fbpx
loader-logo

Smogathon: IV Finał za nami. Znamy zwycięzców!

W poniedziałek (19.11.2018 r.) mieliśmy przyjemność uczestniczyć finale IV Edycji Smogathon. Firmy z całego świata spotykają się, prezentując swoje innowacyjne pomysły, by udowodnić, że czyste powietrze może być dostępne dla każdego! Zwycięzca – firma Takachar chce przekształcać biomasę w paliwo.

Smogathon

Nazwa Smogathon powstała ze skojarzenia dwóch słów – smog oraz hackathon*. „To inicjatywa mająca na celu zwalczanie zanieczyszczenia powietrza za pomocą technologii, nauki i szeroko pojętej innowacji.” – czytamy na oficjalnym profilu

Edycja I Smogathonu odbyła się w 2015 r. Na wydarzeniu zespoły naukowców, programistów, projektantów, przedsiębiorców, socjologów, studentów i ekspertów spotkały się ze sobą szukając rozwiązań, które realnie wpłyną na poprawę jakości powietrza. Pomysł musi być przede wszystkim dostępny – problem smogu jest szerokim zjawiskiem, a smog sam w sobie składa się w mieszanki przeróżnych substancji.

Kraków stał się światowym centrum walki ze smogiem, Firmy z całego świata chcą przyjechać i zaprezentować swoje nowatorskie pomysły, by finalnie zredukować zanieczyszczenie powietrza.

Konkurs innowacji z całego świata!

W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt team’ów z przeróżnych stron świata. Półfinały miały miejsce w Sao Paulo, Berkeley, Londynie, New Delhi, Pekinie oraz Katowicach. Wielki finał zaplanowano w Krakowie. Zespół ekspertów wyłonił 12 drużyn, by później do ścisłego finału zaprosić 6 z nich. Podczas poniedziałkowego (19.11.2018r.) finału IV Edycji Smogathon otwartej również dla publiczności, każda z 6 ekip zaprezentowała swój pomysł na forum.

 

smogathon konferencja, finał IV edycji 2018 kraków

Zwycięzca może być tylko jeden!

Najlepszy okazał się pomysł amerykańsko-hinduskiej firmy Takachar. Zaproponowane przez nich rozwiązanie opiera się na przekształceniu biomasy w biopaliwo.

Biomasa, czyli przede wszystkim resztki roślinne, jest trudna do zutylizowana, a koszty jej transportu są bardzo wysokie. Na wsiach jest często spalana, powodując zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy zweryfikowali, czy możliwe jest przekształcenie biomasy w paliwo, które później mogłoby być wykorzystywane w rolnictwie. Koszty logistyczne na farmach spadły by wtedy o 40-50%! Rozwiązanie ma być przede wszystkim proste i ogólnodostępne.

Nagroda 15 000$ przeznaczona zostanie na prototyp urządzenia, które posłuży do zagęszczania i przetwarzania biomasy oraz na dostarczenie pierwszych modeli tego systemu do rolników.

II miejsce w konkursie zajęła firma Indrio Technologies, otrzymując 10 000$. Zespół zaproponował urządzenie, które pozwali na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach.  Pozwala to dokładnie monitorować proces emisji NOx**, co w przyszłości może pomóc w jego całkowitym wyeliminowaniu.

Na III miejscu znalazł się pomysł specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia. Pył ma odkładać się w specjalnym zbiorniku, a kiedy będzie on pełny, właściciel samochodu dostaje powiadomienie SMS, że należy go oczyścić. Pomysłodawcą jest firma Pi Green Tech Solutions. 

Specjalne wyróżnienie

Nagrodę specjalną przyznał Otrivin. Otrzymał ją polski zespół Degrum, który stworzył projekt zielonych przystanków. Rozwiązanie zakłada, że dach i jedna ściana przystanku pokryte będą roślinnością, a z boku znajdzie się filtr oraz kurtyna powietrzna, które zapobiegną dostawaniu się zanieczyszczeń do środka. Pomysłodawcy tego projektu otrzymali 30 000zł.

Poprzednie edycje Smogathon

Pierwsza edycja Smogathonu odbyła się w 2015 r. i miała formę multidyscyplinarnego 24-godzinnego hackathonu. Dpceniono wtedy polskie Airly, czyli sieć niedrogich czujników smogu, które prezentują stan zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Projekt jest intensywnie realizowany przede wszystkim w Krakowie i okolicach, ale coraz prężniej rozprzestrzenia się również w innych rejonach kraju.

Rok temu zwyciężył pomysł ściany mchu, który pożera smog. W Krakowie jeszcze go nie ma. Takie ściany mchu stoją w innych miastach na świecie.  Obecnie w naszym kraju realizowany jest pomysł Radic8, który zajął II miejsce w 2017r. Na przełomie listopada i grudnia pojawi się 40 specjalnych urządzeń do oczyszczania powietrza (33 w Krakowie, 7 w Żywcu).

Urządzenia staną min w:

  • przedszkolach
  • szpitalach
  • domach kultury
  • centrach seniora
  • ruchliwych arteriach

Półmetrowe urządzenia potrafią oczyścić przestrzeń o powierzchni ok. 165 m2. Po okresie 3-letniej gwarancji jednostki zdecydują, co z nimi zrobić. Koszt jednego urządzenia to ok. 2 tys. euro. Nowatorski pomysł powoduje, że urządzenia ze zwykłych oczyszczaczy stały się sterylizatorami powietrza. Podczas finału można było go zobaczyć i porozmawiać z przedstawicielami Radic8.

Tegoroczny zwycięzca będzie musiał przeznaczyć 75 tys. dolarów na wdrożenie swojego rozwiązania w Krakowie.

Czekamy na efekty! 😉

Po więcej zapraszamy na stronę Smogathon.com

*hacathon – to określenie kreatywnych spotkań tzn. „burzy mózgów”. podczas których eksperci poszukują rozwiązania konkretnego problemu
**NOx – tlenki azotu o niezidentyfikowanym składzie

 

Zdjęcie główne: Agnieszka Fiejka/Smogathon