W (moc chłodnicza). Gdy korzystamy z tej metody w pierwszej kolejności obliczamy metraż pomieszczenia. Następnie mnożymy go przez współczynnik 100. Wynik to wartość mocy chłodniczej (wyrażona w watach), niezbędna do ochłodzenia danej powierzchni.

Możemy też posłużyć się prawidłowością wynikającą z wzoru − na każde 10 m² pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej.

  • uwzględniając kubaturę

Obliczenia na podstawie powierzchni w m² sprawdzają się wyłącznie w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości (między 2,5 m a 2,8 m). Jeżeli mamy wyższe pomieszczenie możemy zastosować wzór uwzględniający kubaturę (tj. wynik mnożenia powierzchni pomieszczenia przez jego wysokość): m³ x 40 = W (moc chłodnicza).

Nietypowy przypadek? Polecamy skorzystać z pomocy naszych inżynierów telefonicznie
12 266 68 88  lub online: carline@carline.com.pl

System klimatyzacji Split czy Multi?

Jeden agregat zewnętrzny i jedna jednostka wewnętrzna. A może kilka jednostek wewnętrznych do jednego agregatu? Decyzja zależy od potrzeb i oczekiwań. O systemach Split i Multisplit więcej przeczytacie Państwo w artykułach na naszej stronie.

Gdzie zamontować klimatyzator?

W pomieszczeniu, gdzie instalujemy klimatyzator, należy wybrać najbardziej dogodne dla nas miejsce montażu jednostki wewnętrznej. Najlepiej tak zamontować urządzenie, aby strumień powietrza nie był skierowany tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu w pokoju (tj. sofy, kanapy, biurka..).
Jeżeli nie ma innej opcji – jest na to rozwiązanie! Każdy z oferowanych przez nas klimatyzatorów, posiada możliwość płynnej regulacji kierunku nawiewu góra-dół, lewo-prawo.

Zanim zdecydujemy się na miejsce montażu warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia wizji lokalnej. To czas na rozwianie wątpliwości i zaplanowanie działań krok po kroku.

Montaż klimatyzacji

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączona jest rurkami miedzianymi. Aby było to możliwe w instalacji, w ścianie zewnętrznej wywiercony zostaje otwór o średnicy ok.7 cm. Na koniec montażu zostaje uszczelniony z obydwu stron. Na zewnątrz budynku, w zależności od warunków, do ściany przymocowuje się specjalny wspornik, na którym będzie stała jednostka zewnętrzna klimatyzatora. Może być też postawiona na balkonie czy dachu budynku.

Z tak zmontowanego układu klimatyzacji następnie odsysa się powietrze pompą próżniową, a kolejno sprawdza się szczelność połączeń.

I.. to wszystko! Klimatyzator jest gotowy do pracy.

Ile trwa montaż klimatyzacji?

Instalacja klimatyzatora trwa od 4 do 10 godzin. Czas montażu jest różny i zależy od stopnia komplikacji, a także odległości pomiędzy obydwiema częściami klimatyzatora.

Nasz Zespół chętnie podzieli się wiedzą i doświadczeniem w zakresie montażu klimatyzacji domowej oraz klimatyzacji w biurze!

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…