fbpx

Klimatyzacja w hotelu. Jak wybrać system klimatyzacji do hotelu?

Klimatyzacja w hotelu odgrywa bardzo ważną rolę. Zapewnia komfort dla gości oraz pracowników, gwarantuje czyste powietrze, optymalny poziom wilgoci, a także pomaga zabezpieczyć i zachować w doskonałej kondycji meble oraz wyposażenie. Warto zainwestować w system klimatyzacji nie tylko wtedy, gdy mamy duży hotel, ale także mniejsze obiekty noclegowe typu B&B, hostele czy uzdrowiska. Goście z pewnością docenią dodatkowe udogodnienie, pokoje będą bardziej atrakcyjne i komfortowe, a przez to wartość wynajmu wzrośnie. Jaką klimatyzacje wybrać do obiektów noclegowych?

INX Design Hotel, Kraków
Hotel INX Design, Kazimier, Kraków

Rodzaje systemów klimatyzacji w hotelu

Klimatyzacja typu Split oraz klimatyzacja Multi Spilt

Obecnie Split stanowi największą część oferty klimatyzatorów na rynku i trafia zazwyczaj do mniejszych obiektów noclegowych (pokoje do wynajęcia). System Multi wybierany jest dla obiektów typu B&B, mieszkań na wynajem do celów turystycznych, hotelików czy też hosteli. Klimatyzacja zapewnia wydajność, cichą pracę oraz efektywne chłodzenie i grzanie. Klimatyzator Split obsługuje jedno pomieszczenie. Multi Split pozwala na podpięcie większej ilości jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Klimatyzatory mogą filtrować oraz oczyszczać powietrze. O dodatkowych funkcjach klimatyzatorów można poczytać w artykułach Strefy Wiedzy.

Klimatyzacja MRV/ VRF/ VRV

W dużych obiektach, bardziej wymagających i rozbudowanych stosuje się technologię VRF (VRV), która daje możliwość połączenie ze sobą nawet kilkunastu urządzeń. System VRF od typowego układu Multi Split odróżnia zmienny przepływ czynnika chłodniczego, który jest różny w różnych miejscach instalacji chłodniczej w tym samym czasie. W przypadku tego rodzaju systemów klimatyzacji, jako jednostkę wewnętrzną wykorzystuje się dyskretne klimatyzatory kanałowe, kasetonowe lub klimatyzatory ścienne.

Systemy wody lodowej

W dużych obiektach często wykorzystuje się rozbudowane systemy klimatyzacji oparte na wodzie lodowej.

Pamiętajmy, że systemy można planować w różny sposób – klimatyzatory – kasetonowe, dyskretne kanałowe, przysufitowe, ścienne, ale także kurtyny powietrza i inne urządzenia. Najlepsze rozwiązania dobierze profesjonalna ekipa – dlatego możesz liczyć na specjalistów Carlne. 😉

hotel hilton GHP instalacja wentylacji i klimatyzacji
Hilton Garden Inn, Kraków

Klimatyzacja w hotelu

W obiektach noclegowych istnieją strefy wymagające zróżnicowanych warunków środowiskowych. Projekt klimatyzacji w hotelu powinien uwzględniać elastyczne konfiguracje, aby sprostać potrzebom i wymaganiom każdej przestrzeni.

Pokoje hotelowe

System klimatyzacji hotelowej zapewnia szereg korzyści. Niezawodne chłodzenie w czasie upałów, w chłodniejsze dni – ogrzewanie o wysokiej efektywności energetycznej, a bez względu na porę roku – czyste, świeże powietrze. Montaż klimatyzacji sprawdzi się zarówno w przypadku małych pokoi do wynajęcia, hosteli, jak i dużych luksusowych hoteli oraz apartamentów. Warto zwrócić szczególną uwagę na specyfikę pokoi hotelowych. Przeważnie pokoje do wynajęcia są:

  • Niewielkie powierzchniowo. Dlatego instalacja musi być przemyślana i precyzyjnie wykonana, by gwarantować komfort oraz rozprowadzenie powietrza, tak by nie prowokować przeciągów, a tym samym powodować dyskomfortu.
  • Pokoje hotelowe zazwyczaj używane są nieregularnie. Goście przebywają w nich najczęściej rano, wieczorem i w nocy.
  • Używane przez różne osoby, dlatego klimatyzacja musi być wydajna i skuteczna, a przy tym technologia musi być łatwa oraz intuicyjna w obsłudze.
  • Elegancko wykończone. Klimatyzator musi wpisywać się w estetykę wnętrza oraz architekturę pomieszczenia.
  • Połączone z łazienką, a także WC.

Klimatyzacja w hotelu jest przeznaczona przede wszystkim dla komfortu i wygody gości, dlatego pokoje powinny mieć możliwość samodzielnej regulacji temperatury. Ze względu na charakter użytkowania pokoi, warto zadbać także o centralną regulację (w sytuacji, gdy dany pokój jest wolny). Wpływa to na zużycie energii. Jej racjonalne zużycie przekłada się na koszty utrzymania.

