fbpx

Co musisz wiedzieć chcąc założyć instalację systemu HVAC

Tajemniczo brzmiące HVAC to zestawienie pierwszych liter anglojęzycznych wyrazów związanych z branżą inżynierii sanitarnej. Heating, Ventilation, Air Conditioning – a więc kolejno: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja – to dziś jeden z fundamentów instalacji budowlanych.

Systemy HVAC

System HVAC odpowiedzialny jest z jednej strony za rozprowadzenie i utrzymanie ciepła we wnętrzu pomieszczeniu; z drugiej – stanowi rozwiązanie, które gwarantuje doprowadzenie do środka świeżego powietrza. Efekt to kompleksowe poczucie komfortu. Nie można jednak HVAC ograniczać wyłącznie do kwestii ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Te trzy fundamenty często wzbogacane są również o dodatkową kwestię izolacji. W efekcie systemy HVAC można traktować jako pełne zestawienie technologii, które zagwarantować mają oczekiwaną specyfikę powietrza – może być ciepłe, świeże, schłodzone i utrzymywane we wnętrzu według potrzeb odbiorców.

Na co warto zwrócić uwagę, planując założenie instalacji systemu HVAC?

Kompleksowa wentylacja

Planując układ wentylacyjny dla danego pomieszczenia, należy patrzeć na niego w szerszej perspektywie. Korzystnym rozwiązaniem jest przygotowanie rozbudowanego systemu o podwyższonym standardzie i poszerzonych opcjach działania. Tak więc wentylację powinny zapewniać centrale dachowe typu rooftop lub centrale nawiewno-wyciągowe, wentylatory dachowe czy też konwektory klimatyzacyjne. System wentylacyjny powinien być poszerzony o instalację odpowiedzialną za ewentualne oddymianie kanałów i wnętrza oraz napowietrzanie pomieszczenia. Planując instalację wentylacyjną, można również uwzględnić montaż parowych nawilżaczy, które wspomogą uzyskanie oczekiwanej wilgotności we wnętrzu.

r32, czynnik chłodniczy, ekologiczny czynnik chłodniczy do klimatyzatora

Klimatyzacja a rozmiar

Rozważając instalację systemu HVAC, niezbędne jest określenie planowanego rozmiaru układu do klimatyzacji. Urządzenia HVAC to szerokie zestawienie urządzeń, które można dostosować do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Dotyczy to zarówno rozmiarów, jak i specyfiki działania systemów. Podstawowe zadania spełnią niewielkie klimatyzatory typu split. Można jednak sięgnąć po bardziej zaawansowane rozwiązania, jakimi są VRV (Variable Refrigerant Volume – zmienna objętość/przepływ objętościowy czynnika chłodniczego) i VRF (Variable Refrigerant Flow – zmienny przepływ czynnika chłodniczego). Wiele w tym kontekście zależy również od samych potrzeb technicznych klimatyzowanego wnętrza. Instalacja HVAC może być również stosowana np. w pomieszczeniach o typowo zawodowym zastosowaniu – to np. serwerownie czy inne wnętrza, w których znajduje się elektronika wymagająca stałej, obniżonej temperatury.

Ogrzewanie i ciepłownictwo

Systemy HVAC często postrzegane są głównie przez pryzmat właściwości chłodzących. Tymczasem zapewniają bardzo duże możliwości grzewcze. Układy ogrzewania obejmujące pojedyncze kotły, jak i zespoły, a także instalacje gazowe czy staje lub systemy solarne tworzą jednolitą całość z innymi instalacjami, co daje szerokie możliwości automatyzacji.

Montaż HVAC daje więc wyjątkowe zestawienie usług regulacji temperatury. Od możliwości chłodzenia przez ogrzewanie czy osuszanie przy wykorzystaniu jednego urządzenia. Zastosowanie HVAC to realne korzyści – począwszy od kontroli optymalnej temperatury po zalety w kontekście alergii. Klimatyzatory oczyszczają powietrze z kurzu, pyłów i alergenów. Wentylacja gwarantuje idealną cyrkulację we wnętrzu i powstrzymuje szkody wywoływane wilgocią. System ogrzewania zapewni optymalna temperaturę, przy ekonomicznym zużyciu energii.

Podsumujmy!

Systemy HVAC to nowoczesne instalacje dzięki którym:

  • swobodnie będziemy kontrolować temperaturę adekwatnie do naszych potrzeb
  • poprawimy jakość powietrza, a co za tym idzie swój komfort oraz zatroszczymy się o zdrowie i samopoczucie
  • rozwiążemy problem wilgoci w mieszkaniu
  • zredukujemy koszty
  • podwyższymy efektywność
  • zlikwidujemy problem emisji zanieczyszczeń

 

Nasza firma zajmuje się projektowaniem systemów HVAC zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw.
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! 😉

Nasze instalacje oraz montaże prezentujemy w zakładce Realizacje

Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…