Rekuperacja z odzyskiem ciepła zapewnia szereg korzyści. Aby jednak zrozumieć czy, a może raczej – jak bardzo – jest nam potrzebna, a także odkryć i wykorzystać jej potencjał, należy zrozumieć jak działa. W artykule zebraliśmy najważniejsze kwestie związane z wentylacją z odzyskiem ciepła, czyli powszechnie znaną rekuperacją.
Rekuperacja, czyli mówiąc inaczej – odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego to niezwykle efektywne rozwiązanie, które zapewnia nie tylko wentylację pomieszczenia, ale także wymienia zanieczyszczone powietrze, zapewniając czyste, pozbawione bakterii i alergenów powietrze, które ma ponadto optymalny poziom wilgoci.
Rekuperator posiada 4 wbudowane króćce przyłączeniowe:
Kanał ten doprowadza zimne powietrze pochodzące z zewnątrz budynku, do rekuperatora
Odprowadza brudne powietrze z pomieszczeń, przy użyciu rekuperatora, na zewnątrz
to kanał, który doprowadza przefiltrowane, a także nagrzane powietrze z rekuperatora do poszczególnych pomieszczeń
Wyciąg z pomieszczeń odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora
Rekuperator wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszy strumień to powietrze zimne, które zaciągane jest z zewnątrz budynku. Drugi strumień to powietrze ciepłe, a przy tym zanieczyszczone, zużyte, a także zawilgocone, które pobierane jest z wewnątrz pomieszczeń przez anemostaty, czyli kratki zamontowane na suficie czy ścianach. Dwa strumienie powietrza spotykają się w wewnątrz rekuperatora, ale – dzięki przemyślanej budowie urządzenia – nie mieszają się ze sobą. Zanieczyszczone powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim swoje ciepło, a zimne oraz czyste powietrze nawiewane z zewnątrz przejmuje to ciepło. Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne, które umożliwiają transport świeżego, czystego powietrza, a także rozprowadzanie go po całym budynku. Zabrudzone powietrze z kolei wyciągane jest na zewnątrz.
Wentylacja jest wymagana w każdym obiekcie. A rekuperacja zapewnia więcej niż samą wentylację budynku! Komfort, zdrowie oraz oszczędność, to tylko niektóre z korzyści. Co zyskamy dzięki instalacji wentylacji z rekuperacją?
Bardzo ważnym aspektem instalacji rekuperacji z odzyskiem ciepła jest stworzenie projektu. Odpowiedni plan instalacji systemu stanowi podstawę wydajności i niezawodnej pracy. W trakcie planowania należy pamiętać przede wszystkim o:
Wydajność oraz efektywne działanie systemu rekuperacji zależy od konserwacji urządzeń i instalacji. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:
Warto postawić na profesjonalną ekipę, która będzie odpowiedzialna za:
System wentylacji i jego elementy powinny przez cały czas użytkowania być zadbane, a także regularnie czyszczone.
Interesuje Cię system rekuperacji z odzyskiem ciepła? Sprawdź zakładkę oferta rekuperacji dla firmy lub oferta rekuperacji dla domu.
Zapraszamy do kontaktu z nami!
Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!