Carline - klimatyzacje, wentylacje i ogrzewanie w twoim domu i firmie > Porady dla biznesu > Klimatyzator typu multisplit: Jeden system – wiele rozwiązań!
Mieszkanie
Kategoria: Porady dla biznesu, Porady dla domu0

Kiedy chcemy założyć system klimatyzacji w domu lub biurze, które ma wiele pomieszczeń doskonale sprawdzi się klimatyzacja typu multisplit. Dzięki temu możemy klimatyzować wiele pomieszczeń niezależnie od siebie, jednocześnie mając całkowitą kontrole nad działaniem instalacji.

Dlaczego „multi”?

Tradycyjna jednostka typu split składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Multisplit umożliwia natomiast podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej.  W zależności od producenta ich liczba waha się od kilku do nawet kilkunastu jednostek. Gdy ogranicza nas przestrzeń to idealne rozwiązanie. Elastyczność tego rozwiązania jest kluczowa – poszczególne elementy mogą działać niezależnie, w części lub razem. Zawdzięczamy to zastosowaniu regulacji wydajności jednostki zewnętrznej, poprzez zmianę prędkości silnika sprężarki, bądź w przypadku większych jednostek, doposażenie w drugą sprężarkę. Dzięki temu, możemy używać klimatyzacji dokładnie wtedy, kiedy potrzebujemy i w takim zakresie, jaki jest dla nas najbardziej odpowiedni. Poza tym, niewątpliwym atutem jest stosunkowo mała ingerencja podczas instalacji w przeciwieństwie do np. klimatyzacji centralnej kanałowej, w której istnieje konieczność prowadzenia kanałów do przesyłu powietrza. Kratki nawiewne na ścianach zastępują natomiast jednostki wewnętrzne.

Z czego składa się klimatyzator typu multisplit?

system klimatyzacji typu multisplit
rys. 1 System klimatyzacji typu multisplit.

Multisplit składa się z jednostki zewnętrznej posiadającej większy skraplacz oraz mocniejszą sprężarkę, która zapewnia chłód dla wszystkich pomieszczeń. W układzie chłodniczym zainstalowana jest elektroniczny zawór rozprężony (EEV), który odpowiedzialny jest za dozowanie ilości czynnika chłodniczego przepływającego do parownika. Jego ilość zależna jest od obciążenia cieplnego.  

Elastyczne rozwiązania dopasowane do potrzeb!

System multisplit daje możliwość wyboru różnych jednostek wewnętrznych i podłączenia ich do jednej jednostki zewnętrznej. Mamy więc możliwość instalacji klimatyzatorów naściennych, podsufitowych czy przypodłogowych. Jest również możliwy montaż jednostek kanałowych. To rozwiązanie powoduje, że możemy dobrać odpowiednią moc chłodniczą do każdego w pomieszczeń osobno. Różnorodność wyboru przydaje się także ze względów estetycznych. Urządzenia i rozwiązania możemy dobrać do wystroju pomieszczeń, tak by nie zaburzyć harmonii i wrażeń wizualnych.

Wybierając rozwiązanie typu multisplit zwróć uwagę na:

  • rozmiar urządzeń
  • wydajność jednostek
  • głośność działania
  • pobór energii elektrycznej
  • rodzaj pomieszczenia i zapotrzebowania
  • zakres temperatury pracy urządzenia
  • cenę jednostek oraz koszty montażu (łatwość instalacji czy konieczność użycia skomplikowanych rozwiązań)
  • dodatkowe funkcje/ doposażenie np. Filtry antyalergiczne, jonizacja powietrza
  • możliwość instalacji pompy ciepła, a tym samym ogrzewania (sprawdza sie w przypadku temperatury zewnętrznej mieszczącej się pomiędzy -5 do +10 st.C)
  • wrażenia estetyczne – dobór rozwiązania adekwatnie do pomieszczenia

  Gdzie najlepiej zastosować klimatyzator typu multisplit?

Systemy klimatyzacji multisplit najczęściej instalowane są w obiektach biurowych, usługowych, restauracjach czy hotelach, gdzie niezależna praca układu jest pożądana. Równie dobrze sprawdza się w domach prywatnych czy mieszkaniach. Gdy dodatkowo system wyposażony zostanie w pompę ciepła, instalacja może być wykorzystana do ogrzewania pomieszczeń. Stosując system blokady pracy mamy też możliwość chłodzenia części pomieszczeń przy jednoczesnym ogrzewaniu innych.

 

Jesteś zainteresowany instalacją klimatyzatora typu split?
Masz więcej pytań? Szukasz porady?
Jesteśmy dostępni dla Was pod nr telefonu 603 694 868 lub 785 844 908 lub online: carline@carline.com.pl

WYKONUJEMY ZLECENIA NA TERENIE CAŁEJ POLSKI.

 Zapraszamy również na nasz Facebook, kanał YouTube oraz Google+ i Instagram, gdzie możecie śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!

WordPress Themes