fbpx

Budowa domu z optymalizacją kosztów – krok po kroku

Nadchodzący wiosenny czas to często początek prac budowlanych nad własnym domem. Często borykamy się wtedy z problem rozplanowania prac wykonawczych, tak, by wszystko było w odpowiedniej kolejności. To szczególnie ważne, by zmniejszyć realnie koszt budowy. A więc budowa domu. Jak ją zaplanować? W artykule przedstawimy kolejność, jaką powinniśmy zachować, aby cieszyć się pięknym M, przy minimalizacji kosztów!

Strategia, czyli budowa domu zgodnie z planem. Po co?

Dobrze skonstruowany harmonogram prac budowlanych pozwoli nam nie tylko uniknąć przestojów czasowych pomiędzy różnymi etapami. Ochroni także nasz portfel! Dzięki przemyślanej strategii jedna z prowadzonych prac, nie będzie utrudniała, albo wręcz uniemożliwi podjęcie kolejnej. Pamiętajmy, że znaczna część pracy wykonywana jest przez odpowiednie osoby – co związane jest z ustalaniem terminów prac. W przypadku opóźnień może okazać się, że instalatorzy czy monterzy mogą nie wykonać usługi z 2-4 tygodniowym poślizgiem, ponieważ będą zobowiązani względem innych klientów. Konsekwencją tego może być absolutny chaos na naszej budowie i gigantyczne opóźnienia, nie wspominając o rosnących wciąż kosztach..

W jakiej kolejności wykonywać prace instalacyjne w domu?

Instalacje wykonywane są już na etapie wylewania fundamentów. To czas, kiedy robi się przyłącza systemów i instalacji, które planujemy w budynku. Dotyczy to przede wszystkim przyłącza wodociągowego – wyprowadzenia kanalizacji, czy również wentylacji np. odciągu kominowego. Nazywamy je instalacjami „stanu zero”, ponieważ ta część znajdzie się pod podłogą parteru, a wyprowadzona zostanie tylko w wybranych odpowiednio miejscach wnętrza domu. Pod koniec budowy podłączone zostaną do niej urządzenia i akcesoria umożliwiające obsługę.

Instalacje elektryczne w domu

Przewody od instalacji elektrycznej rozmieszcza się zazwyczaj jako pierwsze. Kable wpuszczane są w ściany i sufity. To także dobry czas na montaż instalacji telefonicznej, telewizyjnej (w tym satelitarnej) oraz internetu do poszczególnych pomieszczeń (nie jest to jednak wymagane, gdyż w łatwy sposób możemy uzyskać połączenie przy użyciu Wi-Fi).

Jeżeli planujemy alarm, to także najlepszy czas na jego instalację. Natomiast wszelkie „wykończenia” typu gniazda, wyłączniki czy też punkty oświetleniowe powinny zostać wykonane na samym końcu (po pomalowaniu ścian).

Instalacje wodne i kanalizacyjne

Przewody ciepłej i zimnej wody, a także kanalizację można wykonywać równolegle z układaniem przewodów elektrycznych. Należy tylko upewnić się, że obie ekipy monterów nie będą sobie przeszkadzać. Prace powinny być zrobione przed położeniem tynków na ścianach i sufitach oraz wylewek – na podłogach. W domach wielorodzinnych instalację prowadzi się zazwyczaj w szachtach, w przeciwieństwie do domów jednorodzinnych, gdzie umieszczane są przy ścianach nośnych i działowych. Na poszczególnych kondygnacjach rury prowadzone są po stropie, a schowane w warstwie izolacyjnej podłogi.

W tym etapie pamiętajmy, by nie instalować stelaży do sedesu i bidetu. Podłączenie baterii oraz biały montaż (umywalki, sedesy, wanny i bidety) odbywa się po zakończeniu prac wykończeniowych zarówno w łazience, jak  i kuchni.

Instalacje grzewcze

Zwykle za instalację grzewczą oraz wodno-kanalizacyjną odpowiada jeden zespół, dlatego wykonuje się je równolegle. Aby zainstalować grzejniki montujemy 2 przewody – zasilający i powrotny. Rozprowadza się je z rozdzielaczy na każdej kondygnacji.

Nowoczesne budownictwo oferuje płaszczyznowe ogrzewanie. Dzięki temu możemy znacznie zmniejszyć koszty, jednocześnie podnosząc komfort. Ogrzewanie współpracuje zarówno z kotłem kondensacyjnym, jak i pompą ciepła. Po wykonaniu tynków na ścianach i sufitach czas na ogrzewanie podłogowe. Po wyłożeniu przewodów zostają przykryte warstwą betonu, tak by zabezpieczyć je na czas kolejnych prac. Jeżeli zaplanujemy także odpowiednio wcześnie rozkład mebli i urządzeń, dodatkowo zaoszczędzimy, ponieważ przewody grzewcze nie muszą znajdować się pod nimi.

Budowa domu – system wentylacji

W przypadku, gdy w domu planujemy wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła jednocześnie można rozprowadzać przewody doprowadzające świeże powietrze, jak i to zużyte (usuwane).  Centralę wentylacyjną z czerpnią i wyrzutnią, możemy również wykonać równolegle z innymi instalacjami. Naturalnie wszystko to powinno mieć miejsce zanim zostaną wykonane wylewki podłogowe oraz przed ociepleniem dachu i zabudową poddasza.

To ważne!

Instalacja centrali wentylacyjnej, a także nałożenie na końce przewodów anemostatów to ostatni etap. Odbywa się już po zakończeniu prac wykończeniowych. Pierwsze włączenie, czyli rozpoczęcie mechanicznego wentylowania pomieszczeń powinno nastąpić wówczas, gdy zakończymy całkowicie prace wykończeniowe, jak również dokładnie wysprzątamy dom. To ważne, ponieważ unoszący się w powietrzu pył – często niewidoczny gołym okiem – może przeniknąć do rekuperatora oraz przewodów nawiewnych i wywiewnych. Zalecamy poczekać co najmniej tydzień, a najlepiej – dwa tygodnie.


Zapraszamy do kontaktu z nami!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 12 266 68 88 
lub online: carline@carline.com.pl

Zapraszamy również na nasz FacebookInstagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

Również interesujące…