fbpx

Klimatyzacja kanałowa – jak działa i gdzie ją zastosować?

Klimatyzator ma jedno zadanie – zapewnić komfort dzięki optymalnej temperaturze, poprawić jakość powietrza, a także utrzymać odpowiednią wilgotność. Jednak klimatyzacja może być bardzo różna: VRF, przypodłogowa, kasetonowa, Split, Multi Split lub.. kanałowa. I dziś właśnie o klimatyzacji kanałowej kilka słów – jak działa, gdzie ją zastosować ile kosztuje i jak wygląda montaż systemu.

Klimatyzacja kanałowa – budowa, montaż, działanie

 

Budowa i montaż

Klimatyzacja kanałowa jest połączeniem systemu kanałów, które rozprowadzone są w całym chłodzonym budynku. Instalacja przechodzi przez ściany i/lub strop. Kanały w zależności od potrzeb mogą mieć prostokątny lub okrągły kształt. Montaż klimatyzacji kanałowej wiąże się z wykonaniem odpowiednich przepustów. Najlepiej więc, jeżeli to rozwiązanie wprowadzimy w fazie projektowania budynku, szczególnie, jeżeli ma być to piętrowa konstrukcja. Później instalacja jest możliwa, ale będzie zdecydowanie bardziej skomplikowana, co też wiąże się ze wzrostem ceny. Urządzenie sterujące (odpowiadające za chłodzenie) umieszczane jest w osobnym pomieszczeniu, o czym należy pamiętać. Taki wymóg występuje tylko w przypadku klimatyzacji kanałowej.

Działanie

Klimatyzacja kanałowa ma takie zadanie, jak każdy inny system klimatyzacji. Zapewnia świeże, rześkie powietrze w pomieszczeniach oraz optymalną temperaturę, którą rozprowadzane jest za pośrednictwem kanałów. Dzięki odpowiednio poprowadzonej instalacji można schładzać pomieszczenia zarówno w całym budynku, jak i w jego wybranych sekcjach. Klimatyzacja kanałowa z zasady przeznaczona jest na większe powierzchnie – doskonale sprawdzi się w biurowcu, restauracji, hotelu, salonie, jak również lokalach usługowych czy w domu.

Rodzaje klimatyzatorów kanałowych

Na rynku dostępne są:

  • klimatyzatory kanałowe inverterowe
  • klimatyzatory kanałowe wysokiego, średniego i niskiego sprężu

Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację kanałową?

Klimatyzatory kanałowe idealnie sprawdzają się w różnych obiektach m.in. restauracji, hotelu, pomieszczeniach biurowych, salach konferencyjnych, obiektach użyteczności publicznej – urzędy, gabinety lekarskie, przychodnie, ale także w domu czy w mieszkaniu. W pomieszczeniu będą wtedy widoczne tylko kratki zamontowane w suficie bądź na ścianie, dlatego nie zburzą nam wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrany system klimatyzacji kanałowej to także gwarancja cichej pracy.

Cena klimatyzacji kanałowej

Na cenę złoży się koszt urządzenia oraz koszt montażu klimatyzacji. Cena klimatyzatora będzie różna w zależności od mocy czy marki urządzeń. Z kolei koszt instalacji zależy od poziomu skomplikowania realizacji oraz doświadczenia instalatorów.

Koszt użytkowania klimatyzatora w zakresie miesięcznym można stosunkowo łatwo obliczyć. Wystarczy znać cennik energii elektrycznej. Liczymy wtedy pobór mocy klimatyzatora * cenę energii. Oczywiście na koszty z pewnością wpłynie sposób użycia, dbałość o regularny serwis i przegląd klimatyzacji, jak również wpływać wielkość pomieszczenia czy pogoda.

Szeroki wybór klimatyzatorów kanałowych oferuje sklep KlimaOne.

*Pobór mocy klimatyzatora określany jest przez producenta w dokumentacji, wyrażony w kW. Wybierając klimatyzator na każde 10m2 powierzchni powinniśmy planować 1kW mocy chłodniczej klimatyzatora.

Galeria Wnętrz, salon Kler, ul. Tetmajera realizacja Carline

Galeria Wnętrz – Salon Kler, Kraków

Dla salonu Kler wykonaliśmy kompletny projekt instalacji wodnej, ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji wraz z automatyką BMS, jak również montaż systemów w obiekcie. System klimatyzacji oraz ogrzewania oparte są o klimakonwektory wentylatorowe kanałowe z silnikami bezszczotkowymi VTS i sterowaniem inwerterowym Daikin. Ciepło zimą dostarcza kotłownia gazowa, w okresie letnim za komfort odpowiada agregat wody lodowej marki Daikin o mocy chłodniczej ok. 150 kW. Oddzielny skraplacz agregatu zaprojektowaliśmy na zewnątrz budynku, na ścianie zewnętrznej Patio. Mimo użycia wydajnych urządzeń o wysokiej mocy, system pracuje niemal bezgłośnie, a przy tym nie rzuca się w oczy. Galeria prezentuje się wspaniale, zapewniając idealne warunki.

Montaż klimatyzacji w Galerii Wnętrz – Salon Kler

hotel Perfect, restauracja 3 gęsi

Hotel Perfect, Kraków

Hotele czy restauracje należą do wymagających miejsc. Urządzenie klimatyzacyjne musi działać bez zarzutu – zarówno w momencie największego natężenia ruchu, jak i wtedy, gdy na sali jest kilku gości. System klimatyzacji kanałowej wykorzystaliśmy w realizacji restauracji Trzy Gęsi, na zapleczu kuchennym oraz częścią SPA, a także w pokojach hotelowych. Klimatyzator kanałowy wyposażony w czujnik  pilnuje, aby zużycie energii warunkowane było zapotrzebowaniem. Każdy gość ma inne wymagania, dlatego zapewnienie optymalnej temperatury jest możliwe dzięki inteligentnej regulacji. Dodatkowo urządzenia sprytnie ukryte nie psują aranżacji. W całym projekcie zastosowaliśmy nie tylko bardzo nowoczesny, ale również ekologiczne rozwiązania.

Montaż klimatyzacji w hotelu –> Hotel Perfect

Klimatyzacja dla domu? klimatyzacja do firmy? Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb oraz oczekiwań! 😉

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…