fbpx

Czemu ważna jest diagnostyka i serwis wentylacji w firmie?

Dotlenienie wszystkich komórek organizmu jest koniecznym warunkiem utrzymania zdrowia przez długie lata. Każda dolegliwość organizmu jest związana bezpośrednio lub pośrednio z niedoborem tlenu. Tlen to absolutna podstawa wszelkich procesów życiowych. Bez jedzenia można przeżyć kilka tygodni. Bez picia – kilka dni. A bez tlenu? Zaledwie kilka minut. Dlatego, by zadbać o najwyższej jakości powietrze konieczny jest serwis wentylacji i jej diagnostyka.

Zanieczyszczone powietrze

Zanieczyszczenia mechaniczne i bakteriologiczne w powietrzu mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka: od obniżenia nastroju, poprzez alergię, aż po groźne choroby skóry, oczu czy układu oddechowego. Choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie: spada wydajność, a co za tym idzie jakość pracy. Zwolnienia lekarskie zaczynają piętrzyć się na biurku, brak pracowników dokucza coraz bardziej.. Można tego uniknąć. Jak? Zaczynając od tego co najważniejsze – od powietrza!
Musimy zadbać by było czyste, świeże i dobrej jakości. Dzięki temu samopoczucie poprawi się. Dotleniony mózg odwdzięczy się sprawnością i wzrostem kreatywności. Ciało natomiast będzie sprawne i zdrowe.

Czyste powietrze. A więc Wentylacja*?  Tak,  ale na tym nie koniec! Sama instalacja nie pomoże, kiedy wewnątrz zalęgną się bakterie i zarazki. Kluczem do prawidłowej pracy wentylatorów,
a zatem do czystego powietrza jest cykliczny serwis i czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

Jak dbać więc o wentylację mechaniczną by działała bez zarzutu?

Serwis wentylacji

Kompleksowy proces czyszczenia kanałów wentylacyjnych wymaga odpowiedniego sprzętu i  narzędzi. To zadanie dla specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Aby zrobić to efektywnie, trzeba rozpocząć od określenia stanu kanałów oraz ich ilości, a także od charakteru zanieczyszczeń. Kolejno dobieramy metodę najbardziej odpowiednią do rodzaju zanieczyszczeń, a także do miejsca oraz wielkości i rodzaju wentylacji. Czyszczenie wentylacji polega przede wszystkim na usunięciu zanieczyszczeń  zalegających w kanałach wentylacyjnych. Następnie instalacja dezynfekowana jest odpowiednimi środkami bakteriobójczymi  i grzybobójczymi. Po zakończeniu oczyszczania wentylacji musimy pamiętać o regularnym jej sprawdzaniu i powtarzaniu czynności regularnie.

Etapy czyszczenia wentylacji

Inspekcja wstępna

Najpierw należy sprawdzić jaki rodzaj instalacji zamontowany jest w budynku. Dzięki temu możemy określić jak przeprowadzona zostanie diagnostyka kanałów. Możemy wykonać ją z użyciem specjalistycznych kamer inspekcyjnych lub przez pomiary zawartości zanieczyszczeń w mniejszych instalacjach. Przy większych instalacjach idealnym rozwiązaniem będzie bezpośrednie badanie stanu kanału. Sprawdza się to tylko w przypadku stabilnych konstrukcji, które umożliwiają wejście do środka i przeprowadzenie diagnostyki wewnątrz kanału.

Metody czyszczenia wentylacji

  •  Szczotkowanie jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, które sprawdza się w większości kanałów. Wykonywane jest przy użyciu robotów czyszczących lub napędów (elektrycznych, pneumatycznych, hydraulicznych) z giętkimi wałkami zakończonymi szczotkami.
    Jak działa? Do kanału wprowadzamy szczotkę, która zbiera z powierzchni zanieczyszczenia. Trafiają one do odciągu, który instalowany jest po przeciwnej stronie czyszczonego odcinka wentylacji.
  • Odkurzanie jest niezwykle efektywną metodą. Sprawdza się jednak tylko w przypadku kanałów krótkich, łatwo dostępnych lub dużych, gdzie istnieje możliwość wejścia specjalisty do wewnątrz.
  • Sprężone powietrze z kolei zastępuje działanie szczotki i świetnie sprawdza się tam, gdzie mamy do czynienia z drobnymi elementami, trudno dostępnymi.
  • Suchy lód czyli dwutlenek węgla w postaci stałej uzyskany dzięki gwałtownemu rozprężaniu gazowego CO2. To rozwiązanie będzie idealne przy niewielkich elementach jak tryby, kratki, śmigła wiatraków czy łańcuchy. Suchy lód sublimuje się tzn. „znika” bez pozostawiania śladów. Zamrożone zanieczyszczenia można łatwo usunąć przy użyciu odciągu.
  • Para i woda sprawdzi się w przypadku tłustych zabrudzeń. Woda z detergentami w połączeniu z parą usuwa zabrudzenia. Zaleca się stosować te metodę tylko wtedy, gdy mamy gwarancje szczelności kanałów.

Dezynfekcja wentylacji

Czyszczenie kanałów kończy dezynfekcja. Jej celem jest usunięcie grzybów, roztoczy i bakterii. Staranność i dokładność są tu bardzo istotne. Musimy pamiętać, by użyć środków odpowiednich do rodzaju zanieczyszczeń, jakich chcemy się pozbyć. Stosowanie ogólnych produktów bakteriobójczych nie sprawdzi się, może bowiem usunąć tylko część niechcianych związków.

Kiedy czyścić wentylację? 

Konieczność serwisu może nam zasygnalizować głośniejsze niż zazwyczaj działanie instalacji oraz wyczuwalny zaduch w pomieszczeniu. Nie będąc fachowcami w tej dziedzinie powinniśmy zgłosić się jednak do wyspecjalizowanych firm, które najlepiej sprawdzią czy wentylacja wymaga czyszczenia używając specjalnych kamer. Poznamy dzięki temu również rodzaj zanieczyszczeń, które rozwijają się w naszej instalacji.
Rekomenduje się, by sprawdzać i czyścić wentylację raz na rok/ dwa lata, jednak ostatecznie wszystko uzależnione jest od stanu powietrza w naszej okolicy, rodzaju wentylacji czy od samego materiału budowlanego.

Pamiętaj!

Zdrowie i lepsze samopoczucie to najważniejsze korzyści płynące z dbałości o wentylację.  Ale nie jedyne! Dzięki regularnemu oczyszczaniu oraz wymianie filtrów, zmniejszamy ryzyko uszkodzeń i awarii całego systemu. Czyste kanały wentylacyjne to również mniejsze zagrożenie pożarowe oraz dłuższa praca i lepsza wydajność instalacji.

*Wentylacja mechaniczna to system sterujący wymianą powietrza przy użyciu wentylatorów i filtrów w budynku. Zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Nowoczesne biurowce, zakłady produkcyjne i usługowe, jeżeli jeszcze nie posiadają, to z pewnością powinny jak najszybciej zaopatrzyć się w taką instalację.

Firma Carline  zadba o kompleksowe oczyszczanie Twojego systemu wentylacji. Dzięki nam oczyścisz instalacje z grzybów, bakterii, drobnoustrojów i innych zarazków.
Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…