Restauracja hotelowa

Specyficzne wymagania mają pomieszczenia gastronomiczne – restauracja, bar czy kawiarnia w hotelu, a także kuchnia czy kantyna pracownicza. Pomieszczenia, w których przygotowuje się posiłki, muszą być wyposażone w doskonałą wentylację i być odseparowane od reszty pomieszczeń. Klimatyzacja pomieszczeń zapewnia komfort, ale i bezpieczeństwo.

Basen, sala fitness, SPA

Baseny, siłownie lub inne pomieszczenia fitness, a także strefy odnowy, relaksu i odpoczynku, czyli SPA także potrzebują utrzymania określonych warunków. Przede wszystkim ważne są przedziały temperatur, ale i efektywne rozwiązania, które utrzymają odpowiedni poziom wilgoci przez cały rok. Dla tych pomieszczeń warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który będzie dobrany do kubatury i potrzeb. Instalacja musi być przemyślana i wykonana precyzyjnie. Strefy te także w łatwy sposób można kontrolować i sterować przy użyciu systemu BMS. Zautomatyzowany i programowalny system kontroli HVAC to także sposób na oszczędności energii (więcej o BMS na końcu artykułu).

Sala konferencyjna, sala balowa

Wystawne przyjęcia, wesela, komunie, a także imprezy okolicznościowe czy firmowe wymagają komfortowych warunków. Tak samo, jak sale konferencyjne – muszą zapewnić sprzyjający klimat, by uczestnicy maksymalnie mogli wykorzystać czas szkoleń oraz prelekcji. Systemy klimatyzacji w przypadku sali balowej czy sal konferencyjnych można elastycznie kontrolować w zależności od potrzeb. Dzięki temu nie narażamy się na niepotrzebne straty energii w przypadku braku imprez czy szkoleń, a co za tym idzie – wyższe koszty.

Magazyny, pomieszczenia gospodarcze

Przechowywanie żywności wymaga innych warunków, niż np. magazynowanie środków chemicznych/ ręczników/ pościeli. Także inne standardy należy spełnić w przypadku prowadzenia pralni w hotelu. System klimatyzacji musi zostać odpowiednio dopasowany do potrzeb, by zapobiegać powstawaniu np. nadmiernej ilości wilgoci (pralnia, suszarnia), która może powodować rozwój bakterii czy pleśni.

hotel Perfect, restauracja 3 gęsi
Restauracja Trzy Gęsi, Hotel Perfect. Kazimierz, Kraków

Klimatyzacja w hotelu to korzyści

Utrzymanie wysokiego standardu

Klimatyzacja szczególnie latem, jest bardzo potrzebna. Gdy temperatury osiągają zawrotne wysokości, każdy z nas marzy o chłodnym, rześkim powiewie. Dzięki temu możemy komfortowo wypoczywać, ale także pracować. System klimatyzacji pozwoli utrzymać odpowiednie warunki – optymalną temperaturę oraz poziom wilgoci. Goście z pewnością docenią dodatkowe udogodnienie, pokoje będą bardziej atrakcyjne i komfortowe, a przez to wartość wynajmu wzrośnie.

Komfort Gości

Gość, który czuje się komfortowo ocenia pobyt pozytywnie, a dzięki temu w przyszłości – może powrócić lub też zarekomendować miejsce noclegowe. A to z kolei wpływa na pozytywny wizerunek oraz przyciąga nowych klientów. Dodatkowo, kontrola nad kosztami energii pozwala na zastosowanie konkurencyjnych cen, które również działają na klientów jak magnes.

Doskonałe warunki pracy dla personelu

Klimatyzacja zapewnia optymalny poziom temperatury oraz wilgoci. Dzięki temu pracownicy hotelu będą mieli zapewnione komfortowe warunki, zgodne z wymaganiami BHP.

Kontrola kosztów

Odciążenie pracy agregatów chłodniczych, kontrola pracy urządzeń – nawet zdalnie, z dowolnego miejsca dzięki WIFI

Optymalizacja zużycia energii i bezpieczeństwo

Optymalizacja kosztów jest szczególnie istotna w biznesie. Na redukcję kosztów mamy kilka sposobów. Jednym z nich będzie system inteligentnego budynku, a także możliwość sterowania klimatyzacją przez WIFI. Wygoda to jedno. Musimy pamiętać, że system inteligentnego budynku zwiększa nasze bezpieczeństwo, pozwala kontrolować urządzenia i systemy, a także monitorować ich pracę.

Mercure Dosłońce, montaz i realizacja firma Carline hol
Mercure Dosłońce Conference&SPA, Racławice

Systemy Zarządzania Budynkiem w Hotelu

BMS (z ang. Building Management Systems) to inteligentna technologia, która pozwala w łatwy sposób kontrolować systemy całego budynku z poziomu jednego urządzenia. System BMS pozwala kontrolować zużycie energii oraz monitorować wydajność energetyczną całego budynku. Implementacja BMS może prowadzić do znacznych oszczędności i zmniejszenia rachunków za prąd nawet o 20 do 30 procent!

System BMS włącza i wyłącza klimatyzację w oparciu o różne parametry, przez co przyczynia się do redukcji kosztów. Jednocześnie gwarantuje doskonałe, komfortowe i bezpieczne warunki.

Sprawdź nasze dotychczasowe realizacje dla hoteli w całej Polsce.

Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC do hotelu – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…