fbpx
loader-logo

Czyszczenie wentylacji. Jak zadbać o system wentylacji? Poradnik

Czyszczenie wentylacji jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Serwis wentylacji pozwala zadbać o bezpieczeństwo, a także zachować instalacje i urządzenia w dobrej kondycji. Dzięki regularnym przeglądom i czyszczeniu systemu wentylacji możemy wydłużyć żywotność instalacji, jak również zapewnić jej sprawną oraz energooszczędną pracę. Co istotne – zadbany system wentylacji w znaczący sposób wpływa na dobrą jakość powietrza. Jak zadbać o system wentylacji? Na co zwrócić uwagę? Kiedy wykonać serwis? Podpowiadamy!

Dlaczego czyszczenie wentylacji jest obowiązkowe?

Przegląd i serwis wentylacji są kluczowe, by utrzymać wysokiej jakości powietrze. A doskonałej jakości powietrze wpływa na nasze samopoczucie – zmniejsza występowanie chorób m.in. choroby związane z drogami oddechowymi, chroniczne bóle głowy czy minimalizuje objawy alergii. Doskonałe powietrze ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i procesy myślowe. Im lepsza jakość powietrza, tym lepiej pracuje nasz mózg, ale także lepiej wypoczywamy. Dlatego czyste powietrze jest równie ważne w domu, jak i w biurze! 

Kiedy należy wykonać serwis wentylacji?

Przede wszystkim warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju budynku serwis wentylacji jest obowiązkowy i należy go wykonać przynajmniej raz w roku. Konieczność przeprowadzenia przeglądu spoczywa na administratorze lub właścicielu budynku. Trudno wskazać termin, w którym dana wentylacja powinna podlegać zabiegom pielęgnacyjnym. Sygnałem, który może świadczyć o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych będzie z pewnością charakterystyczny zaduch, pojawiający się we wnętrzach. Z prawnego punktu widzenia czyszczenie rekuperacji oraz dozwolone metody opisane są bezpośrednio w przepisach m.in. w Prawie Budowlanym i normach europejskich. Bardziej skomplikowana kwestia dotyczy domów jednorodzinnych, gdzie czyszczenie jest utrudnione. Zaleca się jednak regularną wymianę filtrów, a także zastosowanie w instalacji specjalnych kratek rewizyjnych.

Regularny serwis wentylacji

Czyszczenie wentylacji jest także bardzo ważne z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej. Sprawny przepływ powietrza zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki regularnym serwisom możemy wydłużyć sprawną pracę instalacji. Zanieczyszczony system da o sobie znać m.in. poprzez głośniejszą pracę.

Jak sprawdzić wydajność systemu wentylacji?

Aby upewnić się, ze system wentylacji działa bez zarzutu należy wykonać przegląd, czyli sprawdzenie prawidłowości działania systemu wentylacji. W przypadku, gdy któryś z elementów nie działa poprawnie, należy wymienić bądź dokonać naprawy istniejących części systemu.

Jak wygląda serwis wentylacji?

Za każdym razem podczas serwisu wentylacji wykonywane są czyszczenie oraz dezynfekcja. Bardzo ważne jest, by został to wykonane z należytą starannością. Czyszczenie wentylacji przeprowadzane może być na sucho za pomocą szczotek mechanicznych, odkurzaczem, sprężonym powietrzem lub też na mokro z użyciem pary wodnej oraz specjalnych preparatów. Zdarza się, że do czyszczenia trudnych, uporczywych zabrudzeń wykorzystuje się czyszczenie suchym lodem.  Ostatnim krokiem w trakcie procesu serwisowania wentylacji jest konserwacja, która zabezpiecza instalacje do czasu kolejnego serwisu.

Ważne jest, by prace zostały przeprowadzane przez specjalistów. Po zakończeniu prac zlecenie powinno zostać poświadczone protokołem i dokumentacją.

Cykliczny przegląd wentylacji to korzyści 

Przegląd wentylacji to prawny obowiązek, a także gwarancja:

  • Bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w pomieszczeniach;
  • Poprawy jakości i przepływu powietrza, a dzięki temu zwiększenia ochrony i komfortu;
  • Prawidłowego, wydajnego działania urządzeń i sprzętów;
  • Optymalnej temperatury powietrza, jak również utrzymania prawidłowej wilgotności;
  • Ochrony przed powstawaniem pleśni, rozwojem bakterii, a także redukcji zanieczyszczeń;
  • Oszczędności w budżecie.

Nasz Zespół regularnie dba o systemy wentylacji w domach prywatnych oraz firmach. Zobacz szczegóły serwisu i przeglądu wentylacji wykonanego przez nasz Zespół. 


Jeżeli potrzebujesz systemów HVAC – zacznijmy od wizji lokalnej, wykonamy wycenę oraz zaplanujemy pracę. Umówmy się na dogodny termin. Team firmy CARLINE zapewnia najwyższą jakość, a także precyzję montażu. Oferujemy sprawdzone rozwiązania, które nie tylko poprawiają komfort, ale i dbają o środowisko. 🍀 Zapraszamy do kontaktu!

Jesteśmy dostępni pod nr telefonu 500 200 710 oraz 12 266 68 88
lub online: carline@carline.com.pl

 

Zapraszamy również na nasz Facebook, Instagram i konto Moja Firma, a także kanał YouTube, gdzie można śledzić nas, nasze projekty i być na bieżąco!