Ogrzewanie z głową, dbając o środowisko!
Kategoria: Porady dla biznesu, Porady dla domu0

Ogrzewanie zimą często spędza sen z powiek. A dookoła nas mnóstwo informacji na temat smogu, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Czy można jednocześnie efektywnie ogrzewać, dbając o środowisko? W jaki sposób? Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniom, powinniśmy wybierać urządzenia grzewcze, które nie trują. Dziś o tym, dlaczego warto zainwestować w nowoczesną pompę ciepła, zyskując korzyści dla siebie oraz otoczenia, a także włączyć się do działań antysmogowych!

Ogrzewanie kosztem środowiska?

Pompy ciepła Fot. Glen Dimplex
Pompy ciepła Fot. Glen Dimplex

Powietrze w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Wpływ na to mają zarówno spalarnie odpadów, jak i słabej jakości opał czy używanie instalacji piecowych starej generacji. Już na etapie planowania domu czy budynków mieszkalnych warto wziąć pod uwagę, jaki rodzaj ogrzewania zastosujemy. Dzięki zróżnicowanym urządzeniom dostępnym na rynku możemy wybrać takie, które skupiają się na trzech ważnych kwestiach:

  1. dostępnych źródłach energii (np. prąd, gaz)
  2. późniejszych kosztach eksploatacji urządzeń grzewczych
  3. oddziaływaniu na środowisko

Smog unoszący się w powietrzu jest często efektem działania domowych kotłów na paliwa stałe, w których spalane są różnego rodzaju śmieci. Można jednak to zmienić i zadbać o zdrowe powietrze.

Rozwiązaniem może być pompa ciepła!

Pompa ciepła jest urządzeniem służącym do automatycznego ogrzewania wody grzewczej. Można ją wykorzystać również do ogrzewania grzejnikowego czy podłogowego. Jej instalacja jest możliwa zarówno na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pompy zyskują coraz większe zainteresowanie w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza energooszczędnym. Są bezobsługowe, zautomatyzowane i ekonomiczne w eksploatacji – dzięki czemu przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliw konwencjonalnych, a także do obniżenia opłat ogrzewania budynków. Ponad to, dzięki użyciu pomp ciepła realnie możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a więc walki ze smogiem! A więc: zyskujemy ciepło, niższym kosztem przy okazji dbając o środowisko.

Czy można wyobrazić sobie lepsze połączenie? 😉

mieszkania ekologiczne

Skąd oszczędność?

Pompy wykorzystują ciepło z ziemi (pompy gruntowe) lub z powietrza (powietrzne). Z jednej jednostki elektrycznej potrafią wytworzyć nawet 4-5 jednostek energii cieplnej (!), które mogą zarówno służyć do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzania wody. Pompa nie korzysta prawie z energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie opłat. Postęp techniczny następuje bardzo szybko, dlatego możemy liczyć na coraz bardziej efektywne rozwiązania. Najnowsze pompy pracują wydajnie pomimo kilkunastostopniowych mrozów. W okresie spadku temperatury w urządzeniu włącza się wbudowana grzałka elektryczna. Częstym argumentem przeciwników pomp są koszty jej instalacji. Pompa ciepła to początkowo większy wydatek. Z kolei montaż pompy jest znacznie tańszy, tak samo jak jej późniejsze użytkowanie, tak więc w długoterminowym zakresie inwestycja „zwraca się”.

Pompa ciepła dla budynków mieszkalnych

Duże inwestycje wykorzystujące energię odnawialną z gruntu lub powietrza, są doskonałym rozwiązaniem w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, dlatego rynek pomp ciepła w Polsce ma duży potencjał. Rozwiązanie jest nie tylko niezwykle wydajne przy jednocześnie niskim zużyciu energii, ale też ekologiczne. Obecnie zatrważający stan zanieczyszczenia powoduje, że poprawa jakości powietrza w naszym kraju stała się priorytetem. Podejmowane są działania antysmogowe przez instytucje rządowe, jak i prywatne. Wszystkim na sercu leży bezpieczeństwo oraz zdrowie zarówno własne, jak i naszych bliskich.

Program Czyste Powietrze 2019 dla osób prywatnych

program czyste powietrzeKorzystając z programu Czyste Powietrze można zyskać zwrot części poniesionych kosztów i wsparcie finansowe m.in. na: wymianę starego kotła grzewczego (warunek konieczny), docieplenie domu, wymianę okien i drzwi czy instalację odnawialnych źródeł energii (w formie preferencyjnej pożyczki). Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • Pompy ciepła powietrzne zestaw do 30 000 zł
  • Pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody do 45 000 zł

(sprawdź pozostałe możliwości)

 

Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ul. Kanonicza 12 31-002 Kraków tel. 12 422 94 90 lub 12 422 30 46

Więcej o rozwiązaniach, które warto wykorzystać dla zminimalizowania kosztów, znajdziecie Państwo w artykule dotyczącym optymalizacji kosztów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, a także kurtynach powietrza.

Mogą Państwo zostawić wykonanie systemu pompy ciepła w domu czy budynkach wielorodzinnych w naszych rękach!
Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań! 😉

Jesteśmy dostępni dla Was pod nr telefonu +48 12 266 68 88 lub online: carline@carline.com.pl

 Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!