fbpx

Czemu ważna jest kontrola prawidłowego działania klimatyzacji?

Klimatyzacja jest bardzo uniwersalnym medium, które może zarówno chłodzić i ogrzewać jak również regulować np. poziom wilgoci. Z racji szerokiej funkcjonalności systemu klimatyzacji ogromne znaczenie ma dbałość o jej prawidłowe działanie, konserwację oraz serwis. Dlaczego? Przybliżymy to w niniejszym artykule.

O klimatyzacji

Możemy czasem spotkać się z opinią, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia. To częściowo prawda, ale tylko w momencie, kiedy nie jest używana prawidłowo
i nie wykonuje się czynności zabezpieczających, konserwujących czy serwisujących pracę urządzenia.

Głównym zadaniem klimatyzatora jest zapewnienie komfortu osób przebywających w pomieszczeniu. Przy jego użyciu możemy uzyskać optymalną temperaturę w każdych warunkach: chłód w upalne lato oraz ciepło w zimne dni. Poza tym urządzenie reguluje poziom wilgoci w pomieszczeniu. Również dobrze radzi sobie
z usuwaniem zanieczyszczeń i bakterii. To wszystko przekłada się na komfort i samopoczucie.

gabinety lekarskie, klimatyzator kasetonowy

Rodzaje zanieczyszczeń instalacji

Wewnątrz instalacji klimatyzacyjnych pojawiają się:

  •  zanieczyszczenia stałe
  •  biologiczne
  •  mikrobiologiczne
  •  gazowe

Jak zanieczyszczona klimatyzacja wpływa na zdrowie?

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w wyniku badań użytkowników budynków uznała za konieczne wprowadzenie pojęcia „syndromu chorego budynku” (Sick Building Syndrome) – czyli obiektu, w którym ok. 20% osób ocenia, że przyczyną wystąpienia lub nasilenia objawów chorobowych jest przebywanie w danym budynku. Po jego opuszczeniu objawy ustają.

SBS objawia się poprzez:

  • ból głowy, zaburzenie koncentracji, rozdrażnienie, zmęczenie, osłabienie i obniżenie nastroju
  • zaczerwienienie, podrażnienie czy suchość skóry
  • podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie oczu
  • podrażnienie oraz ból gardła
  • wystąpienie objawów alergicznych jak astma, zapalenie krtani czy oskrzeli

Regularna konserwacja i czyszczenie

Higiena systemu klimatyzacji jest bardzo istotna. Częstotliwość z jaką powinniśmy kontrolować stan klimatyzacji zależy od rodzaju klimatyzacji i instalacji oraz jej przeznaczenia. Należy minimum raz w roku poddać system gruntownej konserwacji lub dwa razy, jeżeli klimatyzator służy nam także do ogrzewania. Dodatkowo należy zwrócić uwagę nad wyniki kontroli czystości oraz ilość i jakość zaistniałych awarii i związanych z nimi uszkodzeń. Dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta klimatyzatora dotyczących częstotliwości kontroli oraz czyszczenia klimatyzacji, zapisanych w instrukcji eksploatacji.

Czyszczenie klimatyzacji i konserwację systemu klimatyzacji najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dokonają nie tylko oczyszczenia kanałów, ale także zajmą się odgrzybianiem i dezynfekcją jednostek. Producenci i eksperci zalecają, aby sprawdzać i czyścić filtry klimatyzacji raz na 2-3 tygodnie. W przypadku zużycia, należy je niezwłocznie wymienić na nowe. Filtry zatrzymują bakterie, drobnoustroje i roztocza, które mogą powodować podrażnienie gardła, ból głowy, obniżenie nastroju, nasilać objawy alergii.

W pomieszczeniach mamy styczność z różnymi rodzajami zanieczyszczeń min. pleśń czy też związki chemiczne emitowane przez materiały budowlane i wykończeniowe, smog, a także bio-zanieczyszczenia wydzielane przez ludzi. Również nadmierna wilgoć, produkty spalania (tlenek węgla, tlenki azotu), dym tytoniowy, preparaty czyszczące i dezynfekujące niekorzystnie wpływają stan powietrza. Skutkiem oddziaływania zanieczyszczeń może być rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia, obniżenie nastroju czy pogorszenie stanu zdrowia.

Serwis klimatyzacji obejmuje:

  • kontrolę ogólnego działania urządzenia
  • weryfikację szczelności instalacji
  • sprawdzanie czynnika chłodniczego – jego stanu i ilości
  • czynności oczyszczające parownik, skraplacz, odpływ
  • czyszczeniewymianę filtrów
  • wymiany i serwisu części zużytych

Pamiętaj także o:

  • prawidłowym użytkowaniu tj. zachowaniu różnicy temperatury między powietrzem znajdującym się wewnątrz pomieszczenia w stosunku do powietrza zewnętrznego najlepiej w różnicy 7-8 stopni
  • skierowaniu nawiewu powietrza tak, by nie wpływał bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu i nie był przez nich odczuwalny bezpośrednio. Zalecamy aby prędkość powietrza mieściła się w przedziale 0.2-0.5 m/s
  • chłodzone pomieszczenie powinno mieć zamknięte okna i drzwi
  • warto jest zasłonić okna używając rolet/ żaluzji, minimalizując dostęp światła słonecznego

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…