fbpx

Kurtyny powietrza – poznaj sposób na komfort i.. Oszczędność!

Odwiedzając centrum handlowe czy sklepy, zarówno klienci, jak i pracownicy chcą czuć komfort. Umożliwiają to dogodne warunki klimatyczne – właściwa temperatura, wilgotność powietrza. Magazyny, sklepy, hurtownie, ale także inne pomieszczenia oraz budynki, w których drzwi lub bramy często są otwierane i zamykane dobrze wyposażyć w kurtyny powietrza, które nie tylko wpłyną na komfort, ale także podniosą standard danego miejsca. Przedsiębiorcy, którzy troszczą się o dobre samopoczucie klientów i pracowników powinni o to zadbać.

Kurtyna powietrza


Kurtyna powietrza firmy Sonniger

Urządzenie tworzy niewidzialną barierę powietrza, oddzielając wnętrze budynku od tego, co na zewnątrz. Ma to na celu zapobiegnięcie mieszania się różnych temperatur, blokowanie wymiany między nimi. Dzięki użyciu kurtyny możemy zminimalizować straty zimnego (gdy klimatyzujemy pomieszczenie), bądź ciepłego (w przypadku ogrzewania) powietrza, a co za tym idzie – zapewnić komfortowe warunki, jednocześnie oszczędzając pieniądze.

Dlaczego warto zamontować kurtynę powietrzną?

Montaż kurtyn powietrza przynosi nam szereg korzyści, dlatego dbając o własny interes, powinniśmy pomyśleć o montażu kurtyny powietrza w zakładzie przemysłowym, sklepie czy magazynie. Co zyskujemy?

Przede wszystkim zwiększamy komfort pracy naszym pracownikom. Odpowiednie warunki są podstawą wydajnej pracy, ale – co najważniejsze – dobrego samopoczucia! Odczują to także klienci. Kurtyna powietrza rozdziela warunki klimatyczne panujące w dwóch sąsiadujących pomieszczeniach. Wymagania produkcyjne narzucają odpowiednie warunki dla różnego rodzaju produkcji. Czasami jeden produkt wymaga połączenia przedmiotów powstających w zupełnie innych standardach. Kurtyna powietrza pozwoli na dopasowanie temperatury i wilgotności powietrza do wymagań. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia finansowa. Montaż kurtyny spowoduje znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia!

Przeciąg, czyli jak tracimy energię

Otwieranie okien, drzwi czy bram powoduje, że powietrze o różnych temperaturach i różnej wilgotności styka się ze sobą.  Zachodzi potrzeba wyrównania tych różnic. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze napór wiatru powstaje przeciąg, a co za tym idzie – straty energii chłodzenia i ogrzewania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia?

Aby kurtyna wydajnie pracowała, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Zaczynamy od poziomu podciśnienia w pomieszczeniu. Chcemy bowiem zrównoważyć instalację wentylacyjną, aby podnieść skuteczność działania kurtyny. Ważne, by dobrać odpowiedni wymiar. Kratka kurtyny musi mieć odpowiednią szerokość i być większa od szerokości otworu (bramy, drzwi). Strumień powietrza, który wydobywa się z urządzenia, powinien dochodzić do przeciwległego boku otworu. Za prędkość strugi powietrza przy wylocie odpowiadają wentylatory, dlatego też powinny mieć odpowiedni spręż. Napędza je silnik elektryczny.
W kurtynach wykorzystujemy wentylatory:

  • tzw. poprzeczne – kształt walca – mniejszy zasięg (2,5-3,5m)
  • promieniowe – kształt ślimaka – silny nadmuch, większa „moc”
  • osiowe – duża średnica, jak wentylator ścienny – ma największą wydajność i zasięg

Nie możemy zapominać o podstawowym przeznaczeniu kurtyny. Czasem bowiem zdarza się, że chcemy ogrzać pomieszczenie przy jej użyciu.

Rodzaje kurtyn powietrza

Na rynku dostępne są kurtyny poziome oraz pionowe. Poziome montujemy nad drzwiami czy bramą, pionowe wzdłuż boków. Wyróżniamy kurtyny powietrza:

  • Ciepłe
  • Zimne
  • Dwustrumieniowe

Mogę być one elektryczne lub wodne.

pamiętaj

Czas na montaż!

W zależności od możliwości oraz potrzeb możemy montować urządzenia w różny sposób. Co istotne – pamiętajmy, by montaż kurtyny przeprowadzić do stabilnego podłoża. Bezpieczna instalacja urządzenia ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Najlepiej wybrać betonową lub drewnianą ścianę, bądź sufit. Miejsce instalacji nie powinno być narażone na działanie wody czy gazów wybuchowych.

Kurtyna, a może coś więcej..?

Głównym zadaniem kurtyny powietrza jest zabezpieczenie przed mieszaniem się powietrza wewnętrznego z zewnętrznym. Dodatkowo jednak kurtyny chronią przed napływem dymu papierosowego, pyłów, zanieczyszczeń czy spalin.

Kurtyna powietrza w garażu, lokalu czy hali magazynowej?
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! 😉

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…